פלסטינים ושוטרים התעמתו בכניסה לאונ' העברית; המשטרה צפויה לאשר את מצעד הדגלים

שלושה שוטרים נפצעו קל ושלושה פלסטינים נעצרו בעימותים בשער האוניברסיטה בהר הצופים. למרות המתיחות, במשטרה צפויים לאשר למצעד הדגלים המסורתי לעבור בשער שכם. ההחלטה בנוגע לכניסת יהודים להר הבית תתקבל מחר בבוקר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בין שוטרים לפלסטינים בשער האוניברסיטה העברית, הערב
עימותים בין שוטרים לפלסטינים בשער האוניברסיטה העברית, הערבצילום: ניר חסון

כ-150 צעירים פלסטינים ושוטרים התעמתו הערב (ראשון) בשער האוניברסיטה העברית בהר הצופים. הצעירים יידו אבנים והשוטרים השתמשו ברימוני הלם. שלושה שוטרים נפצעו קל, ושני בני אדם נוספים נפגעו במצב קל מגז מדמיע. המשטרה עצרה שלושה פלסטינים, ועשרות סטודנטים היו נצורים בתוך האוניברסיטה במשך כשעה. לדברי תושב עיסאוויה שנכח במקום, העימותים החלו כשכמה יהודים תקפו את תושב הכפר, והצעירים שנכחו במקום נזעקו לסייע לו.

בתוך כך, וחרף המהומות בירושלים שהחריפו בסוף השבוע, המשטרה צפויה לאפשר מחר לקיים את מצעד הדגלים המסורתי דרך שער שכם והרובע המוסלמי בדרך לכותל. במשטרה אומרים כי ייתכן שההחלטה תשונה בהתאם להערכות מצב או להחלטה של הדרג המדיני. בשלב זה, ההחלטה על כניסת יהודים להר הבית צפויה להתקבל מחר ב-6:00 בהתאם לאירועים שיתרחשו הלילה בהר הבית ולתמונת המצב המודיעינית. כמו כן, התקבל מידע מודיעיני לפיו יתקיימו עימותים הערב במהלך תפילת התראוויח בהר הבית.

מספר המשתתפים במצעד הדגלים לא יוגבל, אך תוגבל הכניסה לכותל לאור לקחי האסון בהר מירון. "הלילה הזה יהיה מורכב", אמר מפקד מחוז ירושלים, דורון תורג'מן, שהוסיף: "כבר בתפילה הערב יש לא מעט תושבי השטחים שפחות מעוניינים להתפלל".

במערכת הביטחון התריעו בפני הדרג המדיני כי קיום אירועי יום ירושלים כסדרם עלול להבעיר את השטח במזרח העיר ולהוביל להסלמה באזור. זאת, על רקע המתיחות הביטחונית בימים האחרונים.

מצעד הדגלים בעיר העתיקה בירושלים, ב-2019. צפוי להתקיים השנה כמתוכנןצילום: אוליבייה פיטוסי

בהערכת מצב שערכו עם הדרג המדיני וגופי הביטחון האחרים, אמרו בכירים במערכת כי יש לפעול לשינוי המועד של מצעד הדגלים המסורתי, או לכל הפחות לצמצם את מספר המשתתפים בו ולשנות את מסלול הצעדה כך שלא תחלוף באזורים רגישים שבהם פוטנציאל החיכוך גבוה. עוד התריעו במערכת מפני עלייה של יהודים להר הבית מחר, שעלולה לפי הגורמים להביא למתיחות ביטחונית גם בעזה ובגדה.

כמו כן, ברקע המתיחות, צה"ל החליט לתגבר את הכוחות בגדה המערבית בשלושה גדודים לוחמים. שלושת הגדודים יצטרפו לשישה גדודים ולשש פלוגות לוחמים שכבר נשלחו לגדה לאחר פיגוע הירי בצומת תפוח. היום בשעות הבוקר קיים הרמטכ"ל אביב כוכבי הערכת מצב מבצעית במוצב "סאלם" שבחטיבה המרחבית מנשה. לפי הערכת גורמים במערכת הביטחון, אירוע עם הרוגים פלסטינים בהר הבית עלול להוביל להסלמה בדרום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ