סגן ראש העיר ירושלים לשעבר נאשם בלקיחת שוחד ובגניבה

על פי כתב האישום, בעת שכיהן בתפקיד קידם מאיר תורג'מן אינטרסים של אנשי עסקים בעירייה תמורת שוחד בסכום כולל של 350 אלף שקלים

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תורג'מן בבית משפט השלום בראשל"צ, ב-2018
תורג'מן בבית משפט השלום בראשל"צ, ב-2018צילום: מגד גוזני

פרקליטות מיסוי וכלכלה הגישה היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד סגן ראש העיר ירושלים לשעבר, מאיר תורג'מן. תורג'מן מואשם בלקיחת שוחד בסכום כולל של 350,000 שקלים, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי מורשה ועבירות מס. בין הנאשמים האחרים בפרשה נמצאים איש העסקים משה הבא, לשעבר בכיר במשרד האוצר, ואיש העסקים הצרפתי לורנט לוי.

על פי כתב האישום, בין השנים 2013 ל-2018, בעת שכיהן כסגן ראש העיר ירושלים, סייע תורג'מן לאנשי עסקים לקדם את ענייניהם בעירייה תמורת שוחד. בכתב האישום נטען כי תורג'מן "פעל בניגוד עניינים חמור ומהותי ובסטייה מן השורה בתפקידו הציבורי, ותוך הסתרה מהגורמים המקצועיים בעירייה את קשריו לנאשמים...". 

עבודות שבוצעו בבית הדואר המרכזי בירושלים, שהוגדר כמונומנט היסטורי לשימור מחמיר, ב-2016צילום: אמיל סלמן

באחת הפרשות נאשם תורג'מן כי הפעיל לחץ על גורמים במחלקת השימור בעירייה במטרה לאשר ביצוע שינויים בבית הדואר המרכזי ברחוב יפו בעיר, לטובת איש העסקים משה הבא, שפעל להסב את הבניין למלון. זאת, אף שהבניין הוגדר כמונומנט היסטורי לשימור מחמיר. תורג'מן פעל גם לבלימת אכיפתן של עבודות שנעשו שלא כדין לצורך הקמת המלון. בתמורה, העניק הבא לתורג'מן ערבות בנקאית לצורך נטילת הלוואה בסכום של 200 אלף שקלים. תורג'מן לא החזיר את ההלוואה, וערבותו של הבא חולטה על ידי הבנק. 

בפרשה נוספת מואשם תורג'מן כי קיים יחסי "תן וקח" מושחתים עם איש העסקים ויזם הנדל"ן דוד בוזגלו. לפי כתב האישום, בוזגלו העסיק את בנו של מאיר, יצחק תורג'מן, ושילם לו משכורת חודשית קבועה. בתמורה, פעלו תורג'מן ובנו לקידום ענייניו של בוזגלו בעיריית ירושלים.

על פי האישום השלישי, תורג'מן לקח שוחד מאיש העסקים לורנט לוי, שביקש לקדם את עסקיו בנכסים הסמוכים ל"כיכר המוסיקה" במרכז ירושלים. לוי ביצע הרחבות ושינויים בנכסים שבבעלותו ללא היתר, והתנהלו נגדו כמה הליכי אכיפה. לפי פרטי האישום, תורג'מן פעל לעכב את ההליכים נגד לוי בתמורה לשוחד בשווי של 91,000 שקלים שניתן באמצעות תווי קנייה. באישום נוסף נאשם תורג'מן בשימוש אישי שלא כדין בכ-63,000 שקלים שהופקדו בקופת בית הכנסת שבו נהג להתפלל, ושאליה היתה לו גישה בלעדית כגזבר.

כתב האישום נגד תורג'מן הוגש לאחר עיכובים רבים. לפני כשלוש שנים הסתיימה חקירת המשטרה נגדו עם המלצה על העמדתו לדין. במקביל, תורג'מן התפטר מתפקידיו בעיריית ירושלים. לפני כשנה הודיעה הפרקליטות על הכוונה להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע.

לפני כשבועיים פנו עורכי הדין בועז ארד ואביה אלף מהתנועה לטוהר המידות לניצב התלונות על הפרקליטות, דוד רוזן, ומחו על העיכוב בהליכים נגד תורג'מן. "משיכת זמן מעין זו, בפרשה כה חמורה, מזיקה לעניין עצמו, ופוגעת באמון הציבור בתקינות הליכי קבלת ההחלטות אצל רשויות אכיפת החוק ובהליכי אכיפת החוק, מביאה לשיבוש ההליך הפלילי ופוגעת הן בזכויות החשוד בפלילים, והן ביכולת להוכיח את אשמתו.", כתבו ארד ואלף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ