ביהמ"ש בטביליסי סירב לזמן את רה"מ לעדות במשפט פוקס

פרשת אנשי העסקים הישראלים בגיאורגיה

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי שווידלר

בית משפט בטביליסי חידש אתמול דיונים בתיק שבו מואשמים אנשי העסקים הישראלים רוני פוקס וזאב פרנקל בניסיון לשחד את סגן שר האוצר הגיאורגי, אבטאנדיל חראידזה, בפגישה באחת המסעדות בעיר באטומי, באוקטובר אשתקד. החשד הוא כי לחראידזה הובטח סכום של 7 מיליון דולר, תמורת הניסיון לקדם את האינטרסים של השניים ושל שותפם היווני. בדיון אתמול דחה שופט את הדרישה של עורכי דינם של השניים להזמין כעדים את ראש ממשלת גיאורגיה ניקי גילאורי ואת שר האוצר, קאחי באינדוראשווילי. בכך "ניטרל" בית המשפט שניים מהעדים המרכזיים שהיו יכולים לאשר את עצם ניהול מו"מ תקין ומסודר מול אנשי העסקים הישראלים מצד ממשלת גיאורגיה.

בפברואר 2010 פסק בית הדין הבינלאומי לערעורים (ICSID), סכום כי ממשלת גיאורגיה תפצה ב-101 מיליון דולר את חברת טראמקס של פוקס בשל הפרת ההסכם עמה.

על פי הדיווחים מטביליסי, עורך הדין מרדכי ציבין שמייצג את פוקס ופרנקל בפרלמנט האירופי ובבית המשפט בשטראסבורג הגדיר את מעצרם "פרובוקציה של ממשלת גיאורגיה, אשר מטרתה ברורה - לא לשלם את סכום הפיצוי, המגיע להם בהתאם לפסיקת בית הדין". לדברי ציבין, פסיקה מרשיעה תיהפך ל"מכה קשה עבור גיאורגיה בתחום העסקים" ובקרוב העולם יידע שבגיאורגיה "אין משפט צדק ולא נשמרות זכויות האזרח". עד כה נשיא גיאורגיה, מיכאיל סאקאשווילי, לא התייחס לפנייה מצד הנשיא הישראלי שמעון פרס, אשר ביקש לשחרר את פוקס ופרנקל ממעצר. השלטונות בגיאורגיה גם לא התייחסו לפנייה מצד ממשלת טורקיה בעת שרוני פוקס משמש קונסול כבוד של טורקיה בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ