וינשטיין לברקת: עיכוב פינוי בית יהונתן עלול להביא לפתיחת הליך פלילי

וינשטיין פנה לראש העיר ירושלים במכתב והבהיר כי אי אפשר להתנות את פינוי ואיטום בית יהונתן בפינוי בית בו מתגוררים עשרות פלסטינים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פנה שוב לראש העיר ירושלים ניר ברקת בדרישה שיפעל לפינוי בית יהונתן בהקדם ו"ללא התערבות גורמים לא מוסמכים". במכתב ששלח לברק, וינשטיין רומז כי מעשיו של ראש העיר בעיכוב ביצוע הצו לפינוי בית יהונתן עלולים להגיע לכדי עבירה פלילית.

בתום מכתבו מפנה היועץ המשפטי לחוזר מנכ"ל משרד הפנים שבו נכתב מפורשות כי "התערבות בהליכים פליליים שמנהלים תובעים מקומיים הפועלים כבאי כוח היועץ המשפטי לממשלה היא מעשה חמור, וכאמור בהנחיה לעיל התערבות כזו עלולה אף לעלות כדי עבירה פלילית של המתערב".

ויינשטיין גם מפנה את ברקת למסמך הנחיות היועץ המשפטי לממשלה משנת 2006 בהן נכתב: "ניסיונות התערבות לטובת נאשם זה או אחר, מטעם נבחרי ציבור, בהליכים פליליים שמנהלים התובעים הפליליים אין להם מקום כל עיקר, הם פוגעים בעצמאות התביעה הפלילית ועלולים לפגוע בעיקרון השוויון של ההליך הפלילי ולצבעו בצבעים פוליטיים - אם במהות ואם באם במראית עין - ובמקרים מסוימים אף לעלות לכדי עבירה".

"ביצוע הצו - חובה"

מכתבו של וינשטיין בא בעקבות ההסדר שאליו הגיע ברקת עם עמותת עטרת כהנים ולפיו העמותה תוותר על דרישתה לפינוי מיידי של בית אבו אל-נאב (בית הכנסת התימני), בניין בו מתגוררים עשרות פלסטינים הנמצא סמוך לבית יהונתן, ובתמורה תדחה העירייה את פינוי הבניין.

בעקבות ההסדר ביטלה משטרת ירושלים מבצע גדול לפינוי שני המבנים. יום לאחר ביטול המבצע זימן אליו היועץ המשפטי את נציגי המשטרה והעירייה כדי לבחון את חוקיות ההסדר.

במכתבו כותב וינשטיין: "בהמשך לתכתובות בנוגע לביצוע הצו לפינוי ולאיטום בית יהונתן, ובעקבות השתלשלות האירועים הנוגעים לביצועו, לרבות האירועים האחרונים ערב המועד שנקבע לביצוע הצו, מצאתי לנכון להבהיר את הדברים הבאים:

1. ביצועו של הצו לפינוי ולאיטום "בית יהונתן" הוא חובה אשר נקבעה על-ידי בית-המשפט שאף חזר עליה במספר לא מבוטל של החלטות. ביצוע הצו אינו נתון לשיקול דעתך כראש עיריית ירושלים, ומשנמצא כי המקרה אינו עומד בקריטריונים לעיכוב ביצוע, כבר אינו נתון לשיקול דעתי כראש מערכת האכיפה במדינת ישראל

2. מקובל עלי שאכיפת הדין אינה מתמצית בפינוי ואיטום "בית יהונתן", אלא שהיא מתייחסת גם לביצועם של צווים אחרים. לכן ביקשתי את גורמי האכיפה לעשות מאמץ להביא לכך שביצוע הצו האמור ייעשה במקביל לביצועו של צו אחר.בקשה זו עומדת בעינה".

"יחד עם זאת", מוסיף וינשטיין, "מובן כי לא מדובר בתנאי שאין בלתו והחובה לבצע את הצו בעניין "בית יהונתן" עומדת בפני עצמה, בהתאם לצו בית-המשפט ולהחלטות בתי-המשפט הרבות שניתנו בעניין זה".

בסיכום מכתבו כותב וינשטיין: "נוכח דברים אלה, יש לקבוע מועד קרוב לביצוע הצו, אשר יתואם גם עם משטרת ישראל, ולבצעו וכי הצו יבוצע ללא התערבות מטעם גורמים לא מוסמכים.למען הסר ספק, יובהר כי דברים אלה נמסרו גם לדרג המדיני".

בתגובה, נמסר מעיריית ירושלים כי "העירייה והעומד בראשה מכבדים את החלטות בית המשפט והנחיות היועץ המשפטי לממשלה. ברקת הנחה את הגורמים המקצועיים המטפלים בנושא בעירייה להמשיך ולפעול בהתאם לדין, לנוהלי העירייה ולהנחיית היועץ המשפטי לממשלה".

יו"ר סיעת מרצ, אילן גילאון, אמר בתגובה למכתבו של וינשטיין כי "זו החלטה בכיוון הנכון, אולם יש לוודא שהיא תיאכף. התעלמותו של ראש עיריית ירושלים מהחלטות חוזרות ונשנות של ביהמ"ש העליון והיועמ"ש היא זילות מוחלטת בשלטון החוק וכבר פנינו לביהמ"ש בנושא זה. לא יתכן שראש עיר דורס ברגל גסה כל הכרעה חוקית, מהעירייה ומהמדינה כאשר היא לא נוחה לו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ