תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

נציבות שירות המדינה הורתה לפתוח בחקירה משמעתית נגד יוסי מימון, דיין בית הדין למשמורת "סהרונים", בעקבות תלונות נגדו שפורסמו בתחקיר "הארץ". בנוסף, העביר השבוע משרד המשפטים תלונה נוספת לנציבות, ממנה עולה חשד כי מימון קיבל החודש החלטות שיפוטיות, למרות שמינויו כדיין פג בחודש שעבר ולא הוארך עד לבירור הנערך בעניינו.

בידי "הארץ" החלטות שקיבל לכאורה מימון במהלך חודש ינואר, ללא סמכות. בתשובה לפניה בעניין לפני כשבועיים, השיב דובר משרד המשפטים, משה כהן, כי טרם הוארכה כהונתו של מימון, לאור העובדה שנערכים בדיקה ובירור בעניינו וכי "במצב הביניים שנוצר, מימון עדיין מועסק".

ההחלטה לפתוח בחקירה יוצאת הדופן נגד בעל תפקיד שיפוטי, התקבלה על ידי האחראי על המשמעת בנציבות, עו"ד אסף רוזנברג, בעקבות ממצאים שקיבל באחרונה מהמבקרת הפנימית של משרד המשפטים, רו"ח איריס פרידמן. מימון מכחיש בתוקף את כל הטענות נגדו.

בתחקיר "הארץ", שפורסם לפני כחודשיים, הועלו טענות חמורות לכאורה הנוגעות להתנהלותו של מימון. בין היתר הובאו עדויותיהם של שני מסתננים מצ'אד, שהיו עצורים בסהרונים, וטענו כי שוחררו לאחר שנודע למימון כי יש להם ידע במכונאות. מימון, כך טענו, הפנה אותם לעבוד במוסך של אחיו.

התלונה בענין המסתננים, המגובה בתצהירים עליהם חתמו, הוגשה למשרד המשפטים על ידי עו"ד זרי חזן. ל"הארץ" נודע כי מאז הסתיימה כהונתו של מימון בחודש שעבר, המשיך הדיין לשעבר לפקוד את מתקן הכליאה סהרונים ואף קיבל החלטות שיפוטיות. "בהיעדר כתב מינוי, מימון אינו מורשה להפעיל סמכויות המסורות בחוק לדיין. עבודתו בתקופת הביניים אמורה להתמקד בארגון, מינהל, קידום פרויקט המחשוב וכל מטלה שתוטל עליו", אמר הדובר.

גורם משפטי המצוי בפרטים אמר ל"הארץ" כי "משרד המשפטים מגבה בפועל את מימון, והעובדה שלמרות שפג תוקף המינוי שלו מתאפשרת לו דריסת רגל במתקן הכליאה, והוא אף קיבל החלטות שיפוטיות בעניין עצורים באין מפריע - חמורה, במיוחד לאור העובדה שמדובר במשרד המשפטים".

השבוע פנתה תנועת אומ"ץ למינהל תקין, באמצעות עו"ד בועז ארד, לשר יעקב נאמן ולרוזנברג, בבקשה לברר כיצד מימון קיבל לכאורה החלטות שיפוטיות בחוסר סמכות. פניה דומה הועברה אתמול גם על ידי עו"ד חזן. עו"ד ארד תהה במכתבו כיצד מימון ממשיך להגיע למתקן סהרונים מדי יום, כאשר לא ברור באיזה תפקיד הוא מועסק ובאיזה תקן. הוא ביקש כי כניסתו למתקן המעצר לא תתאפשר עד לסיום הבדיקות הנעשות לגביו.

מנציבות שירות המדינה נמסר בתגובה כי בימים אלה מועבר הנושא לחקירה משמעתית באגף החקירות בנציבות, לאחר שחומר שנאסף על ידי מבקרת משרד המשפטים הועבר לאגף המשמעת בנציבות. בנוסף נמסר כי שלשום הועברה לעיון אגף המשמעת התלונה הנוגעת למתן החלטות מחוסר סמכות מצד מימון לאחר סיום כהונתו, וכי גם נושא זה יבחן במסגרת החקירה.

דובר משרד המשפטים מסר כי "החומרים בעניינו של הדיין יוסי מימון, לרבות ממצאי בדיקת מבקרת המשרד, הועברו לבחינת נציבות שירות המדינה. בשלב ביניים זה אין לנו להוסיף על הדברים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ