אחרי 15 שנות כליאה בבידוד: הקלה ראשונה בתנאי ההפרדה של יגאל עמיר

המדינה תאפשר לרוצח רה"מ ללמוד תורה עם אסיר נוסף פעם בשבועיים למשך שעה. עד כה לא אותרו אסירים מתאימים שאושרו על ידי השב"כ

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

לאחר 15 שנים שבהן הוחזק בהפרדה מוחלטת, רוצחו של ראש הממשלה יצחק רבין, יגאל עמיר, יוכל להיפגש פעם בשבועיים עם אסיר נוסף לצורך לימוד תורה לפרק זמן של עד שעה. כך החליטה באחרונה המדינה בעקבות הנחיית בית המשפט העליון לבחון אפשרויות להקלה בתנאי מאסרו. ההחלטה התקבלה בדרגים הגבוהים ביותר בשב"כ, בשב"ס ובפרקליטות, אך ל"הארץ" נודע כי עד כה לא אותרו אסירים מתאימים שאושרו על ידי השב"כ, ולא נפסלת האפשרות כי המדינה תצטרך לשנע אסירים בין בתי כלא לשם כך.

בתחילת השבוע הודיע עו"ד עודד קלר מפרקליטות מחוז מרכז לבא כוחו של עמיר, עו"ד אריאל עטרי, על החלטת המדינה לאפשר לעמיר את מפגשי הלימוד עם אסיר נוסף בתחומי הכלא. המפגשים ייערכו בפיקוח, כדי לוודא שעמיר לא ינצלם לרעה לצורך הפצת משנתו. בתחילת ינואר הודיעה המדינה לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה כי אם ניסיון זה יצלח, ייבחנו על ידי המדינה אפשרויות הקלה נוספות.

במקביל, בבית המשפט תלויה ועומדת בקשת המדינה להחזיק את עמיר בהפרדה למשך חצי שנה נוספת. המדינה טוענת כי לצד בחינת אפשרויות ההקלה, יש להמשיך ולהחזיק את עמיר בהפרדה מאחר שיש סכנה כי יפיץ משנה אידיאולוגית קיצונית בקרב אסירים אחרים שעלולים להיות מושפעים ממנו, וכי נשקפת סכנה לחייו מפני אסירים אחרים.

עמיר, המוגדר בשנים הארונות על ידי המדינה כאסיר ביטחוני, מתנגד להמשך החזקתו בהפרדה וטוען כי הוא מופלה לרעה לעומת אסירים ביטחוניים של חמאס, שאינם מוחזקים בהפרדה. לטענתו, הוא מוחזק בהפרדה כסנקציה, ולא מהטעמים שהמדינה מציינת. בדיונים בנושא טען כי המדינה ממחזרת מידע מודיעיני ישן על אודותיו, ואין ברשותה כל מידע עדכני על סכנה לחייו או על הסתה מצדו.

עמיר מוחזק כבר 15 שנים בהפרדה מוחלטת מאסירים אחרים. הוא שוהה לבד בתא, ומקבל שעה ביום לטיול בחצר בית הכלא כשהוא לבד.

יגאל עמיר יכול לפגוש פעם בשבוע את בני משפחתו, מלבד אחיו אמיתי, הוא רשאי לדבר בטלפון ומקבל התייחדות עם אשתו לריסה טרימבובלר פעם בחודש. הוא יכול להחזיק ספרים בתאו ומקבל עיתונים, ורשאי לקבל טלוויזיה לתאו, אך אינו מעוניין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ