השופט שהתאבד נאלץ לדון ב-52 תיקים בכל יום

הנהלת בתי המשפט קראה לסדר את מוריס בן עטר, לאחר שלא הצליח להשלים כתיבת פסקי דין בלמעלה מ-60 תיקים. דיונים רבים בוטלו אתמול לזכרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מעל 60 תיקים שהצריכו כתיבת פסקי דין ועוד עשרות תיקים נוספים שהצריכו כתיבת החלטות - הן הרקע להחלטת הנהלת בתי המשפט לקרוא לסדר לפני שלושה שבועות את שופט בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים, מוריס בן עטר, ששם שלשום קץ לחייו.

יומן בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים - אליו הועבר לאחר שלא עמד בלוחות הזמנים לכתיבת פסקי דין שנקבעו לו - גילה כי בשבוע האחרון לחייו, שובצו לבן עטר בממוצע בין 39 ל-52 תיקים ביום דיונים, משעות הבוקר עד הצהריים. מדובר בעומס שיגרתי בבתי דין לעניינים מקומיים, בהם חלק מהדיונים מתבטלים ויתר הדיונים קצרים יחסית.

על דלת הכניסה של בית המשפט שבו כיהן בן עטר כשופט ועל דלת הכניסה לאולמו, הוצמד אתמול בבוקר שלט שהודיע כי לא יתקיימו דיונים בפניו. בפינת חדר הכניסה לבית המשפט הוצבה תמונה של בן עטר ותחתיה נר נשמה. עובדי בית המשפט הקטן, בו עובדים שלושה שופטים, התכנסו לדקת דומייה לזכרו. רוב הדיונים במקום בוטלו אתמול, ואחד מעובדי המינהלה החל לפנות בשעת בוקר מוקדמת ארגזים מלאים בתיקי בית משפט, שהיו בצידי האולם של בן עטר.

גם שופטי בית משפט השלום הסמוך, שבן עטר נמנה על שופטיו התכנסו אתמול בלשכות ונפגשו עם נשיאת בית משפט הלשום בירושלים, השופטת שולי דותן. דותן אמרה לשופטים בעיניים דומעות, כי לא היה כל סימן למצוקה מצידו של של בן עטר והסבירה כי היא ומנהל בתי המשפט, השופט משה גל, שנפגשו לאחרונה עם בן עטר נהגו איתו ברגישות רבה.

בהנהלת בתי המשפט עסקו אתמול בהדיפת הטענות לפיהן התנהלותה הביאה למצוקה הקשה שבה היה נתון בן עטר. עם זאת, שופטים בבית המשפט השלום בירושלים המשיכו אתמול בהטחת ביקורת על הדרך שבה התנהלה ההנהלה עם בן עטר, החל מההחלטה להעביר אותו מעבודתו בבית משפט השלום לבית המשפט לעניינים מקומיים, ועד למפגש לפני מספר שבועות בהנהלת בתי המשפט שבו הובהר לבן עטר כי צפויה להיות מוגשת נגדו תלונה על עיכוב במתן פסקי דין לנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג.

אתמול כתבה נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, הודעת דואר אלקטרוני לשופטי ישראל. ביניש כתבה כי "העבודה השיפוטית, כפי שכולנו יודעים, אינה קלה. כרוכה בה מידה רבה של לחץ, של עומס ושל אחריות כבדה הנובעת מהסמכות המוטלת עלינו לעשות צדק. ההתמודדות אינה פשוטה. היא בודאי אינה פשוטה נוכח עומס התיקים הרב, שהוא, כפי שאנו מקפידים לציין בכל עת ומעל לכל במה, מן הגבוהים במערב". ביניש הוסיפה כי השופט גל ונשיאת בית משפט השלום בירושלים דותן "ליוו את השופט בן עטר וניסו לסייע לו בהתמודדותו עם התפקיד השיפוטי".

בן עטר הובא אתמול למנוחות בבית העלמין במודיעין. צוותי מד"א ומשטרה שהגיעו שלשום לביתו מצאו את השופט לאחר שהתאבד בחניקה ולצידו מכתב בו כתב, בין היתר, כי לחץ ועומס בעבודתו הביאו אותו למעשה. בני משפחתו של בן עטר ביקשו לשמור על פרטיותם ולהימנע מסיקור תקשורתי של הלוויתו. "זה הפתיע אותנו מאוד. כולנו בשוק ולא מעכלים את האפשרות שדבר כזה קרה אצלינו פנימה", אמר אחד ממכריו.

גדי ארנברג, חברו של בן עטר לעבודה המכהן כשופט בבית משפט השלום בירושלים, היה זה שתלה אתמול את מודעות האבל שבישרו את האסון. ארנברג, שביקש לשמור על פרטיות המשפחה אמר "והמשכיל בעת ההיא יידום".

"אני מכיר את מוריס ועבדתי איתו יחד בבית המשפט בירושלים. לכולם קשה מאוד עם העניין הזה, ואנחנו מחבקים את המשפחה", אמר אחד מידידיו הקרובים. "הוא היה אדם מאוד יסודי, חבר אמיתי שנקרא לכל צרה ועניין. לא הרגשנו שינוי במצב רוחו, זה הפתיע אותנו לחלוטין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ