פרקליט המדינה, משה לדור, לאהוד לאולמרט: לא אתנצל, ההלוואה שקיבלת בעייתית

פרקליט המדינה, משה לדור, הודף את טענות ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ודוחה את דרישתו להתנצלות על דבריו בראיון ל"מוסף הארץ" ביום שישי האחרון. בראיון כינה לדור הלוואה בסך 75 אלף דולר שקיבל אולמרט לפני 18 שנה מידידו - איש העסקים האמריקאי ג'ו אלמליח - "שערורייה". הוא טען שההלוואה לא הוחזרה.

במכתב ששיגרה אתמול לבאי כוחו של אולמרט המשנה לפרקליט המדינה לעניינים אזרחיים, עו"ד אורית סון, נכתב כי "טענת מרשכם אודות החזרת הסכום האמור לאחרונה, שנים ארוכות לאחר מועד קבלתו ולאחר הגשת כתב האישום, היא נסיבה שולית לחלוטין לעניין הבעייתיות של קבלת הכספים מידי איש עסקים והשימוש הפרטי בהם כל השנים בידי איש ציבור, בלא הסבר זולת ?הלוואה'".

היא הוסיפה כי דבריה נכתבים גם מבלי להידרש לעובדות הנטענות נגד אולמרט בכתב האישום שהוגש נגדו בנוגע לסכום נוסף של 100 אלף דולר, שהועבר על ידי אלמליח לחשבונו הפרטי של אולמרט, ושעליו נמנע אולמרט מלדווח.

במכתב לפרקליטי אולמרט כתבה עו"ד סון כי אין חולק כי ה"הלוואה" כהגדרתה מאלמליח לאולמרט לא הוחזרה עד שהוגש כתב האישום נגד אולמרט ב-2009, יותר מ-16 שנים מאז קיבל אולמרט את הכסף. לדבריה, לדור הגדיר בראיון את קבלת הכספים מאלמליח כ"שערורייתית, ובכך הביע דעתו באשר להיבט הציבורי של העברת הכספים ללא כל תיעוד ובסכום ניכר מאוד, מאיש עסקים לאדם הנושא תפקיד ציבורי, אשר המשיך להחזיק בהם כל השנים".

פרקליטיו של אולמרט שלחו שלשום מכתב ללדור ולעיתון "הארץ" שבו נטען כי דבריו של לדור פוגעים קשות בשמו הטוב של אולמרט, כיוון שההלוואה הוחזרה במלואה בתחילת יולי בשנה שעברה, וכי הדבר דווח למבקר המדינה ולבית המשפט. באי כוחו תבעו התנצלות בשם אולמרט ותשלום ל"מטרה ציבורית" שתסוכם.

אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר אמש בתגובה כי "המכתב שלנו לפרקליט המדינה היה ברור, ובמידה שלא תתקבל התנצלות, תוגש בימים הקרובים תביעת דיבה".

כשההלוואה לאולמרט ניתנה בשלהי 1992, לא נקבע מועד לפרעונה, לא הוחלפו ניירות בין הצדדים ולא נקבעה ריבית. באותה עת שימש אולמרט חבר כנסת מטעם הליכוד והתכונן למרוץ לראשות עיריית ירושלים. רק ב-2004, כשמבקר המדינה בדימוס אליעזר גולדברג נחשף להלוואה במסגרת הצהרת ההון שהגיש לו אולמרט, הוא חייב את ראש הממשלה לשעבר לקבוע עם אלמליח תנאים ומועד פירעון להלוואה.

בדיאלוג הארוך ביניהם השיב אולמרט לגולדברג כי הוא מתכוון להחזיר את ההלוואה לאלמליח כשיתאפשר לו. אלמליח, הובהר למבקר, מעולם לא דרש את כספו בחזרה. מועד הפירעון היה ינואר 2009, אלא שאולמרט ביקש ארכה ממשרד המבקר ולטענת באי כוחו, עורכי הדין אלי זהר ונבות תל צור, הוא החזיר את ההלוואה במלואה (קרן וריבית).

אלא שבחקירתו במשטרה של אולמרט התברר כי בשנת 98' נחתו בחשבונו הפרטי 100 אלף דולרים נוספים שמקורם באלמליח. בעניין זה מואשם אולמרט בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, לאחר שלא דיווח למבקר על אותו סכום. דוברו של אולמרט סירב להתייחס לשאלה אם ראש הממשלה לשעבר החזיר לאלמליח את 100 אלף הדולרים. זאת, בשל הליכים שהוא מתכוון לנהל כנגד פרקליט המדינה, משה לדור, ועיתון "הארץ".

בעניין טענתו של אולמרט, כי החזיר לאלמליח את ההלוואה בסך 75 אלף דולרים, שנטל ממנו, כולל הריבית הנצברת, נמסר ממשרד מבקר המדינה בתגובה: "על פי הכללים למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים, חייב מבקר המדינה לשמור על סודיות הצהרות השרים ולא יגלה כל פרט בלי לקבל את הסכמת השר הנוגע בדבר". יצוין כי ניסיונות המשטרה בשנת 2008 לגבות את עדותו של אלמליח, במסגרת חקירת פרשה זו, לא צלחו.

מי אתה ג'ו אלמליח?

אלמליח, שנולד בירושלים ב-1939 למשפחה ספרדית שורשית, הוא נכדו של אברהם אלמליח, עיתונאי ואיש ציבור ישראלי שהיה ממנהיגי הקהילה הספרדית בארץ וכיהן כחבר בכנסת הראשונה מטעם רשימת ספרדים ועדות מזרח. הוא פרסם שורת מאמרים ומחקרים על תולדות ישראל וארץ ישראל, ועם כתביו נמנה גם מילון עברי-צרפתי.

נכדו ג'ו, בד בבד עם לימודיו, הספיק להתחתן, להתגרש ועבר לחיות בלונדון. עד 82' היה דמות אלמונית בישראל, אבל אז חבר למיליארדר היהודי-אמריקאי ארמנד האמר, איל נפט בעל קשרים בינלאומיים ענפים שהשתרעו מלוב של קדאפי ועד לקרמלין.

האמר ואלמליח הקימו יחד מערך חברות ציבוריות שעסק בחיפושי נפט בישראל. אחרי שהאמר הלך לעולמו, בתחילת העשור שעבר, נחשב אלמליח לקיסר המקומי של הזהב השחור, או ליתר דיוק - של החיפושים אחריו. הוא היה בעל הבית המרכזי בכמה חברות לקידוחי נפט שמניותיהן שגשגו בצורה חסרת תקדים הודות לציפיות שטיפחו המשקיעים עד שהקידוחים, בכל פעם מחדש, העלו חרס.

כשהריטואל החל לחזור על עצמו - עוד קידוח, עוד זינוק במניות ועוד נפילה על רקע הגילוי המרעיש שישראל אינה טקסס - הפך אלמליח לשק החבטות של מדורי הכלכלה. עיון בגזרי העיתונים המצהיבים המתעדים את פעילות שוק ההון הישראלי בשנות ה-90 מגלה שורה של מאמרים חריפים על התנהלותו העסקית של אלמליח.

ב-95' החליט אלמליח למכור את אחזקותיו ב"יואל", חברה שהיתה בבעלותו, לכוכב הבורסה דאז, יובל רן. העסקה כונתה "שערורייתית", וגם בעטיה זכור אלמליח כמי שחצה קו אדום בשוק ההון הישראלי דאז. ב"הארץ" כתב גיא רולניק כך: "כמה בדיוק השקיע אלמליח ביואל כשהקים אותה? קשה לדעת... לאחר 13 שנים שבהן הצליח אלמליח לשרוף לעצמו את המוניטין בשוק ההון, הוא ייצא בעוד כמה שבועות הביתה עם יותר מ-17 מיליון דולר במזומן".

שנתיים לאחר העסקה, התמוטטה "קווי אשראי", החברה בבעלותו של רן, ובקיץ 1997 הוא נמלט מהארץ כשהוא מותיר אחריו חובות עתק. הוא הוכרז כפושט רגל וכיום, על פי דיווחים שונים, חי ברווחה בטקסס ועוסק בין השאר בנפט. בשנת 96', חיסל אלמליח את רוב עסקיו בישראל. "הוא החליט לעזוב את הארץ בגלל יחסה של התקשורת כלפיו", אומר חבר שלו. "הביקורת הזאת המאיסה עליו את ישראל".

אולמרט, ששימש בעבר דירקטור בחברת יואל של אלמליח, נותר בידידות קרובה עם אלמליח ונהג לפגוש אותו בביקוריו התכופים בניו יורק. הוא גייס את אלמליח לקרן ירושלים החדשה, שגייסה כספים מעשירי העולם. איש העסקים חובב הריקוד והאמנות סיפר בעבר כי יש באוספו 15 ציורים פרי מכחולה של עליזה אולמרט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ