אולמרט תובע את לדור על לשון הרע: "פרקליט המדינה פרץ את כל הגבולות"

רה"מ לשעבר הגיש לביהמ"ש תביעת לשון הרע נגד פרקליט המדינה העקבות דבריו למוסף "הארץ": לדור לא פעל בתום לב

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הגיש היום (חמישי) לבית משפט השלום בתל אביב תביעת לשון הרע בסך 150 אלף שקלים נגד פרקליט המדינה, משה לדור, ונגד עיתון "הארץ", בגין דברים שאמר לדור בראיון למוסף "הארץ" בסוף השבוע שעבר. בתביעתו טען אולמרט כי בעוד משפטו מתנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים, התייחס לדור בהרחבה להליך המשפטי נגדו וכן לחקירה נוספת המתנהלת נגדו בפרשת הולילנד, וזאת במטרה להשפיע על משפטו.

מהפרקליטות נמסר בתגובה להגשת התביעה כי "מדובר בתביעת סרק, שהוגשה לצרכי יח"צ". לטענתם, התביעה "ממחישה פעם נוספת את הנסיון להלך אימים על כל גורם שטיפל בעניינו של מר אולמרט - בין אם על ידי תלונות ללשכת עורכי הדין, על ידי תלונות ליועץ המשפטי לממשלה, השתלחויות כנגד מבקר המדינה וכעת גם תביעה אזרחית".

פרקליטיו של אולמרט, אלי זהר, נבות תל-צור, רועי בלכר ונוית נגב, תקפו בחריפות את לדור והפרקליטות: "למרבה הצער, בעניינו של מר אולמרט פרץ מזמן פרקליט המדינה את כל הגדרות והסייגים. אסור של אתמול הפך מותר. בלתי ראוי הפך ראוי. מאידך, כל ביקורת מקצועית עניינית הנמתחת על התנהלותו של פרקליט המדינה, מוצגת מיד על ידו כמלחמת 'בני החושך בבני האור'. כך לא פועלת מערכת תביעה מתוקנת".

לדברי עורכי דינו של אולמרט, "החלטתו של מר לדור להתראיין למוסף 'הארץ', בעוד ההליך המשפטי בעניינו של מר אולמרט תלוי ועומד, לא התקבלה בתום לב. מר לדור לא התראיין לעיתון במסגרת מילוי תפקידו השלטוני כפרקליט המדינה. מטרתו של מר לדור היתה להשפיע על משפטו של מר אולמרט. בדבריו בראיון התכוון מר לדור לפגוע במר אולמרט. למצער, ראה מר לדור מראש את ההשפעה על משפטו של מר אולמרט כאפשרות קרובה לוודאי, והתייחס בשוויון נפש לאפשרות הפגיעה במר אולמרט".

(אולמרט בבית המשפט. תצלום: מיכל פתאל)

"בשונה מכל תיק אחר, מר לדור מעורב באופן אישי בעניינו של מר אולמרט", טוען אולמרט, "מר לדור הוא שפנה וביקש באופן אישי מבית המשפט לגבות את עדותו של עד התביעה, מר משה טלנסקי, בעדות מוקדמת. מר לדור חקר את מר טלנסקי בבית המשפט באופן אישי במהלך העדות המוקדמת. מר לדור כתב לכל הפרקליטים בפרקליטות המדינה, כי הוא שישא באחריות אישית למשמעויות שעשויות לנבוע מההחלטה לגבות את עדותו המוקדמת של מר טלנסקי. מר לדור חתום באופן אישי על כתב האישום כנגד מר אולמרט. מר לדור אמור לקבל את ההחלטה בעניינו של מר אולמרט ב'פרשת הולילנד'".

בראיון התייחס לדור, בין היתר, להלוואה שקיבל אולמרט מידידו יוסף (ג'ו) אלמליח וכינה אותה "סיפור שערורייתי בצורה בלתי רגילה" וטען כי "עד היום ההלוואה הזו לא הוחזרה".

עורכי הדין של אולמרט טענו כי "התייחסותו הנרחבת של מר לדור בראיון עמו להליך התלוי ועומד בעניינו של מר אולמרט ולחקירה אחרת המצויה בעיצומה, אשר ממתינה להכרעתו של מר לדור, והדברים שאמר בנוגע להלוואה שקיבל מר אולמרט ממר אלמליח, פגעו קשות בזכויות היסוד של מר אולמרט כנאשם וכחשוד, והוציאו את דיבתו של מר אולמרט רעה".

(משה לדור. תצלום: תומר אפלבאום)

בתביעתו טוען אולמרט כי לאחר הפרסום פנה ללדור ולעיתון "הארץ" בדרישה שיתנצלו על הדברים שנאמרו בנוגע להלוואה וביקש שיתרמו 50 אלף שקלים למטרה ציבורית שתיבחר בתיאום עמו. בתגובה לכך אמר לדור לערוץ 2 כי "לפרקליטות לא ידוע שמאז סיום החקירה ופרישתו מראשות הממשלה החזיר אולמרט את 75,000 הדולרים שקיבל מאלמליח". בכך, לטענת אולמרט, חזר לדור על דברי הדיבה נגד אולמרט. לטענת ראש הממשלה לשעבר, בתגובה רשמית שקיבלו מהפרקליטות נטען כי הפרקליטות לא ידעה שההלוואה הוחזרה.

"יחסי הכוחות בין פרקליט המדינה, מר משה לדור, לבין מר אולמרט, ברורים", נכתב בתביעה, "מר אולמרט, ראש הממשלה לשעבר, התפטר מתפקידו בעקבות החקירה. מראש ממשלת ישראל הפך נאשם במשפט פלילי. מר לדור עומד בראש מערכת התביעה בישראל. נוכח ניגוד העניינים בו מצוי היועץ המשפטי לממשלה אשר שימש בעבר אחד מסניגוריו של מר אולמרט, מר לדור הוא גורם התביעה הבכיר ביותר הדן בעניינו של מר אולמרט. על פיו יישק דבר".

בשלב זה הופך כתב התביעה של אולמרט לכתב אישום נגד מערכת התביעה: "במערכת תביעה מתוקנת, היה מר לדור מסתפק בניהול ההליך הפלילי כנגד מר אולמרט, וממתין להכרעת בית המשפט. במערכת תביעה מתוקנת, היה פרקליט המדינה נמנע מלהתראיין בהרחבה כנגד נאשם בכלי התקשורת, בעוד ההליך נגדו תלוי ועומד, וחקירה כנגד הנאשם בעניין אחר ממתינה להכרעת פרקליט המדינה. במערכת תביעה מתוקנת, היה פרקליט המדינה נמנע מלהתייחס לנושאים שלא נחקרו כלל, וממילא לא נכללו בכתב האישום כנגד הנאשם (...) במערכת תביעה מתוקנת היה פרקליט המדינה מגלה מידה ראויה של ריחוק ומקצועיות בטיפולו בעניינו של נאשם, כל נאשם באשר הוא, ומניח לו להתמודד על חפותו בבית המשפט, ולא הופך את ההליך המשפטי לזירת התגוששות תקשורתית. במערכת תביעה מתוקנת, היה יודע פרקליט המדינה להודות בטעותו ולהתנצל על משגה ששגה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?