עד המדינה בפרשה השוחד החדשה ברשות המסים: ש"ד, דמות המפתח מהולילנד

ד', החשוד שתיווך בשוחד בפרשת הנדל"ן הגדולה בירושלים, מסר עדות מפורטת הקושרת את בכיר רשות המסים דוד ואנונו לקבלת כספים מנישומים

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

אחד מגיבורי פרשת השוחד הולילנד צפוי לשחק תפקיד חשוב בפרשת השוחד החדשה ברשות המסים, שבה חשוד דוד ואנונו, ראש היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות באזור המרכז של הרשות, בקבלת כספי שוחד.

ש"ד, בן 74, שימש יועץ עסקי של פרויקט הנדל"ן הולילנד בירושלים. הוא חשוד שהעביר שנים שוחד בסכומים של מיליוני שקלים מאנשי עסקים, בהם הלל צ'רני, יזם פרויקט הנדל"ן הולילנד, לבעלי תפקידים בעיריית ירושלים ובמינהל מקרקעי ישראל. במסגרת עדויותיו במשטרה, מסר ש"ד עדות מפורטת הקושרת את ואנונו למנגנון משומן של קבלת שוחד שמקורו בנישומים, שביקשו לפתור בעיות מול רשות המסים והעבירו את כספי השוחד באמצעות מעטפת של מתווכים ומאכערים.

ואנונו עצמו נחקר באזהרה באוקטובר האחרון במסגרת מה שהוגדר במשטרה ספיח של פרשת הולילנד, בחשד לקבלת שוחד מש"ד. חקירתו אז, במסגרת פרשת הולילנד, היתה בגדר הפתעה, כי באותה עת כבר סיכמה המשטרה את חקירתה בתיק והוא הועבר בכללותו לטיפול פרקליטות מיסוי וכלכלה ופרקליטות המדינה.

אחרי אותה חקירה שוחרר ואנונו לביתו וחזר למחרת לעבודה ברשות המסים. במשטרה סירבו להתייחס אמש למעורבותו של ש"ד בפרשה החדשה, אולם הכחישו בתוקף כי הוא משמש בפרשה זו עד מדינה. יחד עם זאת, ההערכה היא כי גם ללא מעמד של עד מדינה, צפוי ש"דל שמש בה עד מטעם התביעה ולהעיד על ההיכרות שלו עם ואנונו ועם מנגנון השוחד שעל פי החשד עמד ואנונו במרכזו.

במסגרת הפרשה החדשה ברשות המסים, שזכתה לכינוי "שומה עצמית", נחקר חשד כי ואנונו צבר כוח רב - במיוחד בתפקידו האחרון - ופעל למתן הטבות והקלות העבור נישומים. במסגרת הפרשה הובא שלשום לבית המשפט בראשון לציון בין היתר, מנכ"ל קדימה, תת-אלוף (מיל') משה שחורי, שעל פי החשד יצר קשר עם ואנונו כדי להביא לפתרון בעיות מס לאשתו, על ידי תשלום כופר.

שחורי עצמו הודה בחקירה כי נפגש פעמיים עם ואנונו ועם מי שחשודה בתיווך לשוחד במסגרת הפרשה וזהותה אסורה לפרסום, אולם הכחיש בתוקף כי העביר במישרין או בעקיפין כספי שוחד לגורם כלשהו. שחורי נשלח למעצר עד השבוע הבא, ונאסר עליו ליצור קשר עם אשתו וילדיו, שגם הם נחקרו בפרשה.

גם רו"ח ראובן שיף, ששימש בעבר נשיא לשכת רואי החשבון, נשלח למעצר בית עד השבוע הבא, והוא חשוד כי שימש צינור להעברת כספי שוחד לוואנונו תמורת הטבות שונות שוואנונו נתן ללקוחותיו. פרקליטו של שיף, עו"ד ז'ק חן, הכחיש בתוקף את החשדות המיוחסים לשיף.

במשטרה נבנה בחודשים האחרונים פסיפס שהביא בהדרגה להתבהרות תפקידי המתווכים השונים, כל אחד על פי תפקידו, שפעלו סביב ואנונו. חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) צפויים לבצע בימים הקרובים כ-30 פעולות חקירה נוספות, אחרי כמה חודשים של חקירה סמויה. בין היתר, צפוי צוות החקירה שבראשו סגן ניצב יואב תלם לעמת את העצורים בפרשה בינם לבין עצמם ובינם לבין עדים נוספים שכבר מסרו עדות במשטרה. ההערכה היא כי ככל שחקירת המשטרה תעמיק, יזומנו לחקירה חשודים נוספים, בין היתר במתן שוחד.

מעצרו של ואנונו הכה בתדהמה את בכירי החוקרים ביחידת להב 433, המאגדת את יחידות החקירה הארציות של המשטרה - היאחב"ל, יאח"ה והיאל"כ - שבחלק מחקירותיהן הרגישות מעורבת רשות המסים. במסגרת תפקידיו ברשות המסים, היה ואנונו מעורב בשורת תיקי חקירה רגישים, ובהם חקירות ארגוני פשע ותיקי צווארון לבן גדולים, שחלקם עדיין מתנהלים.

פרקליטו של ואנונו, עו"ד נתי שמחוני, אמר אתמול ל"הארץ", כי ואנונו נמנה עם רשויות אכיפת החוק, ומשכך הוא מכבד ומעריך ביתר שאת את מלאכת המשטרה. "כמי שבטוח בחפותו הוא מברך על בדיקת המשטרה ומשתף עמה פעולה באופן מלא. ואנונו שוטח עמדתו בהרחבה, הזועקת כולה חפות ואין לו אלא לקוות שהמשטרה תעשה ללא לאות להביא לחשיפת האמת", מסר עו"ד שמחוני.

היועץ שסיפק למשטרה חומר מפליל על החשודים בהולילנד

דוד ואנונו בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בראשון לציון, שלשום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ