עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי: אלמלא היה מדובר ברב דב ליאור, היו עוצרים אותו

במאמר המתפרסם היום ב"מקור ראשון" טוען עוזרו הבכיר של היועמ"ש, כי הרב דב ליאור מנצל את מעמדו כדי להשתלח בפרקליטות

הארץ
חיים לוינסון
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
חיים לוינסון
שירות ""

"אם לא היה מדובר בדמות בעלת מעמד ציבורי, היו שוטרים מגיעים כבר עם צו מעצר, ונוטלים עמם אחר כבוד את הסרבן לחקירה בתחנת המשטרה הקרובה", כך אומר עו"ד רז נזרי, עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי לממשלה ביחס לפרשת הרב דב ליאור. נזרי אומר את הדברים, המהווים התייחסות ראשונה של הפרקליטות לפרשה, במאמר דעה שמתפרסם הבוקר בעיתון "מקור ראשון".

לפני כשבוע וחצי הוציאה משטרת ישראל צו מעצר לרב דב ליאור, רבה של קרית ארבע ומבכירי רבני הציונות הדתית. הצו הוצא לאחר שהרב ליאור סירב להגיע לחקירה שאליה זומן בשל תמיכתו בספר "תורת המלך".

בנובמבר 2009, פרסמו הרבנים יצחק שפירא ויוסף אליצור את הספר "תורת המלך", שעוסק במצבים הלכתיים בהם מותר לכאורה להרוג גויים. בעקבות פרסום הספר, נפתחה חקירה פלילית נגד הרבנים. כמו כן, נחקר ראש ישיבת עוד יוסף חי, הרב יצחק גינזבורג, שנתן הסכמה לספר.

במאמרו, כותב נזרי כי "במהלך פגישה עם קצין משטרה בכיר שניסה שוב לשכנע את הרב להתייצב מרצונו לחקירה, הוזכר קיומו של הצו, ואז דאג מי שדאג לפרסם זאת, ולהצית בהזדמנות זו מלחמת דת ומדינה וקמפיין נוסף נגד מערכת המשפט".

"לא ניתן לבקש כי לרבנים תינתן חסינות"

לדברי נזרי, מבוקש לחקירה אינו יכול על דעת עצמו להחליט אם להתייצב או לא לחקירת משטרה - נכבד ככל שיהיה. "במדינה שבה נחקרו נשיאים, ראשי ממשלה, שרים, חברי כנסת, שופטים ודיינים, לא ניתן לבקש כי לרבנים תינתן חסינות מיוחדת בהקשר זה ופטור מהתייצבות לחקירה", נכתב במאמר של נזרי.

לדבריו, התקשורת החרדית מציגה תמונה מעוותת של מערכת המשפט לפיה המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן, עוסק ברדיפה אחר מתנחלים ורבנים. "כמי שמכיר היטב את שי במשך שנים רבות של עבודה אינטנסיבית וקרובה, אני יכול להעיד כי הצגה כזו של הדברים היא שילוב מופלא במיוחד של עיוות ושטות גם יחד".

נזרי הדגיש כי הרב ליאור נושא בתפקיד ציבורי במדינה שכנגד חוקיה הוא יוצא. "זו גם אותה מדינה שלא רק חייליה מגינים על יישוביה, אלא גם משפטניה (כולל שי ניצן) הגנו ומגינים בבתי משפט על ביטחונה ועל נושאים הנוגעים לשמירת ביטחונם של יישובים ביהודה ושומרון, וביניהם גם עניינים הנוגעים לקריית ארבע, מקום מגוריו של הרב ליאור", נכתב במאמר.

שלשום הגישו חברי כנסת מהאיחוד הלאומי, ש"ס ואגודת ישראל הצעת "חוק דב ליאור", המקנה חסינות מפני אחריות פלילית לרבנים בגין חיבורים הלכתיים שפרסמו, או בשל דעה שהביעו בעניינים הנוגעים ל"תורת ישראל". את ההצעה גיבש ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), ואליו הצטרפו, בין היתר, יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ אברהם מיכאלי, ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) וח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ