משפטנית ישראלית תובעת בצרפת את המבקר של ספרה

אדם ליפטק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אדם ליפטק

ניו יורק טיימס

בית משפט בפאריס יפסוק בתוך שבוע אם מרצה למשפטים בניו יורק שפרסם ביקורת על ספר של חוקרת ישראלית הוציא את דיבתה ועבר על החוק הצרפתי.

על אף שרוב הסופרים מגיבים בדרך כלל בכעס או במכתב לעורך על ביקורת שלילית, בחרה ד"ר קרין קלוו-גולר, מרצה בכירה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, שכתבה את הספר "הליכים משפטיים בבית הדין הבינלאומי", להיות יצירתית יותר. היא הגישה תביעה פלילית במדינה, שכמעט אין לה כל קשר לספר או לביקורת שנכתבה עליו.

הביקורת פורסמה ב-2007 ב-Global Law Books, אתר אינטרנט הקשור ל-European Journal of International Law. אורכה היה רק ארבע פסקאות, אולם המבקר, תומס ויגנד, מרצה למשפטים באוניברסיטת קלן, כתב כי הספר "לועס שוב ושוב את הרקע המשפטי" ותהה אם לקלוו-גולר יש "תפישה קונספטואלית" של כמה חומרים.

קלוו-גולר הגיבה בדרישה שהביקורת תימחק. "אני מודעת לחופש הביטוי המוענק בתיקון הראשון לחוקה (האמריקאית)", כתבה קלוו-גולר לג'וזף ויילר, עורך האתר, פרופסור למשפטים באוניברסיטת ניו יורק. "ואולם, החופש הזה מסתיים כשהוא פוגע במוניטין של אדם".

אמנם קלוו-גולר היא אזרחית צרפת, אך צרפת היא מקום מוזר להגשת תביעה על ביקורת שנכתבה באנגלית על ידי פרופסור גרמני, על ספר שנכתב באנגלית על ידי מרצה המתגוררת בישראל. יתרה מזו, הספר הוצא לאור על ידי חברה הולנדית, והביקורת התפרסמה באתר אינטרנט ניו יורקי.

המשפט נערך בינואר בפני שלושה שופטים, שיכריזו על פסק דינם ב-3 במארס. ויילר אמר כי הוא מקווה שהשופטים יצהירו שאין להם סמכות לדון בנושא. "אני מודאג מהאפקט המצנן שיהיה לכך על ביקורת ספרים אקדמיים".

ד"ר קלוו-גולר אמרה אמש ל"הארץ" כי "חופש הביטוי לא יכול לשמש כלי כדי להוציא דיבה נגד מרצה או קולגה באקדמיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ