נשים נרצחו בידי בני זוגן והרשויות מגלגלות אחריות

בקרב משפטנים הדעות חלוקות בשאלת האפקטיביות של צווי ההרחקה בהגנה על נשים מפני אלימות במשפחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חודשיים בלבד חלפו מאז תחילת השנה, וכבר נרשמו עד אתמול שלושה מקרי רצח בתוך המשפחה. נתונים אלה מתלווים לאלימות שהגיעה לשיאה ב-2010, בה נרצחו 18 נשים בידי בני זוגן.

בשני מקרי הרצח אתמול מדובר בגברים שהוצא נגדם צו הרחקה. באחד מהם - ביישוב הקהילתי מסד - הבעל אף נעצר לחודשיים ונאלץ בתקופה מסוימת לענוד אזיק אלקטרוני המאפשר לרשויות לעקוב אחרי תנועותיו.

בקרב משפטנים הדעות חלוקות בשאלת האפקטיביות של צווי ההרחקה בהגנה על נשים מפני אלימות במשפחה. לדברי ד"ר דנה פוגץ', ראש מרכז נגה לנפגעות ונפגעי עבירה בקריה האקדמית אונו, נשים המתלוננות כי בעליהן הפרו צווי הרחקה זוכות להגדרתה ליחס מביש.

"אנחנו לא רואים שמוגשים כתבי אישום נגד גברים שהפרו צווי הרחקה, גם לא בהפרות חוזרות. לא פעם אני שומעת מנשים נפגעות אלימות במשפחה את השאלה 'מה, מחכים שהוא ירצח אותי?'", אמרה אתמול פוגץ'.

לדבריה, יש לפעול לשינוי החקיקה, כך שגברים אלימים יהיו חשופים הרבה יותר לאימת החוק, ולאמץ, למשל, את מנגנון החקיקה ביחס לפגיעה בילדים, המחייב גורמים כמו רופאים ואנשי רווחה לדווח למשטרה כשהם חושדים שיש פגיעה.

"הבעיה הגדולה היא שאלימות בבית לא נחשפת בדרך כלל: האישה לא מתלוננת, הילדים מפחדים ואף אחד לא יודע על האלימות", הוסיפה.

השופט בדימוס שלי טימן אמר אתמול כי אין בכוחם של צווי ההרחקה למנוע מקרי רצח שמקורם באובססיה של הבעל: "גם אם היה למשטרה כוח אדם לאכוף צווי הרחקה, ואין לה, ברגע שאדם אובססיבי, אפילו אם הוא ייכנס לכלא הוא יזכור בגלל מי הוא נשלח למאסר ויתנקם באשה".

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה, חברת הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד) הטילה את האחריות על רשויות אכיפת החוק: "אכיפה כושלת יחד עם סגירת תלונות של נשים, הם שילוב קטלני שמוביל לתוצאות הרות אסון".

רצח במשפחה

2011

שלוש נשים נרצחו בידי בני זוגן

2010

18 נשים נרצחו בידי בני זוגן

2009

תשע נשים נרצחו בידי בני זוגן

2008

11 נשים נרצחו בידי בני זוגן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ