צרפת: נדחתה תלונת הדיבה של הישראלית נגד מבקרה

ב-2007 ביקר משפטן גרמני את ספרה של ד"ר קרין קלוו-גולר באתר אינטרנט של כתב עת משפטי. ביהמ"ש: זהו "מרכיב הכרחי בחופש האקדמי"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור קשתי
אור קשתי

בית משפט בפאריס דחה ביום חמישי שעבר את התלונה על הוצאת דיבה שהגישה חוקרת המשפט הישראלית, ד"ר קרין קלוו-גולר - מרצה בכירה מהמרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן - בגין ביקורת אקדמית על ספרה. התלונה הוגשה נגד פרופ' ג'וזף ויילר, מרצה למשפטים מאוניברסיטת ניו יורק, המשמש עורך אתר האינטרנט שבו פורסמה הביקורת. ויילר סירב לבקשת קלוו-גולר להוריד מהאתר את המאמר, בנימוק שהדבר "יפגע מהותית בחופש האקדמי וביושרה האינטלקטואלית", כפי שהסביר ברשומה שפרסם באינטרנט, זמן קצר לאחר החלטת בית המשפט. אתמול אמרה ד"ר קלוו-גולר ל"הארץ", כי התלונה יוצאת הדופן נועדה להביא לכך ש"ביקורת על ספרים תהיה אחראית יותר. המבקרים צריכים לחשוב פעמיים אם מה שהם כותבים נכון עובדתית".

ראשיתה של הפרשה ב-2006, אז פרסמה ד"ר קלוו-גולר את הספר "הליכים משפטיים בבית הדין הבינלאומי". ב-2007 פרסם פרופ' תומס ויגנד, מרצה למשפטים מאוניברסיטת קלן שבגרמניה, ביקורת קצרה על הספר באתר האינטרנט Global Law Books, הקשור לכתב העת European Journal of International Law.

בין השאר נכתב בביקורת כי "למרבה הצער, הספר מאכזב במיוחד בכל הקשור לתיאוריה פרוצדורלית (של ההליכים בפני בית הדין הפלילי הבינלאומי). קלוו-גולר מבינה כי ההליכים של בית הדין מייצגים בדרך כלל פשרה בין המסורת המשפטית האנגלו-אמריקאית לבין זו האירופית, אבל התפישה הקונספטואלית של מערך החקירות (של בית הדין) נראית בלתי מספיקה לבחינה מעמיקה".

לדברי פרופ' ויילר, ד"ר קלוו-גולר דרשה ממנו להסיר את הביקורת מאתר האינטרנט, בטענה כי היא מוציאה את דיבתה. לדבריו, הציע לחוקרת הישראלית את זכות התגובה, אך נענה בשלילה.

ביוני 2007 הגישה ד"ר קלוו-גולר, אזרחית ישראל וצרפת, תלונה על הוצאת דיבה בפאריס. "נדרשו כמה שבועות עד שהתגובה היתה מאושרת או נדחית", הסביר ד"ר מיכאל קלוו - משפטן ובעלה של מחברת הספר - במאמר שפרסם באחרונה. "על פי החוק הצרפתי, תקופת הזמן להגשת תלונה הוא 3 חודשים מיום הפרסום. לד"ר קלוו-גולר לא היתה ברירה. יש לה מוניטין שצריך להגן עליו". עוד הוא מציין כי ההתקפות על אשתו, "שפורסמו באינטרנט ובאמצעות אי-מיילים פוגעים שנשלחו למקום עבודתה (המכללה ברמת גן, א"ק), מזכירות את התקופות החשוכות בהיסטוריה".

בהחלטתו מיום חמישי, הצדיק בית הדין הצרפתי את קביעתו של פרופ' ויילר. "מרכיב הכרחי בחופש האקדמי ובחופש הביטוי", מתח ביקורת על הגשת התלונה בצרפת. כמו כן חייב בית המשפט את ד"ר קלוו-גולר בתשלום פיצויים לפרופ' ויילר בגובה 8,000 יורו.

בהתייחס לעובדה שמדובר בחוקרת ישראלית, אשר הגישה תלונה בגין מאמר שנכתב ע"י פרופסור גרמני באתר אינטרנט שעורכו הוא חוקר אמריקאי, כתבו השופטים כי זהו "forum shopping", במסגרתו מחפש המתלונן אחר המערכת המשפטית הנוחה ביותר בעבורו.

ד"ר קלוו-גולר אמרה אתמול, כי טרם למדה את פרטי פסק הדין וכי עדיין לא החליטה אם לערער על ההחלטה. לדבריה, היא נפגעה במיוחד מדבריו של החוקר הגרמני, לפיהם "כל מה שעשיתי הוא לקחת את הסעיפים מהאמנות השונות ולשים אחד אחרי השני. זה לא נכון עובדתית, אפילו לא בעמוד אחד בספר של כ-400 עמודים".

לפני כעשרה ימים אמרה ד"ר קלוו-גולר ל"הארץ" כי "חופש הביטוי לא יכול לשמש כלי כדי להוציא דיבה נגד מרצה או קולגה באקדמיה". אתמול היא הוסיפה ש"אני רוצה שביקורת ספרים תהיה אחראית, לא לפי מצב הרוח של המבקר. אפשר לא לאהוב את הספר, לחשוב שהוא לא טוב, אבל הביקורת לא יכולה להיות לא קשורה למציאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ