בג"ץ למדינה: נמקו מדוע לא לקיים בדיקות ביטחוניות באופן שיוויוני

שופטי בג"ץ הוציאו צו על תנאי המורה לרשויות לנמק מדוע אין באפשרותן לבדוק את כל הנוסעים על פי קריטריונים שווים

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

שופטי בג"ץ הורו היום (שני) לרשות שדות התעופה (רש"ת), שב"כ והמדינה לנמק מדוע הבדיקות הביטחוניות בשדות התעופה בישראל לא מבוצעות על פי קריטריונים שווים, עניניים ואחידים. הרכב השופטים שכלל את נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש והשופטים אליעזר ריבלין ומרים נאור, דן בעתירה של האגודה לזכויות האזרח נגד הבידוק המפלה בשדות התעופה, שבמסגרתו נוסעים ערביים מתויגים אוטומטית כסיכון בטחוני.

ב-2007 עתרה האגודה לבג"ץ נגד רשות שדות התעופה, השב"כ ומשרד התחבורה בדרישה שיחדלו מלהשתמש בלאום הערבי כקריטריון בעת ביצוע הבדיקות הביטחוניות בשדות התעופה. לטענתם, נוסעים ערביים, גם ללא חשד קונקרטי, עוברים בידוק מיוחד וקפדני, החורג מהבדיקות שעוברים נוסעים יהודיים.

בעקבות הדיון השלישי שהתקיים בשבוע שעבר בעתירה, במהלכו מתחו השופטים ביקורת על התיוג הגורף של אזרחי המדינה הערבים כ"סיכון ביטחוני", החליטו היום השופטים לתת צו על תנאי המורה לרשויות לנמק מדוע אין באפשרותן לבדוק את כל הנוסעים על פי קריטריונים שווים, ענייניים ואחידים. במהלך הדיון, ציינה הנשיאה ביניש כי לא ניתן לתייג אוכלוסייה שלמה, וכי אין ספק שהשפלת האזרחים הערבים במהלך הבידוק הביטחוני היא פסולה.

עו"ד אסנת מנדל, מנהלת מחלקת הבג"צים בפרקליטות, אמרה בדיון בשבוע שעבר כי "אנחנו לא מתעלמים מהתחושה שבקרב הנבדקים, אנחנו טוענים שאין פגיעה בשיוויון משום שקיימת אבחנה רלוונטית מכיוון שהפרופיל של האזרחים שעוברים בדיקה מחמירה נבנה בהתבסס על דברים בשטח... אין כאן אטימות, אין כאן רצון להתעלם מבעיה שטוענים לה, אלא רצון למזער עד למינימום ההכרחי אפשרות של קיומה של פגיעה". לדבריה, "מושקעים כספים בסכומים מאוד גבוהים, למטרה נכונה, כדי להמעיט ככל הניתן את הפגיעה ברגשות, להמעיט את הפרהסיה, לא לאפשר כל מהלך שיכול באיזה שהיא צורה לגרום פגיעה בנבדקים".

עו"ד עאוני בנא, שייצג את האגודה לזכויות האזרח בדיון יחד עם עו"ד דן יקיר, הביע סיפוק מהחלטת בג"ץ. "בדיון השלישי בעתירה עלתה הסוגיה המהותית שעל הפרק: האם מותר לרשויות המדינה להכריז באופן גורף על קבוצת מיעוט מתוך אזרחי ישראל כסכנה ביטחונית, באופן שמשפיל ומפלה אותם", אמר. לדבריו, "אף אחד לא חולק על החשיבות של בדיקות ביטחוניות, אולם האופן הגורף שבו נבדקים האזרחים הערבים, הנחקרים על יעדי נסיעתם, על האנשים שבכוונתם לפגוש ונדרשים לחשוף מידע אישי ששמור במחשביהם - כל אלו יוצרים מציאות בלתי נסבלת במדינה דמוקרטית, ובה תזכורת תמידית לאזרחים, כי המדינה עצמה לא רואה אותם כשווי זכויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ