אישום בפרשת "עץ הרימון": סחטו, הציתו כלי רכב והשליכו רימון

17 מהמעורבים בפרשת הסחיטה ביפו הואשמו בסעיפי סחיטה ואלימות, במטרה לגבות סכומי הלוואות שנלקחו בשוק האפור בריביות גבוהות

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

שני כתבי אישום בפרשת הסחיטה שנחשפה אתמול על ידי המשטרה הוגשו היום (חמישי) לבית המשפט המחוזי בתל אביב. כתבי האישום נגד 17 המעורבים בפרשה, המכונה על ידי המשטרה "עץ הרימון", כוללים 11 סעיפי אישום של סחיטה באיומים ובמעשי אלימות חמורים במטרה לגבות סכומי הלוואות שנלקחו בשוק האפור בריביות גבוהות.

באחד המקרים המתוארים בכתב האישום הושלך רימון לעבר בית, במקרה אחר הוצת כלי רכב ובמקרה שלישי נורה אדם ברגלו. התיק הבשיל לכדי כתב אישום באמצעות שני עדי מדינה שהפלילו את האחרים. ל-17 הנאשמים מיוחסות עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, סחיטה בכוח, סחיטה באיומים, הצתה, גרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, ועוד.

אתמול הותר לפרסום כי היחידה המרכזית של משטרת תל אביב עצרה את העבריין עיזאת חאמד בחשד שהפעיל ארגון פשיעה ביפו ובערים נוספות במרכז. במהלך החקירה שהתנהלה בחודש וחצי האחרונים, נעצרו בסך הכל 24 חשודים, והמשטרה הצליחה לגייס שני עדי מדינה.

חקירת המשטרה החלה בעקבות מעצרו של אחד החשודים כחלק מחקירת זריקת רימון לעבר בית הוריו של העבריין יניב בן דוד ביהוד. בחקירתו של האיש, התברר כי עזיאת חאמד הוא שהזמין את זריקת הרימון. במרחב דן הבינו שהפרשה, הכוללת עשרות ניסיונות סחיטה, אירועי רצח והנחת מטענים, עשויה להובילם לאחד היעדים המרכזיים של מחוז תל אביב, והוחלט להעביר את החקירה לימ"ר תל אביב.

על פי סעיף האישום הראשון, ב-2006 הכיר הנאשם דוד עזרא, בן 29 מאור יהודה, את יניב בן דוד והשניים החלו לעסוק יחד במתן הלוואות לאנשים באור יהודה ובסביבה. בן דוד נתן לעזרא כ-500 אלף שקלים במטרה שישמשו כקרן למתן הלוואות בריבית גבוהה, אותה ינהל עזרא. השניים סיכמו כי את רווחי ההלוואות יחלקו ביניהם באופן שווה.

בזמן שעזרא ובן דוד שהו במאסר בכלא שקמה נתגלע ביניהם סכסוך, שבעקבותיו הורה עזרא לאשתו, לאחיו ולאדם הנוסף להשתלט על קו ההלוואות ולהפסיק להעביר לבן דוד את חלקו בכספי הגבייה. בנוסף, דרש ממנו פיצוי בסך של שני מיליון שקלים בתואנה שעליו לפצותו בגין מאסר שנשא בגללו לכאורה.

בני משפחתו של עזרא נהגו על פי הנחיתו והפסיקו להעביר לבן דוד את חלקו בכספי הגבייה. בן דוד סירב לשלם את "סכום הפיצוי" והסכסוך ביניהם החריף. בעקבות זאת החליטו מקורביו של עזרא להשליך רימון לעבר ביתו של בן דוד ביהוד. לאחר שעירבו נאשמים נוספים שסייעו להם בנושא, הושלך הרימון בינואר על ידי גונן בן עזרא ואילי מדנפרוסט. הרימון התפוצץ בחצר ביתו של בן דוד, לא פגע באיש, אך גרם לנזק ברכוש. על רצפת האבנים המשתלבות בחצר נוצר מכתש גדול, וכן על קיר הבית והגדר נוצרו פגיעות רסס.

בסעיף האישום השני בכתב האישום, מפורט סיפורו של אדם שהסתבך בחובות הימורים כבדים ולווה סכומי כסף גדולים מאנשים שונים באור יהודה, בהם האחים עזרא ויניב בן דוד, אך לא הצליח לעמוד בתשלומי ההחזר. מאחר שלא הצליח לעמוד בתשלום, בן דוד הציע לו להפעיל עבורו את קו ההלוואות ולהעביר לו את הרווחים. במקביל פנו אליו האחים עזרא וביקשו שיעביר להם את רווחיהם, החייב סירב, ולכן החליטו להצית את מכוניתו. בדצמבר 2009 עשו זאת בעת שחנה בסמוך לביתו באור יהודה. כלי הרכב נשרף כליל.

כמה ימים לאחר מכן התקשר אליו אדם ואמר לו שבכוונתו לתאם פגישה בינו לבין שותפיו של עזרא. כשעתיים לאחר מכן התקשר אליו אדם שהציג את עצמו כשותף של עזרא והורה לו להגיע מיידית לחניה של הקניון באור יהודה. בפגישה פגש את הנאשם עיזאת חאמד ועוד ארבעה אנשים. חאמד הורה לו להעביר את כספי קו ההלוואות דרכו ודרך עזרא. המתלונן שחשש מבן דוד אמר שלא יעשה זאת ללא אישורו. וכשסיפר על כך לבן דוד, הורה לו בן דוד לא להיפגש עמם יותר ולהעביר את כספי קו ההלוואות ישירות אליו, אחרת יצטרך לשלם פעמיים.

אותו אדם המשיך להסתבך בחובות ובהלוואות ופנה ביולי 2010 לכדורי עזרא, ולווה ממנו כ-40 אלף שקלים. כדורי עזרא שהבין שהוא מסובך בחובות כבדים החליט לגבות את ההלוואה לפני מועד התשלום החודשי הבא. בנובמבר 2010 איים עליו בהודעות טקסט, ואף הגיע לביתו עם הנאשם נסים אלעזר ואיים על אמו: "תראי, עוד היום את תקבלי את הבן שלך משותק על כיסא גלגלים". האם ובנה התלוננו במשטרה על האיומים. בזמן גביית עדות הבן במשטרה הוא קיבל שיחת טלפון מכדורי עזרא, בה נאמר לו: "אם לא תביא את הכסף היום תהיה מלחמה, כל מי שאני אראה יקבל מכות, לא תישן טוב כל עוד הכסף לא יוחזר".

על פי סעיף האישום השלישי, ב-2004 לווה אדם נוסף סכום כסף מדוד עזרא. הוא שילם לו במשך תקופה את החזרי ההלוואה שהוכתבו לו והספיק לשלם לו סכוך של כ-30 אלף שקלים. כשאיחר בהחזר אחד התשלומים "קנס" אותו עזרא והורה לו לשלם 30 אלף שקלים נוספים. כתוצאה מכך נאלץ החייב ללוות כספים מאנשים נוספים כדי לעמוד בהחזרי ההלוואות. כתוצאה מכך היה נתון תקופה ארוכה לסחיטה מתמשכת על ידי עזרא, נסים אלעזר ואדם נוסף.

בתחילת 2010 לאחר משחק כדורגל באצטדיון רמת גן, התקשר אל החייב אדם והורה לו לא לעזוב את האצטדיון. אל המקום הגיעו נסים אלעזר, משה בן נון, ושני אנשים נוספים והורו לו להצטרף אליהם לרכבם: "בוא תעלה, תעלה לאוטו, אם לא נחורר אותך", אמרו לו, ותקפו אותו באגרופים בפניו ובגופו והמשיכו להכותו גם לאחר שהצטרף אליהם לנסיעה. כשהגיעו לקיוסק באור יהודה המשיכו להכותו, באומרם: "אני אשחט אותך, אני אזיין אותך, מפה תצא ההלוויה שלך". לאחר שהחייב התמוטט על רצפת הקיוסק שחררו אותו תוך אזהרה שלא יברח להם שוב.

בסעיף האישום הרביעי, נטען כי בינואר 2008 נתגלע סכסוך בין דוד עזרא לאדם אחר. על רקע זאת ירה עזרא באותו אדם שלוש יריות. אחת היריות פגעה בשוק רגלו השמאלית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ