חשש כבד בשירות בתי הסוהר שמשה קצב ינסה להתאבד בכלא

בארגון נערכים לקלוט את הנשיא לשעבר, אם אכן ייגזר עליו עונש מאסר. סדר יומו ידמה לזה של שאר האסירים, אך הוא יזכה לכמה תנאים מיוחדים בשל עברו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בשירות בתי הסוהר מסרבים להתייחס להכנות הנעשות לקראת כניסתו הצפויה של הנשיא לשעבר משה קצב אל בין כותלי הכלא. עם זאת, האתגר אינו מאפשר לארגון להמתין לרגע האחרון, ובתקופה האחרונה כבר החלו ההכנות המתאימות לאפשרות שעל קצב ייגזר עונש מאסר. הליך הקליטה שלו יכלול בראשיתו בדיקה של צוות רפואי ופסיכולוגים של השירות.

אחד הדברים שממנו חוששים מאוד בשב"ס הוא שקצב ינסה לשים קץ לחייו. בניגוד לשרים ולאנשי ציבור אחרים המרצים בימים אלה מאסר, אמור קצב להיכנס לכלא בגין עבירת אינוס הנחשבת בתוך הכלא לעבירה בזויה ביותר. כל הגורמים המקצועיים סבורים שהנפילה המעמדית עלולה להיות גדולה מדי בעיני קצב, ולכן נלקחת בחשבון האפשרות שיפגע בעצמו.

הנשיא לשעבר יתחיל לרצות את עונשו בתא שנמצא במעקב 24 שעות ביממה באמצעות מצלמות אבטחה, כדי לדאוג לשלומו ולבדוק אם הוא מנסה לפגוע בעצמו. בית השימוש והמקלחון יימצאו בתוך התא, עם דלת זכוכית שחלקה אטום כדי להעניק לו פרטיות.

התא נמצא סמוך לדלפק הסוהרים, כדי שאלה יוכלו לספק מענה מהיר אם אכן יתרחש אירוע חריג בתא. עוד, קצב יהיה אסיר שהסוהרים, לפחות בתחילת ריצוי העונש, ייאלצו לבקר ולדאוג לשלומו לעתים תכופות יותר מאשר את שאר האסירים. בשב"ס עדיין זוכרים את המקרה של דודו טופז, שניצל פירצה קטנה באבטחתו ותלה את עצמו באמצעות כבל הקומקום החשמלי. בארגון מודעים לכך שבאירוע דומה נוסף יספוג הארגון ביקורות קשות.

בשב"ס צריכים להתמודד עם בעיות נוספות שלא נאלצו להתמודד אתן בעבר. בבתי הכלא יש אסירים רבים ששלחו בקשות חנינה לקצב בזמן כהונתו כנשיא. רוב הבקשות של העבריינים הבכירים נדחו, ויש חשש שאחד האסירים ינסה לפגוע בו כנקמה. נוסף על כך, גורמים עוינים בכלא עשויים לראות בקצב יעד לפגיעה על רקע לאומני, בשל מעמדו כאיש ציבור בכיר. קצב כיהן כשר בממשלות ישראל, ולכן יהיה נתון לשמירה מאיום זה בתוך בית הכלא.

אם אכן ייגזר עליו עונש מאסר, קצב ישהה ככל הנראה באגף תורני של בית כלא, שבו ניתנת האפשרות לאסירים ללמוד תורה בשעות היום. רק לאחר שבשב"ס יבחנו את המצב ויגיעו להבנה שניתן לצרף אדם נוסף לתא, הם יעשו זאת. המטרה היא לצרף לתאו אדם נוסף במהירות המרבית, בניסיון נוסף לדאוג בכך לשלומו. האסיר שיצטרף אליו יעבור בדיקות ואבחונים רבים בשל הרגישות.

כמה בתי כלא עשויים לקלוט את קצב. ככל הנראה, קצב ירצה את עונשו בכלא מעשיהו, שבו מרצה את עונשו חבר הכנסת לשעבר שלמה בניזרי. ואולם, אם יבקש לרצות את העונש במקום אחר, בקשתו תילקח בחשבון. השר לשעבר הירשזון מרצה את עונשו בכלא חרמון בצפון הארץ, שאינו מוקף חומות אלא גדרות ומערכות אבטחה נוספות. תנאיו של קצב עשויים להשתפר עם השנים, אם יסכים לחתום על תצהירים שבהם הוא מביע חרטה על מעשיו. ואולם, אם לא יעשה כן, הוא לא יזכה להקלות משמעותיות בתנאי מאסרו ולקיצור עונשו. שגרת יומו של קצב לא תהיה שונה מזו של האסירים האחרים, בכל הנוגע לנוהל הספירה של האסירים, להשכמתם, לארוחות וכדומה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ