שוטר שזוכה מאשמת לקיחת שוחד מסרסור: "סבלתי מעינוי דין"

הארץ
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
כתב ""

היעלמותו של עד מרכזי במשפטו של השוטר לשעבר איליה סטרשנוי, שהואשם בלקיחת שוחד מסרסור תמורת שחרור זונות ממעצר, הביאה לחזרת הפרקליטות מכתב האישום נגדו וכתוצאה מכך לזיכויו במשפט. אך מי שציפה כי סטרשנוי יהיה שבע רצון ממחדלה של הפרקליטות התבדה: יותר משנתיים לאחר זיכויו, סטרשנוי מאמין כי נסיבות זיכויו - מבלי שניתנה לו ההזדמנות להוכיח את חפותו במשפט - הביאו דווקא לפגיעה בשמו הטוב ולפיטוריו מהמשטרה.

ב-2006 הוגש נגד סטרשנוי כתב אישום יוצא דופן בחומרתו, אשר ייחס לו תשעה סעיפי אישום של לקיחת שוחד וסחיטה באיומים בסך אלפי דולרים תמורת שחרור זונות ממעצר. \על פי האישום, בשנים 1999-2000, בעת שירותו ביחידת הסיור של מרחב ירקון, נהג סטרשנוי לקבל מהסרסור סטניסלב (סטס) נקרסובסקי תשלום בעבור שחרור זונות שהעסיקו הוא וחבריו. באחד מסעיפי האישום נטען כי סטרשנוי לקח גם שוחד מיני, כשקיים בכמה הזדמנויות יחסי מין עם אחת הזונות ללא תשלום. סטרשנוי הכחיש את ההאשמות.

בנובמבר 2008 הודיעה הפרקליטות לבית המשפט כי היא נאלצת לחזור בה מכתב האישום מאחר שגילתה כי סטס עזב את הארץ לאחר שהשתחרר ממאסר בגין עבירות אחרות, ועל כן לא יעיד במשפט. משמעות הודעה זו על פי חוק הינה זיכוי מכתב האישום.

בינואר 2009 נחשפה ב"הארץ" כוונת המשטרה להשיב לשורותיה את סטרשנוי עקב הזיכוי. הכתבה כללה ביקורת מפי גורמים במשטרה, וכן את תגובת פרקליטות המדינה לפיה "הליכי הטיפול בתיק התעכבו מעבר לראוי עקב שילוב של עומס עבודה ותקלה משרדית".

לטענת סטרשנוי, לאחר הזיכוי נערכה לו סדרת ראיונות במשטרה, שבסופה הובטח לו תפקיד כשוטר סיור במרחב יפתח. אך בעקבות הפרסום ב"הארץ", החליטה המשטרה לוותר על שירותיו.

בעקבות פיטוריו הגיש סטרשנוי תביעת דיבה נגד "הארץ". "הארץ" עמד על נכונות הפרסום, ולאחר הליך גישור בין הצדדים סוכם כי סטרשנוי ימשוך את תביעתו וכי תינתן לו ההזדמנות לשטוח את טענותיו, הגם שבכתבה המקורית ניתנה לעורך דינו זכות התגובה.

לטענת סטרשנוי, נגרם לו עינוי דין עקב התמשכות ההליכים נגדו - שש שנים חלפו מאז שנעצר והושעה מהמשטרה עד שהוגש נגדו כתב אישום בפרשה, וכשנתיים נוספות עברו עד שזוכה. בזמן הזה, לדבריו, קיבל חצי ממשכורתו ונזקף לחובתו רישום פלילי שהקשה עליו למצוא עבודה. סטרשנוי טען כי זהו אבסורד שפוטר דווקא אחרי שזוכה.

לדברי סטרשנוי, בשל היגררות ההליכים הוא פנה לפרקליטות בבקשה שיקדמו את המשפט. "אני כתבתי מכתבים לפרקליטות, למחלקת המשמעת, אני ביקשתי פוליגרף (...) אני אמרתי: חברים, תשמעו, אתם לוקחים לי את השנים הכי פוריות בחיי.

"אני יושב, אני לא יכול להתחיל לעבוד כי יש לי רישום פלילי, והם אומרים לי: או-טו-טו מתחיל משפט (...) בסופו של תהליך אנחנו פונים לבג"ץ ומבקשים לפסוק בעניין, ואז מסתבר שהעד המרכזי ברח, נעלם".

"אני מעולם לא זכיתי למשפט צדק", קבל סטרשנוי, "כל העובדות, כל העדויות, שום דבר לא נבדק אף פעם. אם היו בודקים את העניינים היינו מגיעים לתוצאה אחרת לגמרי. אני בטוח במאה אחוז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ