"המשטרה של דודי כהן גרועה מהמאפיה הסיציליאנית"

תנ"צ מאיר בוקובזה, שפרש לאחרונה בטריקת דלת, טוען כי המפכ"ל העדיף יס-מנים על חשבון קצינים עתירי ניסיון

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

"המאפיה הסיציליאנית זה ישיבת ?אור שמח' לעומת מה שקורה במשטרה", כך אמר השבוע ל"הארץ" תנ"צ בדימוס מאיר בוקובזה, שרק לפני כמה שבועות פשט את מדי המשטרה בתום שירות של 34 שנים, וסיים את תפקידו כנציג המשטרה במועצה לביטחון לאומי.

לפני כשנתיים, יצא בוקובזה למאבק משפטי בבג"ץ נגד מפכ"ל המשטרה רב ניצב דודי כהן, ותקף באופן ישיר את מדיניות קידום הקצינים במשטרה בתקופתו, שלטענתו בוצעה בניגוד לנהלי המשטרה, תוך העדפת מקורבים ו"אומרי הן". "כהן רצה סגל פיקוד כמו הכלבים על הדשבורד, שמהנהנים כל הזמן בראש", אמר השבוע בוקובזה. "הוא קידם לדרגות ניצב את מי שהיו אמורים לפרוש מהמשטרה, בגלל הקירבה שלהם אליו. אפילו מבקר המדינה ביקר אותו על זה שהוא היה מעורב בהחלטה לקדם את אחיו (תנ"צ מוטי כהן, ת.ז). זאת התנהלות של מאפיה, אין הגדרה אחרת".

מי שהחל את שירותו במשטרה באמצע שנות ה-70, מילא בה תפקידים רבים ומגוונים, בהם מפקד מרחב הנגב, סגן ראש אגף המודיעין וסגן מפקד מחוז ש"י ומחוז מרכז, וכן היה אמור לשמש נציגה בארה"ב, עוזב בתחושה של חוסר מיצוי ושופך אור על מאחורי הקלעים של הליכי מינוי הקצינים הבכירים בצמרת המשטרה. הוא לא חיכה עד שישתחרר מהשירות ומטיל כעת רפש בממוניו לשעבר. בזמן אמת, כשמפכ"ל המשטרה רב ניצב דודי כהן הזמין אותו אליו באוגוסט 2008 והודיע לו שלא יקודם לדרגת ניצב, נלחם בוקובזה להישאר בשירות עד גיל פרישה, וכיהן עד לאחרונה במועצה לביטחון לאומי.

בוקובזה לא הבין איך הוא, קצין מוערך, שבהערכות בכירים במשטרה, זכה לאחד משלושת הציונים הגבוהים ביותר מבין 48 תתי-ניצבים, וזכה אף להערכת כהן עצמו לפיה הוא מתאים לקידום ב-2009 - מצא את עצמו בדרך החוצה.

מצד אחד אמנם הבהיר לו כהן בשיחה ביניהם כי עליו לפרוש מהמשטרה ולפנות את מקומו לקידום קצינים צעירים, שכן בכוונתו להצעיר את סגל הפיקוד הבכיר של המשטרה. מצד שני, כשבוקובזה הסתכל לצדדים, הוא גילה שדווקא ל"חברים של דודי כהן", כהגדרתו, הוארכה אז הכהונה בשנתיים, בהם ראש אגף משאבי אנוש, ניצב עמיחי שי וראש אגף תמיכה לוגיסטית, ניצב אינה וולף. כמה חודשים אחר כך אף האריך כהן לעוד ארבעה ניצבים את תקופת השירות מעבר לגיל פרישה, בהם הניצבים ישראל יצחק ושמעון קורן.

ב-2009 עתר בוקובזה לבג"ץ נגד המפכ"ל כהן ונגד השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ. בכך הוא הצטרף לעתירות מהדהדות שהגישו קציני משטרה נוספים נגד השיקולים מאחורי מינויי בכירים במשטרה - עתירותיהם של ניצב אורי בר לב וסנ"צ אפרים ארליך (קרמשניט). בוקבזה עתר נגד ההחלטה של המפכ"ל כהן, שזכתה לגיבוי אהרונוביץ, ודרש לא לצאת לחופשת פרישה כפויה מאמצע 2009, אלא להישאר בתפקידו כסגן מפקד מחוז מרכז עד תחילת השנה - מועד הגיעו לגיל פרישה, 57.

הוא הציג בפני שופטי בג"ץ את דברי השבח להם זכה בתקופת שירותו מצד הממונים עליו, בהם ניצב אילן פרנקו, לו היה בוקובזה כפוף בזמן ששימש כסגן ראש אמ"ן, והמפכ"ל לשעבר משה קראדי, ששיבח אותו על תפקידו כמפקד הכוחות בפינוי המאחז עמונה. את האצבע המאשימה הוא כיוון אז, כמו היום, לכהן, שממניעים אישיים ובניגוד לכללי מינהל תקינים, לדבריו, רצה לראות אותו מחוץ למשטרה. "המפכ"ל כהן", אמר השבוע בוקובזה, "הוא כמו בדואי. הוא יזכור לך מה עשית לו 40 שנה אחורה".

לדברי בוקובזה, "החשבון של כהן" איתו נמשך שנים ובמגוון תפקידים שמילאו השניים. כך כשכהן היה סגן ראש אגף המודיעין ובוקובזה ראש מחלקת איסוף באגף המודיעין, הערותיו ודיעותיו של בוקובזה, הועדפו, לטענתו, במקרה של קונפליקטים בין השניים.

כשכהן היה מפקד מחוז הדרום ובוקובזה סגן ראש אגף המודיעין, מספר בוקובזה, דרש האחרון את הפסקת הפעלתן של שתי סוכנות סמויות באזור באר שבע, שפעלו לקניית סמים בכיסוי של סטודנטיות ונחשפו בכתבה בעיתונות המקומית. כהן ביקש אז להמשיך את הפעלתן, ופשוט להעתיקה לאזור אשקלון ואשדוד. בוקובזה, מנגד, ראה בכך סכנת חיים. גם במקרה זה - דעתו של בוקובזה התקבלה, לאחר שזכה לגיבוי של ראש אגף המודיעין אז, ניצב אורי בר לב.

איך אתה מסביר את העובדה שלמרות הכוונה להצעיר את הניצבים, הושארו ניצבים ותיקים בסגל הפיקוד הבכיר?

"כל המטרה של המפכ"ל כהן היתה אחת: ליצור מצב של הארכת כהונה לכל הניצבים הוותיקים וליצור מצב שעוד שנה-שנתיים הניצבים יצטרכו לפרוש ואז לא תהיה ברירה אלא למנות את אחיו, תת-ניצב מוטי כהן, והמקורבים האחרים לניצבים. כי הכדור הבא במחסנית אלה סגני מפקדי המחוז, שיזכו בקידום. לדודי כהן אסור היה לגעת בקידום של אחיו במשטרה".

ואתה סבור שההחלטות על קידום היו ממניעים אישיים, למשל במקרה שלך?

"חד-משמעית, ההחלטה בעניין הקידום שלי נבעה מעוינות אישית על רקע מקרים מהעבר".

מה משמעות העובדה שנשארה שכבת ניצבים ותיקה, שכהונתם הוארכה?

"המשמעות היא שחלק מהתנ"צים שימונו לניצבים יהיו פחות טובים, עם פחות ניסיון מאלה שהופרשו מהמערכת. שמעתי שדנינו (ניצב יוחנן דנינו, המפכ"ל הבא, ת.ז), מתכוון להחזיר לשירות קצינים שהופרשו על ידי כהן".

בוקובזה מוחה על הקרדיט שלקח כהן, בין השאר, על המאבק בארגוני הפשיעה. המפכ"ל כהן וראש אגף חקירות ומודיעין ניצב יואב סגלוביץ שירטטו לפני שלוש שנים "מפת דרכים לסדר חדש בטיפול בארגוני הפשיעה ובשחיתות הציבורית", כהגדרתם, עם הקמת יחידת העל המאגדת את כלל היחידות הארציות - יחידת להב 433. במשטרה מתגאים כי ראשי ארגוני הפשיעה בחרדה מתמדת מהבלתי-צפוי, וכי ממדורי הרכילות ומסיקורם כסלבריטאים, עברו הם בשלוש השנים האחרונות למדורי הפלילים, כאשר ההנחיה היא למצות עמם את הדין - קלה כחמורה. התוצאה: יותר כתבי אישום, תוצר חקירות נגד ארגוני פשע ונגד נבחרי ציבור, בזירה המקומית והארצית, למשל תיק הולילנד.

בוקובזה, שמכיר את עבודת אגף המודיעין מקרוב, מבקש לשים את הישגיו של כהן בפרופורציות, ואומר כי "כל ארגוני הפשיעה נסגרו עוד לפני כהן, בתקופה של אהרונישקי (שלמה אהרונישקי, מפכ"ל המשטרה לשעבר, ת.ז) נחתמו כל הסכמי שיתוף הפעולה עם האמריקאים, שהביאו להסגרתו של ?השמן', זאב רוזנשטיין, והאברג'ילים. בזמנו של אילן פרנקו כראש אגף המודיעין (היום הסמפכ"ל, ת.ז) מופו ארגוני הפשיעה בצורה מסודרת. זאת התשתית לכל המאבק בפשיעה המאורגנת, הקרדיט לא שייך לכהן".

לדבריו, העובדה שאגף חקירות ומודיעין במשטרה אוחד, בניגוד להמלצה של ועדה בה ישב השר אהרונוביץ, הביאה לקידום החקירות על חשבון פגיעה במודיעין. "המודיעין הפך משני", אומר בוקובזה, "לחטיבת המודיעין אין יכולת לפקח על המודיעין כמו אגף. בעבר אגף המודיעין היה קובע את סדר היום של המשטרה, היום זה לא קיים. המודיעין הפך לחוטבי העצים ולשואבי המים של המשטרה. במקום למנוע פשעים לפני שבוצעו, העיסוק הוא בחקירת פשעים לאחר מעשה".

מדוברות המשטרה נמסר בתגובה לטענות בידיעה: "הטענות הללו אינן ראויות להתייחסות. הישגי משטרת ישראל בשנים האחרונות נזקפים לזכותם של אלפי שוטרים המשרתים בארגון - ולהם בלבד".

גורם בכיר במשטרה אמר בנוגע לדבריו של בוקובזה כי "מדובר בקצין בינוני שקידומו בארגון היה מעבר לכישוריו. ההחלטה שלא לקדמו התקבלה בעיצה אחת עם המשרד לביטחון הפנים והיותו מתוסכל וממורמר, אינה מוסיפה כבוד לו ולארגון בו שירת עשרות שנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ