תוקפיו של אריק קרפ הורשעו בהריגה; "לא הוכח שהם התכוונו לגרום למותו"

לגבי הנאשם השלישי בתקיפה בטיילת תל ברוך בת"א, קבע ביהמ"ש כי דרוש תסקיר לשם הרשעתו. השופטים: מצטיירת תמונה של אקסטזת אלימות מבעיתה

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (רביעי) שניים מתוקפיו של אריה קרפ בטיילת בחוף תל ברוך בהריגה במקום ברצח וכן בתקיפה ובגרימת חבלה חמורה בנסיבות מחמירות. לגבי הנאשם השלישי, שהיה קטין בעת ביצוע העבירות, נקבע כי ביצע אף הוא את העבירות אך דרוש תסקיר של שירות המבחן לשם הרשעתו. בהכרעת הדין כתבו השופטים כי לא הוכח שהנאשמים התכוונו לגרום למותו של קרפ.

רוצחיו של אריה קרפ בבית המשפט. תצלום: מוטי קמחי

"מהראיות עולה תמונה ברורה של תקיפה חמורה וחסרת פשרות", כתבו השופטים, "ממכלול התיאורים מצטיירת תמונה של אקסטזת אלימות מבעיתה... בכל העדויות נשמע קולו של המנוח כשהוא מתחנן על חייו ומבקש רחמים ותחינותיו נופלות שוב ושוב על אוזניים ערלות".

על גרסתן של אשתו של קרפ שרה ובתה אוטילה לגבי האירועים, לרבות הטענה כי לא רק שלושת הנאשמים תקפו את קרפ כתבו השופטים: "אנו מאמצים את עדותן של שרה ואוטילה ומעדיפים אותן ללא עוררין... מגרסאות התקיפה עולה בבירור שהמנוח הותקף על ידי יותר מ3 תוקפים".

בנות משפחתו של אריק קרפ בבית המשפט, היום. תצלום: מוטי קמחי

על עיתוי מותו של קרפ כתבו כי "המסקנה היחידה המתקבלת על הדעת היא כי בעת החיפושים המנוח לא היה על החוף וככל הנראה גם לא היה בין החיים". לגבי טענת ההגנה כי לא המכות גרמו למותו של קרפ אלא טביעתו, קבעו השופטים כי "לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי מהן סיבות מותו של המנוח. מצאנו כי לסיבה הישירה אין כל משמעות מעשית... לעניין אחריותם הפלילית של הנאשמים". עוד נכתב כי "אין ספק כי ישנה זיקה סיבתית בין מעשי הנאשמים לתוצאות המקרה. לא ניתן לחלוק על כך שמעשיהם היו סיבה הכרחית בשרשרת האירועים שהובילו למותו של הקורבן".

לגבי הטענה כי גורם זר התערב בין המעשים לנסיבות מותו, קבעו כי אין שמץ ראיה שהטביעה היתה הגורם הבלעדי למותו של קרפ, שברח מן המכות. התביעה טענה כי נסיבות המקרה מלמדות שהתגבשה בקרב הנאשמים כוונה להמית. על כך כתבו השופטים כי "אין דעתנו כדעת התביעה... אין כל עדות כי לאחר האירוע נשמעו מפי הנאשמים אמירות כי רצו במות המנוח".

"אם זה לא רצח, אני רוצה לשאול מה זה רצח"

בתגובה להחלטה, אמרה שרה, אלמנתו של אריק קרפ, כי "אני פשוט בהלם. אם זה לא רצח, אני רוצה לשאול מה זה רצח". היא הביעה אכזבה מהחלטת בית המשפט, והוסיפה כי היא מקווה לענישה מחמירה. "רצחו אדם חף מפשע. עשו בו לינץ' - זה לא נקרא רצח? אני הייתי שם וראיתי הכל. רצחו אותו בדם קר".

התובע, מנחם מזרחי, אמר כי "בית המשפט הרשיע את הנאשמים בעבירה חמורה ואנו רואים כאן הצלחה מבחינתנו". לדבריו, "לא הופתענו מהכרעת הדין. ברמה האישית והמקצועית, אני מלא הערכה לבית המשפט שידע לברור את המוץ מן התבן. אני חשבתי שיש כאן עבירה של רצח, אך בית המשפט הוא הגוף שקובע. אני מקבל את זה בהשלמה מלאה. נבקש שבית המשפט יטיל ענישה מחמירה מאוד, נבקש מאסרים ארוכי טווח ופיצוי למתלוננות".

עו"ד משה מרוז, המייצג את ג'מיל עדס, אמר כי "התחושה היא תחושת אנחת רווחה. אף אחד מהם לא פילל שימות. במשך שנתיים וחצי - כשמרחפת על פניך הרשעה ברצח - ברור שמדובר באנחת רווחה".

עו"ד דנה פוגץ', המייצגת את המשפחה מטעם מרכז נגה, אמרה כי "מערכת המשפט לא נותנת שום מענה לאלימות. אנו.מצפים שהפרקליטות תערער על ההחלטה. אין ספק שניתן היה להגיע להחלטה אחרת באותן נסיבות".

גיל פרידמן, סנגורו של עבד עדס, אמר כי "בית המשפט ביקר את הפרקליטות על כך שבחרה להגיש אישום נגד 3 משתתפים. יכול להיות שאם היתה נוהגת אחרת, בית המשפט היה קובע שחלקו של הנאשם בייצוגי קטן יותר".

אישום: ריקודים אחרי האירוע

מכתב האישום שהוגש נגד השלושה באוגוסט 2008 עלה כי כחצי שעה לאחר חצות עזב הקטין את חבריו ששתו אלכוהול על החוף. הוא פגש על הטיילת את קרפ, אשתו ובתו, וביקש מקרפ "לסדר לו" אחת מהן. כדי להימנע מעימות, קמו בני משפחת קרפ והחלו להתרחק מהמקום.

בשלב זה, קרא הקטין לשני חבריו להצטרף אליו. השניים באו בריצה אל המקום, הכו את אשתו ובתו של קרפ והפילו אותן ארצה. האם צעקה לבתה כי ידה נשברה, וכי תימלט מהמקום להזעיק עזרה. הבת ברחה אל החוף ובסופו של דבר האם הצליחה להצטרף אליה. אחרי הימלטותן המשיכו הנאשמים ברצח לתקוף את קרפ, וחבטו בו מכות קשות בכל גופו. גם כשנפל, המשיכו השלושה להכותו למרות תחינותיו שיחדלו. אחרי האירוע רכשו הנאשמים משקאות משכרים ונסעו ליער חורשים. לפי האישום, הם שתו, שמעו מוזיקה ו"רקדו להנאתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ