שש עד תשע שנות מאסר לשודדי קשישים

שלושה תושבי בועיינה-נוג'ידאת שדדו בני 88 ו-87 בביתם. השופט: "הפעלת אלימות כלפי קשישים מצביעה על שפלות מוסרית רבה"

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

שש עד תשע שנות מאסר בפועל נגזרו היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בנצרת על שלושה שודדי קשישים. הנאשמים - חמזה דלאשה (25), מדחת דלאשה (27) וראפת דלאשה (30), תושבי בועיינה-נוג'ידאת, ביצעו לפני שנה שוד אכזרי ואלים בביתם של זוג קשישים, בני 87 ו-88, מכפר תבור.

המקרה אירע בחודש יוני בשנה שעברה. שלושת הנאשמים ואדם נוסף הגיעו לרחוב המייסדים בכפר תבור, כשברשותם אזיקונים, כובעי גרב וכפפות. הם צלצלו בפעמון הבית של זוג הקשישים וכאשר פתח הגבר את דלת הכניסה הם דחפו אותו והפילו אותו על הרצפה. הקשיש נחבל ונפצע בגבו ובראשו. הארבעה הפכו את הבית בחיפוש אחר כסף מזומן, ובשלב מסוים התיישב אחד מהם על הקשיש, כשהוא שרוע על הרצפה, מדמם. הקשיש סטר לשודד שהתיישב עליו ובתגובה אחז השודד במספריים ואיים עליו.

הארבעה נטלו מן הבית את ארנקו של הקשיש ובו כסף, כרטיס אשראי ומסמכים. בטרם צאתם, חתכו הארבעה את כבל הטלפון ושברו את מכשיר הטלפון הנייד של הקשיש. זה הצליח להתרומם, וכשהוא נעזר בהליכון יצא אל מרפסת הבית ומשם הזעיק עזרה. בינתיים נמלטו הארבעה מן המקום לכיוון צומת גולני באמצעות כלי רכבם וסמוך לקיבוץ בית קשת השליכו מכלי הרכב את ארנקו של הנשדד. הם הגיעו לכפר בועיינה-נוג'ידאת כאשר ניידת משטרה דולקת בעקבותיהם. חמזה ומדחת דלאשה הצליחו להימלט מן השוטרים ובמשך יומיים הסתתרו בבית אחיהם בחיפה, עד שנעצרו.

"הפעלת אלימות כלפי קשישים מצביעה על שפלות מוסרית רבה"

סגן נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, תאופיק כתילי, ציין בגזר הדין כי "הפעלת אלימות כלפי קשישים מצביעה על שפלות מוסרית רבה, ובודאי נכון הדבר כשהאלימות מטרתה ליטול מן הקשיש את הונו וכאשר תקיפת הקשיש מתרחשת בתוך ביתו, האמור לשמש לו מחסה ומגן. עצם הבחירה בזוג קשישים כקורבנות למטרת שוד, והדעת במקרה זה נותנת כי לאור התכנון המוקדם הנאשמים היו מודעים לכך שבבית מתגוררים בני זוג מבוגרים, יש בה להעיד על העדר זיק של חמלה אצל הנאשמים ועל מאפיינים אנטי סוציאליים מובהקים באישיותם. אולם, אף אם הנאשמים לא היו מודעים לגילם של יושבי הבית בעת שתכננו את השוד, בודאי עמדו על כך בעת שהמתלונן פתח להם את דלת ביתו. חרף עובדה זו, גילם של המתלוננים לא שינה מהחלטתם של הנאשמים לבצע את השוד, ומבלי להסס הפעילו אלימות בוטה כלפי המתלונן וגרמו לפציעתו".

השופט הוסיף כי "בחירה בקורבנות חסרי ישע, אשר אינם מסוגלים להתייצב אל מול הפושעים ולהגן על עצמם מפניהם, מחייבת נקיטת יד קשה כלפי הנאשמים, הנעדרים מעצורים מוסריים כלשהם. חובתנו כחברה השואפת להגן על החלשים בה, ולנטוע תחושת ביטחון בקרב אזרחיה, להטיל עונשים מרתיעים וכבדים על מי שבוחר להפעיל אלימות כלפי קשישים באופן מתוכנן, ללא שקדמה לה התגרות או התנגדות, במטרה ליטול מהם את עמל חייהם".

עוד הבהיר השופט כי "התחושה המעיקה והרושם הקשה שהותירו אחריהם הנאשמים בשל ביצוע העבירות, נובעים במידה רבה מן ההבנה כי לא עשינו עד כה די על מנת למגר מעשים מסוג זה, לא עשינו די למען אזרחי החברה הוותיקים, שבערוב ימיהם זכאים ליהנות מחיים שלווים ובטוחים ולא לחוות רגעי אימה ופחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ