הצעת חוק: להקים גוף פיקוח חיצוני על הפרקליטות

בעוד משרד המשפטים מתמהמה, ח"כים מקדימה, ש"ס והאיחוד הלאומי קוראים למנות נציב תלונות שיוכל להמליץ על הדחת פרקליט שעבר עבירת משמעת

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

שבעה חברי כנסת ממפלגות הימין וקדימה הגישו הצעת חוק פרטית להקמת גוף פיקוח על הפרקליטות. לפי ההצעה החדשה, שהונחה השבוע על שולחן הכנסת, יוקם נציב תלונות על הפרקליטות שיוכל להמליץ לשר המשפטים להגיש קובלנות נגד פרקליטים לבית הדין המשמעתי ואף להדיח פרקליט מתפקידו. ההצעה עוררה בימים האחרונים דאגה בקרב פרקליטים בשירות המדינה, החוששים מפגיעה בעצמאותם.

את ההצעה הגישו חברי הכנסת גדעון עזרא, מרינה סולודקין וישראל חסון (קדימה), אורי אריאל ואריה אלדד (איחוד לאומי) ודוד אזולאי ונסים זאב (ש"ס).

לפי ההצעה, הנציב יהיה מי שכשיר להתמנות כשופט בית המשפט המחוזי, איננו פרקליט אך בעל היכרות עם עבודת הפרקליטות, בעל ניסיון בניהול תיקים פליליים וידע במשפט פלילי ודיני ראיות. לפי ההצעה, הנציב יתמנה על ידי שר המשפטים, בהתייעצות עם פרקליט המדינה, מבין המועמדים שעליהם המליצה ועדה ציבורית.

הוועדה הציבורית תכלול נציגות דומיננטית לפוליטיקאים - שלושה מבין שבעת חבריה יהיו חברי כנסת. הוועדה תכלול גם שופט של בית המשפט העליון בדימוס, נציב שירות המדינה, ראש לשכת עורכי הדין ונציג מהאקדמיה.

הנציב יקבל תלונות מכל אדם שרואה את עצמו נפגע מהתנהגות של פרקליט במסגרת תפקידו, אך גם שר המשפטים או פרקליט המדינה יהיו רשאים לבקש מהנציב לברר עניין הנוגע להתנהלות פרקליט.

לפי ההצעה, אם עלה חשש פלילי למעשה הפרקליט, הנציב יביא את העניין לידיעתם של היועץ המשפטי לממשלה, שר המשפטים ופרקליט המדינה, שיחליטו אם להגיש נגדו כתב אישום. אם יעלה חשש לעבירה משמעתית, הנציב יהיה רשאי להמליץ לשר המשפטים על הגשת קובלנה נגד הפרקליט לבית הדין המשמעתי, ובמקרים חמורים אף להמליץ על סיום כהונתו.

בדברי ההסבר נכתב כי "הצעת חוק זו באה להגביר את אמון הציבור בפרקליטות לאור כוחה הגובר. ההצעה מבקשת ליצור גוף אובייקטיבי ומקצועי לבירור תלונות על פרקליטים במסגרת מילוי תפקידם". הח"כים מסבירים כי נציב תלונות דומה פועל כיום על המשטרה, בשירות בתי הסוהר ועל שופטים במערכת בתי המשפט.

ההצעה באה על רקע ההתמהמהות של משרד המשפטים בקבלת החלטה על גוף הפיקוח של הפרקליטות. באחרונה מינה היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, צוות מיוחד במשרד המשפטים כדי לבחון את הרעיון ומתכונתו. הצוות טרם פרסם את מסקנותיו.

פרקליט במחוז תל אביב אמר אמש ל"הארץ" כי הצעת החוק, העוברת בימים האחרונים במייל בין פרקליטים, מעוררת דאגה. לדבריו, מדובר בסנונית ראשונה של הצעות חוק שנועדו לפגוע בעצמאות הפרקליטות ולשבש את שיקול הדעת של עובדיה.

עבודת הפרקליטות והביקורת עליה עלו אתמול לדיון סוער בכנס לשכת עורכי הדין באילת. שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן קרא להגברת הפיקוח על הפרקליטות ואמר כי ב-35 השנים האחרונות סולקו שני ראשי ממשלה - יצחק רבין ואהוד אולמרט - מתפקידם בגלל חקירות פליליות, ועוד שלושה ראשי ממשלה היו נתונים בחקירות פליליות - אריאל שרון, אהוד ברק ובנימין נתניהו. "התופעה הזאת גובה מהמדינה מחיר אסטרטגי וכלכלי עצום", אמר.

פרקליט המדינה משה לדור אמר בדיון כי "אין אפילו נציג אחד מתוך המערכת שחושב שאנו מגישים תיקים בלי ראיות ובלי הצדקה. יש עלינו יותר פיקוח מאשר בכל גוף פרקליטות אחר בעולם. אנחנו נמצאים בחברה שאין בה יותר מדי כלים להבטיח שנבחרי הציבור הם אנשים ראויים".

גם נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, הצטרף לביקורת ואמר אמש במכללת שערי משפט כי "אין זה ראוי להקים נציבות תלונות על הפרקליטות באמצעות חוק כופה, אלא בהליך פנימי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ