כתב אישום: ראש העיר טבריה פרץ למחשבו של המבקר

על פי כתב האישום שהוגש הבוקר לבימ"ש השלום בנצרת, עולה כי זוהר עובד הסתייע בגורם מקצועי כדי להשיג מידע אישי ממחשבי העירייה

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

כתב אישום הוגש הבוקר (חמישי) לבית משפט השלום בנצרת נגד ראש העיר טבריה, זוהר עובד ואבנר שרון, מנכ"ל חברת שחזור מידע ופיתוח תוכנה. על פי כתב האישום שהוגש על ידי פרקליטות מחוז צפון, חברו הנאשמים יחדיו וקשרו קשר לחדור שלא כדין למחשבו של מבקר העירייה, בני אליהו, על מנת לבלוש אחר קבצי המחשב שלו. כתב האישום מייחס לנאשמים עבירות של קשירת קשר לביצוע עבירת פשע, חדירה לחומר מחשב ופגיעה בפרטיות.

שרון ביצע העתקה גורפת של כל שרת העירייה, ובכללם קבצים שהיו על מחשבו של מבקר העירייה, וכן של שלושה מחשבים נוספים של העירייה. העתקת הקבצים נעשתה ללא יידוע אף אחד מעובדי העירייה המשתמשים ברשת המחשבים, לרבות המבקר, וללא הסכמתם מדעת של העובדים או של המבקר. השניים נאשמים כי חדרו שלא כדין לחומר המחשב של המבקר ושאר עובדי העירייה, ופגעו במזיד בפרטיותם.

עוד עולה מכתב האישום כי ראש העיר הורה להדפיס בעבורו את כל המסמכים שהיו בתיקיות השייכות למבקר בתקליטור שהועתק. עובד השתמש בחלק ממסמכים אלה לצורך הגשת תביעה משמעתית כנגד המבקר מכתב האישום עולה כי במהלך העתקת הקבצים משרת העירייה הועתקו גם תסקירי רווחה של תושבים שפנו ללשכת הרווחה בעיר. ראש העיר טען להגנתו בשימוע שנערך לו במאי 2010 כי כלל הפעולות שלו ננקטו בהתאם לייעוץ משפטי שוטף.

עובד בבית המשפט. תצלום: חגי פריד

במסגרת הפרשה, שנחשפה לראשונה ב"הארץ" לפני כחמש שנים, עלו חשדות הנוגעים להזמנת עבודה מטעמו של ראש העיר, במהלכה הועתקו בשנת 2005, על ידי עובד חברת המחשבים, תכנים מהשרת הראשי של עיריית טבריה ושלושה מחשבים נוספים בעירייה. על פי החשד, עובד ביקש להתחקות אחר נושאי הביקורת בהן התמקד מבקר העירייה. חלק מהחומר שהוצא מהמחשב שימש נגד אליהו בהליך משמעתי שנוהל נגדו על יד העירייה. בית הדין של הרשויות המקומיות הרשיע את המבקר בשני סעיפי אישום, בהם אישום בהעברת מידע לעיתונאי, דבר שהתגלה, כאמור, בעת החדירה למחשב. בערעור לבית המשפט המחוזי זוכה אליהו מכל ההאשמות נגדו.

מכתב האישום עולה כי כשבועיים לאחר מועד העתקת הקבצים, נפגשו עובד, נהגו ועוזרו, עם שרון בביתו שברמת השרון. במהלך הפגישה הציג שרון בפני עובד קבצים של מבקר העירייה, אשר הועתקו במהלך ההעתקה, לרבות תכתובת שכתב המבקר במסגרת תפקידו, הנוגעת אל עובד עצמו, במסגרת תפקידו כראש העיר. עוד הוצגו בפני ראש העיר במהלך הפגישה, תכתובות דואר אלקטרוני נוספות של המבקר, הכוללות מסמכים רבים ששלח לאחרים וכן מכתבים ששלחו אליו. בפועל הכיל התקליטור שתי תיקיות עם דואר אלקטרוני של מבקר העירייה, שכללו בין היתר ממצאי ביקורת חלקיים ומכתבים העוסקים בתחום הביקורת השוטפת בעירייה, והיו אסורים בפרסום טרם זמנם. חלק מהמסמכים היו קשורים באופן ישיר או עקיף לראש העיר.

ח"כ אריה אלדד, יו"ר השדולה למאבק בשחיתות, אמר בתגובה כי "הפרקליטות סימנה בהחלטתה על הגשת כתב אישום נגד ראש העיר תמרור אזהרה לאנשי שררה המנסים להתנכל למי שחושף שחיתות מצידם". לדבריו, המקרה מהווה "דוגמה למבקרי רשויות שאינם נרתעים מהתנכלויות ואינם מוותרים על הביקורת ועל זכויותיהם".

נגד זוהר עובד מתנהל בימים אלה משפט נוסף בגין הגבלת הכנסות ורישום כוזב במסמכי תאגיד. העבירות הנוגעות לתיק זה בוצעו במהלך הבחירות המקומיות לראשות עיריית טבריה בשנת 2003, בהן ניצח עובד. במהלך החקירה נגדו אף המליצה המשטרה כי יוגש גם כתב אישום בסעיף של שוחד בחירות, אולם הפרקליטות החליטה לא להכליל סעיף זה במסגרת האישום.

עיריית טבריה: נמצא חומר אסור על מחשבו של המבקר

עיריית טבריה מסרה בתגובה - באמצעות פרקליטיו של עובד, עורך הדין פרופ' דוד ליבאי ופרופ' קנת מן - כי "כתב האישום אינו משקף את העובדות. ראש העיר הזמין סקר אבטחה של מערכת המחשבים בעירייה בגלל חשד לחדירה לא מוסמכת למחשבים בעירייה והדלפות, ולא ביקש לחדור למחשב של מבקר העירייה ולא ביקש לפגוע בפרטיותו. אגב הבדיקה התגלה חומר אסור במחשב של מבקר העירייה, שיוצג במשפט. ראש העירייה היה מוסמך לערוך את בדיקת האבטחה של המחשבים, והוא כופר באישומים המיוחסים לו".

יש לציין כי הטענה לחומר אסור במחשב המבקר לא היתה העילה המקורית לחדירה למחשבו של המבקר, כמו גם לתיקי רווחה חסויים. כמו כן, הטענה לחומר אסור עלתה במהלך ההליך המשמעתי שעבר המבקר ולא זכתה להתייחסות בית הדין. גם בית הדין המשמעתי וגם בית המשפט המחוזי דחו את טענת ראש העיר כי מדובר היה בסקר אבטחה. בית המשפט המחוזי קבע כי מדובר ב"רדיפה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ