הפרקליטות מתקשה להוכיח תנאי עבדות בתיק התקדימי

בתיק המתנהל במחוזי בירושלים נדון מקרה של זרה שהשתכרה פחות מ-600 שקלים בחודש וטענה שהיתה כלואה שנתיים. השופטים הציעו לתביעה לבחור סעיף חמור פחות

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

בספטמבר 2009, החליטה מארי אן פאויג, בת 23, לברוח מביתם של אברהים ובאסמה ג'ולאני משועפאט. אחרי שנתיים של עבודה בבית המשפחה, שם הועסקה בשכר של 150 דולר בחודש, ללא ימי חופשה, כשלטענתה היתה כלואה בביתם הנעול, היא הצליחה לתאם את פעולת החילוץ עם פעילה בקהילה הפיליפינית בירושלים.

היא הדריכה את נהג המונית שבא לאסוף אותה לנסוע עד מחוץ לבית ג'ולאני, וכשבאסמה שבה הביתה, לקחה את המפתח, פתחה את הדלת ויצאה מהבית מחזיקה בשקית אשפה, כנראה כדי לטשטש את עצם הבריחה. בריצה למונית נפל דרכונה. באסמה מיהרה למשטרה עם הדרכון שנשמט והגישה תלונה כי ברחה לאחר שגנבה ממנה תכשיטים.

תלונה שהגישה פאויג במשטרה הביאה את הפרקליטות להגיש לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום חמור נגד הזוג ג'ולאני - הראשון שהוגש בישראל - באשמת החזקה בתנאי עבדות. בחוק נקבע עונש מינימום חובה של ארבע שנות מאסר, אלא אם כן בית המשפט מחליט מטעמים מיוחדים להקל בעונש. העונש המרבי: 16 שנות מאסר.

לפי כתב האישום, שוכנה פאויג בחדר שירותים ומקלחון בבית והוקצתה לה מיטה מתקפלת ומדף לחפציה האישיים. היא עבדה בעבודות משק בית משבע בבוקר עד עשר בלילה, ללא ימי חופשה או שבתון. בשנה הראשונה מנעו ממנה יציאה מהבית, ובשנה השנייה איפשרו לה ללכת למכולת השכונתית, לבתם שגרה בסמוך ובאותן הזדמנויות הקפידו לעקוב אחרי תנועותיה. כשנסעו לחופשות בארץ ובחו"ל, הושארה בבית נעולה.

בפתיחת המשפט, במארס השנה, טען התובע בתיק, עו"ד שגיא אופיר, כי לנוכח העובדה שמדובר בהליך ראשון בישראל בעבירה, בית המשפט מתבקש "ליטול לידיו עיפרון אדום ולהתחיל לסמן את גבולות הנורמה שנקבעו בחוק". "בית המשפט לא ישמע מפי מארי אן תיאורים של אלימות פיזית ונפשית", אמר עו"ד אופיר, ואולם "העובדה שנמנעה ממנה באופן מגמתי ומתמשך האפשרות לצאת בגפה ולו ליום חופשה אחד לאורך התקופה, האם זה לא סממן לרכושנות והחפצה?", שאל.

בני זוג ג'ולאני טענו מנגד, באמצעות פרקליטם, עו"ד אריאל עטרי, כי פאויג חיה בביתם כבת בית: בחדר לא צר משלה, עם מיטה, מקלחון ושירותים, וניתן לה מפתח לחדר. לדבריהם, היא יכלה לצאת מהבית בחופשיות ואף יצאה אתם למקומות ציבוריים, בהם גם פגשה עובדים זרים מהפיליפינים. את אופי העבודות שביצעה בבית ג'ולאני, מתאר הזוג כעבודות מעטות שלא גזלו זמן רב, מה שהותיר בידיה זמן לצפייה בטלוויזיה. השניים טענו כי קנו לה כרטיסי טלפון, והיא יכלה לדבר בטלפון בחופשיות. בשבוע שעבר, בחקירתה הנגדית של פאויג, ביקשו שופטי ההרכב להוציא את הנאשמים ואת המתלוננת מהאולם ולהישאר עם עורכי הדין.

היה זה אחרי שפאויג העידה באריכות, בחקירה נגדית שערך סנגורם של הזוג ג'ולאני, עו"ד עטרי, על ההזדמנויות שהיו בפניה לקום ולברוח, זמן רב לפני שמימשה את רצונה. הרכב הפשעים החמורים שדן בתיק במחוזי בירושלים, שבראשו השופט יעקב צבן, הציע לפרקליטות לשקול לשנות את האישום החמור, לאישומים מופחתים הנוגעים להעסקה לא חוקית של עובדים זרים, בעיקר לאחר שהתגלה כי פאויג למעשה לא היתה כלואה. צבן אף רמז לחוסר התוחלת בהעמדתה לדין פלילי של רעיית שר הביטחון נילי פריאל, על העסקת עובדת זרה שלא כחוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ