בית המשפט העליון דחה את ערעורו של אברהם הירשזון

שופטי העליון כתבו בפסיקתם כי העונש שנקבע לשר האוצר לשעבר "משקף בדוחק את חומרת מעשיו", אך נמנעו מלהקל בעונשו

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

בית המשפט העליון דחה הבוקר (שני) את ערעורו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, על הרשעות בארבע פרשות שונות של גניבת כספים מכספי הסתדרות העובדים הלאומית. בנוסף דחה בית המשפט את הערעור שהגיש הירשזון על חומרת העונש.

בספטבר 2009 נגזרה על הירשזון תקופת מאסר של 5 שנים וחמישה חודשים וקנס בסך 450 אלף שקל, לאחר שהוא הורשע בגניבה של כ-1.7 מליון שקל מהסתדרות העובדים הלאומית, בעת ששימש יושב ראש הארגון.

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיעו בעבירות של גניבה בידי מנהל. הירשזון הורשע גם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, במרמה והפרת אמונים בתאגיד, בהלבנת הון וברישום כוזב במסמכי תאגיד. עם זאת, זוכה הירשזון בשני סעיפים מכתב האישום הכוללים את מימון הפריימריז ומימון כנס פוליטי.

הבוקר קבע בית המשפט העליון כי הירשזון יצר מנגנון שיטתי להוצאת כספים בסתר מקופת הסתדרות העובדים הלאומית, תוך שהוא נוטל במזומן את אותם כספים שנועדו לשרת האינטרסים של העובדים, חברי ההסתדרות, ללא ידיעתם וללא הסכמתם.

"על מעטפות המזומנים מתנוסס דגל שחור של אי חוקיות"

"בעולם שבו מזומנים הולכים ונעלמים, קבלה שיטתית של מזומנים באמצעות מעטפות מזומנים מבלי שכספים אלה מתועדים ונרשמים באופן גלוי בדוחו"ת התאגיד, משמשת אינדיקציה ברורה לאי כשרותם של התשלומים", כתבו השופטים. "מעל מעטפות מזומנים כאלה מתנוסס דגל שחור של אי חוקיות, המטיל על מקבלן של מעטפות כאלה החובה להוכיח את כשרות התשלום".

בית המשפט קבע כי העונש שנקבע משקף בדוחק מסוים את חומרת מעשיו. לקראת הדיון הבוקר, ביקש הירשזון מהשופטים לפטור אותו מלהתייצב לדיון הבוקר, בשל מצבו הרפואי ובקשתו התקבלה.

בערעור שהגיש לבית המשפט העליון הוא טען הירשזון באמצעות פרקליטו, עו"ד בועז בן צור, כי בית המשפט המחוזי החמיר איתו וגזר עליו עונש מאסר לא מידתי בהשוואה לעונשים שנגזרו על מעורבים אחרים בפרשה. עוד טען הירשזון כי אין עדות שהוא גנב כספים מהסתדרות העובדים הלאומית שכן התשלומים החודשיים שקיבל מהארגון היו תחליף משכורת וגמול עבור עבודתו בהסתדרות העובדים הלאומית.

יחד עם זה הודה הירשזון כי יש פסול בכך שקיבל את התשלומים, שנועדו לעקוף את הוראות חוק חסינות חברי הכנסת, לפיהם אסור על חבר כנסת לקבל גמול מעבר לשכרו בכנסת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ