תלונה נוספת על שימוש מופרז בטייזר: שוטר תקף חסר בית ערירי

מהתלונה עולה כי שוטרים ירו בגבו של האיש שניסה להימלט מהם, על אף שכבר לכדו אותו במבנה ולא נשקפה להם סכנה

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) חוקרת בימים אלה תלונה נגד שוטרים שתקפו חסר בית ערירי באקדח לייזר חשמלי ("טייזר"), לאחר שניסה להימלט מהם אל תוך בית כנסת בירושלים. על פי התלונה, השוטרים ירו באקדח בגבו של האדם, על אף שכבר לכדו אותו במבנה ולא נשקפה להם כל סכנה.

לדברי המשטרה השימוש בטייזר נעשה בתגובה לאלימות של המותקף, שהכה שוטר ואזרח. מאז האירוע, טרם נראה האיש בבית הכנסת.

האירוע התרחש בבוקר יום רביעי האחרון בבית הכנסת "נווה דוד" שבגבעה הצרפתית בירושלים, בעת תפילת שחרית. "לקראת סוף התפילה שמענו רעש דמוי ירייה", משחזר עופר כהן, אחד המתפללים בבית הכנסת. "אנחנו מסתובבים ורואים בן אדם נופל על הפרצוף קדימה ומתעלף. זה היה מפחיד. זה היה מישהו שאנחנו מכירים מהשכונה, אדם קצת לא תקין בנפשו".

לדברי כהן, "לא מדובר במישהו מאיים, אלא אחד כזה שאתה נותן לו סטירה והוא נופל".

אקדח טייזר משטרתי. תלונות רבות על שימוש משטרתי מופרז

עדי ראייה אחרים סיפרו כי האיש נכנס להיכל בית הכנסת, אחז בסידור תפילה, ואז נורה בגבו על ידי שני שוטרים שאצו אחריו פנימה. נהלי המשטרה קובעים שיש להשתמש במכשיר רק אם השוטר חש כי נשקפת לו סכנה. בחודשים האחרונים דיווח "הארץ" על שימוש מופרז שנעשה במשטרה באקדחי טייזר.

הקורבן הוא דמות מוכרת בשכונה, יליד ארצות הברית שחי כיום ברחוב. את רוב שעות היממה הוא מעביר בישיבה אילמת ברחבה המפרידה בין שני בתי הכנסת המרכזיים של הגבעה הצרפתית. "רק יחידי סגולה הצליחו לתקשר אתו. איש מסכן כזה. אף אחד לא יודע מה השם שלו או אם יש לו קרובי משפחה", מספר כהן. "אבל הוא ממש לא מזיק, מכירים אותו הרבה זמן".

למראה הקורבן מוטל על פניו בעקבות מכת החשמל שחטף, לא יכלו המתפללים להישאר אדישים. "אחד המתפללים אמר לשוטרים: אתם יריתם לו בגב וזה אסור", ממשיך כהן. "אבל הם לא ענו וניסו להמשיך, לעצור את זה שירו בו ולהסתלק".

המתפללים שנכחו במקום לא ויתרו. הם התגודדו סביב שני השוטרים ודרשו לקבל את פרטיהם כדי שיוכלו להגיש נגדם תלונה מסודרת. בתחילה השוטרים ניסו להתנגד, אך לאחר שעדי הראייה הקשו עליהם ניאותו למסור את פרטיו של השוטר היורה.

במשטרת ירושלים מסרו כי הסיבה למרדף היתה תלונה שהגיש אחד המתפללים נגד הקורבן, לאחר שהאחרון תקף אותו לכאורה כמה ימים קודם לכן. לדברי המשטרה, המתלונן היה באותה שעה בבית הכנסת, אך לא הוציא מלה מפיו.

"זה נשמע לי הזוי לגמרי. האיש הזה לא יכול לתקוף אף אחד", אמר אתמול רפאל אטיאס, שהגיש את התלונה נגד השוטרים למח"ש. "אבל זה לא משנה, לא מעניין אותנו שעצרו אותו. מה שקומם אותנו זה שיורים עליו עם המכשיר הזה ועוד בתוך שטח בית הכנסת. הוא בכלל מסוכן למישהו? אתה צריך לראות אותו, רזה כזה, האיש הזה הוא כמו רבע עוף. אני רק נזכר בזה ורועד מכעס".

באשר לצורך בשימוש בטייזר, מסרו במשטרת ירושלים כי "השוטרים שהגיעו לשכונה, הבחינו בחשוד צועד לכיוון בית הכנסת וביקשו לעכבו לחקירה. הוא התנגד בכוח ותקף את השוטרים, ובעקבות זאת נעשה שימוש בטייזר. לאחר מעצרו, יצאו מתפללים מבית הכנסת וביקשו לשחררו בכוח אך הם נהדפו על ידי השוטרים. במשטרה מתכוונים להעמיד לדין את החשוד גם באשמת תקיפת שוטרים". זמן קצר לאחר שנעצר, שוחרר החשוד בתנאים מגבילים. איש ממתפללי בית הכנסת לא ראה אותו מאז האירוע.

יש לציין כי רק בתחילת החודש פנתה ח"כ זהבה גלאון (מרצ) למפכ"ל המשטרה בדרישה שיחמיר את הפיקוח על השימוש באקדחי הטייזר. בתגובה למקרה בגבעה הצרפתית אמרה גלאון: "התקרית החמורה בבית הכנסת ממחישה עד כמה מסוכנים נהלי השימוש המתירניים באקדחי הטייזר שאימצה משטרת ישראל. אני קוראת למפכ"ל המשטרה להחמיר את אישור השימוש בטייזרים, ולאשר ירי בהם רק במצבים בהם מותר לשוטרים להשתמש בנשק קטלני - כפי שראוי לנשק שבעולם כבר מבינים שהוא אכזרי ומסכן חיים".

ממח"ש נמסר כי התיק נמצא בשלביה הסופיים של החקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ