בין הנתונים שהודלפו: פרטי תיקי אימוץ

במשרד הרווחה הדגישו כי בניגוד למרשם האוכלוסין, פרטי האימוצים לא הופצו

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

במשרד הרווחה הופתעו אתמול לגלות מהתקשורת כי בין החומרים הנוספים שנמצאו בבית החשוד המרכזי, שלום ביליק, נמצאים גם פרטי תיקי האימוץ של מחוז תל אביב וירושלים. לדבריהם, איש לא יצר עמם קשר בעניין, ולמרות שהגניבה נעשתה לכאורה כבר ב-2006, עד כה לא הגיעו אליהם תלונות על איתור מאומצים, "מה שמוכיח כי אכן לא נעשה שימוש בפרטים", מסרו במשרד הרווחה.

הם הדגישו כי בניגוד למרשם האוכלוסין, פרטי האימוץ לא הופצו, כך שהמשפחות יכולות להיות רגועות, ומסרו כי "המשרד פועל כל העת לשיפור החיסיון והשמירה על חומרים חסויים".

גורם בשירותי הרווחה מסר כי חשיפת הפרטים עלולה לסכן חלק מהמשפחות. "ילדים שהוצאו מהבית והועברו לאימוץ מתחילים חיים חדשים בלי חשש שידעו שהם מאומצים", הוא סיפר. "ברגע שדבר האימוץ נחשף, מי המשפחה המאמצת והיכן היא מתגוררת, הדבר עלול לגרום, מעבר לחשש היום-יומי, לפגיעה ממשית מצד הורים ביולוגיים, שהילדים הוצאו מהם בצו בית משפט בגין סיכון הילד אם בעקבות הזנחה, אלימות וכו'. חיסיון המידע במקרה זה פירושו הגנה על הילדים".

דברים דומים השמיע המומחה להגנת הפרטיות, עו"ד דן חי, מחבר הספר "ההגנה על הפרטיות בישראל", שאמר כי הדליפה "היא לא פחות מאסון חברתי". "זה עלול לחסל את מפעל האימוץ בארץ, המושתת כולו, מא' ועד ת', על סודיות מוחלט שהינה תנאי הכרחי לקיומו של הליך האימוץ".

מסיבת העיתונאים במשרד הרווחה, אתמול

"למרבה הצער, התיאבון של הממשל לשמור כל מידע אפשרי במאגרי מידע לא ממש מאובטחים, הוא הגורם המרכזי לזליגת מידע רגיש כל כך אל מחוץ למסגרת שבה הוא אמור להישמר", מוסיף חי, "הניסיון מלמד כי זה רק עניין של זמן עד שגם המאגר הביומטרי ייפרץ, מה שיוביל לאסון ביטחוני וחברתי בקנה מידה שקשה לדמיין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ