אופיר בר-זהר ותומר זרחין

גזבר מפלגת קדימה, רואה החשבון יצחק חדד, נעצר אתמול בבוקר על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), בחשד למעילה בכספי המפלגה - עבירות גניבה בידי מנהל, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות נוספות. עם חדד נעצרו שני אנשים: חנוך חזין, האחראי בקדימה על לוגיסטיקה וטלפוניה, ואדם נוסף שאינו עובד מפלגה. מעצרו הוארך עד יום ראשון הבא.

לדברי רפ"ק איילת בורנשטיין, העומד בראש צוות החקירה, שלושת החשודים, בהם חדד, טישטשו באופן מובהק את הגבול בין כספי המפלגה לכספיהם הפרטיים. בעקבות תלונה של קדימה על אי סדרים כספיים, שהתקבלה לפני כחודש, נמצא כי חדד, אחד ממורשי החתימה במפלגה, פעל לפי החשד לשלם לפעיליה בבחירות הקודמות וליו"ר ועדות קלפי מטעם המפלגה באמצעות חברה חיצונית, שהמפלגה תשכור את שירותיה.

לפי החשד, בראש החברה עמד רואה חשבון המקורב לו ואיש מחשבים שפעל במפלגה.

גורם המצוי בחקירה מסר אתמול שבדיעבד התברר שהיתה אי התאמה בין הכספים שהועברו על ידי המפלגה לחברה החיצונית, לבין הכספים ששולמו בסופו של דבר לפעילים וליו"ר ועדות הקלפי, ובחלק מהמקרים לא כל הכספים שהיו צריכים להיות משולמים הגיעו ליעדם.

חדד בהכחיש עשיית כל מעשה פלילי. פרקליטו, עו"ד משה זכות, אמר בדיון בהארכת המעצר, בבית משפט השלום בראשון לציון, שידה של המשטרה קלה במעצר אנשים נורמטיביים כחדד, ללא עבר פלילי. לדבריו, בקשת המעצר הינה למראית עין בלבד.

חדד הוא גזבר המפלגה מאז הקמתה בסוף 2005, ותואר בפי גורמים בקדימה איש מפתח שכל סכום כסף שיוצא מהמפלגה עובר דרכו. מי שקיבל אותו לתפקיד היה אביגדור יצחקי, שהיה בעבר ח"כ מטעם קדימה ומנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופת אריאל שרון.

קדימה פנתה למשטרה בעניין החשדות נגד החדד לאחר בדיקה של המבקר החיצוני של המפלגה, רואה החשבון יהודה ברלב. המפלגה גם העבירה ממצאים למבקר המדינה. גורמים רשמיים בקדימה הדגישו אתמול שהמפלגה היא שפנתה בעניין למשטרה ושהיא נוהגת בשקיפות רבה.

אחרים בקדימה אמרו שבמפלגה יש בעיית שקיפות בעניינים רבים ובהם תקצוב המפלגה, ואילו נפתרה הבעיה הזאת אולי מקרה זה של חדד היה נמנע.

יו"ר המפלגה, ח"כ ציפי לבני, עדכנה את חברי הכנסת של קדימה במעצר ומסרה כי "אני מאמינה שתהליכים של ניקוי הם הדבר הדרוש במערכת הפוליטית. לכן בחרתי לנקוט צעד לא שגרתי, למרות אי הנעימות הכרוכה בכך. אם יש ספק, צריך לפנות לרשויות ולתת להן לעשות את עבודתן. אנחנו צריכים להוות דוגמה אישית לכל האזרחים שמתבקשים לפנות למשטרה כשהם חושדים שנעשתה עבירה".

הח"כים מקדימה אבי דיכטר ומאיר שטרית התבטאו בעבר בנוגע לבעיות השקיפות במפלגה. דיכטר כתב באתרו לפני כמה חודשים ביחס להגשת תקציב 2011 של המפלגה, כי "דלות הפרטים ועמימותם הביאו אותי לדרוש ממנכ"ל המפלגה ויו"ר הוועדה לכבד את חברי הסיעה בהצעת תקציב מפורטת יותר, שבין היתר מציגה את פלחי התקציב בצורה הרבה יותר שקופה, כולל בסוגיות שכר. התשובות שניתנו היו הכול חוץ משקיפות אמיתית". דיכטר ושטרית הם יריבי לבני בקדימה. דיכטר יתמודד נגדה בפריימריז ואולי גם שטרית.

זו אינה הפעם הראשונה שבכירים בקדימה מעורבים בפרשות מביכות: בתחילת השנה נעצר מנכ"ל קדימה דאז, משה שחורי, בחשד שנתן שוחד לאיש רשות המסים דוד ואנונו. ואנונו הורשע מאז בכמה עבירות שוחד.

עדיין לא הוחלט אם להגיש כתב אישום נגד שחורי.

קרא נחקר בחשד למעשה מגונה

סגן השר איוב קרא נחקר אתמול באזהרה במשטרה, בחשד שביצע מעשה מגונה והשמיע באוזני צעירה שסייעה לו בפריימריז ביטויים בעלי אופי מיני משפיל. קרא אמר אתמול ל"הארץ" כי "גורמים פוליטיים ניצלו בחורה טובה ותמימה לשפד אותי ציבורית".

חקירת קרא התאפשרה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אישר בחודש שעבר ליאח"ה (היחידה הארצית לחקירות הונאה) לזמן את סגן השר לחקירה באזהרה. התלונה הוגשה למשטרה רק לפני כחצי שנה. מאז החלו ביאח"ה לגבות עדויות מגורמים שנחשפו למעשים בזמן אמת.

לטענת המתלוננת, היא חששה מאוד מאיוב קרא, שהפעיל עליה לחצים כבדים בעת עבודתה, בעזרת מקורביו, וניצל את מעמדו לבצע בה עבירות מין בכמה הזדמנויות. ביאח"ה מעריכים שקרא לא יזומן שוב להמשך חקירה בפרשה וכי גרסתו המלאה נמסרה אתמול.

"זאת עלילה", הוא אמר אתמול קרא בתגובה. "לא האמנתי שבישראל האהובה שלי ינסו דווקא לי לעשות משפט דרייפוס. אומרים שהיא אומרת שנגעתי לה ברגל. זה שקר".

תומר זרחין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ