ביהמ"ש ביטל שני סעיפים מכתב האישום נגד ח"כ ברכה

בכך קיבל ביהמ"ש את טענת ארגון עדאלה כי חלה חסינות פרלמנטרית על הסעיפים "הכשלת שוטר" ו"העלבת עובד ציבור". בראכה: הוכחה לרדיפה פוליטית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית משפט השלום בתל אביב ביטל שני סעיפים מכתב האישום שהוגש נגד יו"ר מפלגת חד"ש, חבר הכנסת מוחמד ברכה. בית המשפט קיבל את טענת עורכי הדין חסן ג'בארין ואורנה כהן מהמרכז המשפטי עדאלה, לפיהן על אותם סעיפים – "הכשלת שוטר" ו"העלבת עובד ציבור" חלה חסינות פרלמנטרית.

צוות ההגנה מטעם עדאלה ביקש מבית המשפט לקבוע כי החסינות הפרלמנטרית של ח"כ ברכה עומדת לו ולכן יש לבטל שניים מתוך ארבעת סעיפי כתב האישום. שני הסעיפים מייחסים לח"כ ברכה עבירות של העלבת עובד ציבור והכשלת שוטר במילוי תפקידו. לפי כתב האישום, העבירה הראשונה בוצעה בהפגנה נגד המלחמה בלבנון בתחילת אוגוסט 2006 והשנייה בהפגנה של משפחות הרוגי אוקטובר 2000 מול בית מלון בנצרת בשנת 2007, בשעה שבמקום ביקר שר הביטחון אהוד ברק.

עורך הדין חסן ג'בארין, מנכ"ל ארגון עדאלה, הציג לבית המשפט סדרה של מקרים שבהם נמנעה הפרקליטות מלהגיש כתבי אישום נגד חברי כנסת מהימין בגין תקיפת שוטרים ואנשי כוחות הביטחון. במקרים אחרים החליט בית המשפט כי פעילותם של חברי הכנסת מהימין היתה במסגרת החסינות הפרלמנטרית שלהם.

ח"כ מוחמד בראכה

נגד ח"כ ברכה עדיין עומדים שני סעיפי אישום. הראשון שבהם הוא תקיפת אזרח ב-2007 בהפגנה של חד"ש בתל אביב, והשני - תקיפת חייל בהפגנה בבילעין ב-2005. ברכה מכחיש את המיוחס לו בכתב האישום. שני הסעיפים הנוספים, שנשארו עומדים מייחסים לח"כ ברכה הכשלת חיילים בהפגנה בבלעין במאי 2005, אז מנע מעצר של צעיר פלסטיני, ותקיפה של פעיל ימין כשהלה ניסה לתקוף משתתפים בהפגנה נגד המלחמה בלבנון בסוף יולי 2006.

ברכה אמר בתגובה לביטול האישומים כי "אנחנו מברכים על החלטת בית המשפט, והיא מוכיחה כי הנהלות המשטרה והתביעה היתה רדיפה פוליטית וניסיון להפוך פעילות פרלמנטרית לגיטימית נגד פעילות הממשלה לפשע ועבירה על החוק". הוא הוסיף כי "אני מאמין שגם שאר הסעיפים יבוטלו במהלך המשפט ונוכיח את צדקת טענתי".

משרד המשפטים מסר בתגובה כי יבחן אם לערער על ההחלטה בנושא. עוד ציינו בתגובה כי בית המשפט השאיר שני אישומים חמורים וקבע כי המעשים של ח"כ ברכה אינם ראויים וכי "הנאשם גלש למעשה הלא חוקי באופן מובהק על פי המבחנים שנקבעו ע"י בית המשפט העליון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ