ביהמ"ש אישר לאולמרט לתבוע את פרקליט המדינה

השופטת קבעה שלדור לא יקבל חסינות מתביעת לשון הרע שהגיש נגדו רה"מ לשעבר. לדבריה, הוא "פגע באמון הציבור במערכת המשפט" בראיון ל"הארץ"

ניר חסון
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
תומר זרחין

בית המשפט השלום בת"א מתח היום (רביעי) ביקורת נוקבת על פרקליט המדינה, משה לדור, ודחה את בקשתו לקבל חסינות מתביעת לשון הרע שהגיש נגדו ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בשל ראיון שהעניק ל"הארץ" בפברואר השנה.

בראיון מתח פרקליט המדינה ביקורת על התנהלות אולמרט והתייחס בין היתר גם לפרשות שנידונות בימים אלו במסגרת המשפט הפלילי שמתנהל נגד ראש הממשלה לשעבר בבית המשפט המחוזי בת"א. גם עיתון "הארץ" נתבע על ידי אולמרט בתיק, אך כתובע טכני בלבד.

לאחר שאולמרט הגיש את התביעה, ביקש לדור לדחותה על הסף. אולם בקשה זו נדחתה. לאחר מכן טענה המדינה כי ללדור יש חסינות מפני תביעה, מכיוון שהראיון ניתן במסגרת תפקידו כפרקליט המדינה. עו"ד רקפת פלד, שמייצגת את אולמרט, ביקשה לדחות את בקשת המדינה. היום התקבלה בקשתו של אולמרט ולדור יאלץ להתמודד באופן אישי עם התביעה.

משה לדור. השופטת קבעה כי הוא הפר לכאורה את חובת הסוביודיצה

"בית המשפט כבר הביע את דעתו השלילית על העברת ההליך השיפוטי לזירה העיתונאית", כתבה השופטת והוסיפה כי "הדברים הנאמרים בראיון של פרקליט המדינה נתפשים בעיני הציבור ככאלה שנבדקו באופן יסודי. לטעמי, הענקת ראיון על ידי הגורם הבכיר במשרד המשפטים, המביע דעה לגבי עובדות שלא התבררו לפני בית המשפט - המהווה את האכסניה הראויה לכך, יש בה כדי לערער את אמון הציבור הן במערכת המשפט והן בגורמי התביעה והאכיפה".

השופטת קבעה עוד כי לדור הפר לכאורה את חובת הסוביודיצה. "חובה זו חלה על הנתבע במשנה תוקף וביתר עוצמה...כיצד ניתן להעלות על הדעת כי הנתבע, כשומר הסף של תקינות הליכי המשפט הננקטים על ידי המדינה, יהיה מוגן מפניה מתוקף החסינות?"

בעקבות פסיקת בית המשפט, הודיע אחר הצהריים משרד המשפטים כי הפרקליטות תגיש לבית המשפט המחוזי בקשה לערער על החלטת בית משפט השלום. בהודעת משרד המשפטים נמסר כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שרית דנה, סבורה כי פרקליט המדינה חסין מפני תביעת נזיקין בשל הראיון שנתן ל"הארץ", משום שהראיון ניתן במסגרת תפקידו, המחייב הבאת נושאים מרכזיים בתחום הטיפול של הפרקליטות לידיעת הציבור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ