בסופו של דבר, יום שמח

נרי ליבנה
נרי ליבנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נרי ליבנה
נרי ליבנה

כולם, כמדומה, עסוקים בשאלה מה עלינו להרגיש והאם יום אתמול, שבו נדחה פה אחד ערעורו של משה קצב, היה שמח או עצוב. "עצב עמוק יורד על מדינת ישראל משנקבע כי מי שהיה שר בממשלה, סגן ראש הממשלה ונשיא המדינה, ביצע מעשים כאלה", קבעו אתמול שלושת שופטי בית המשפט העליון. לא נעים לראות "את מי ששימש לסמל ממלכתי במדינה נכנס לבית הכלא", כתבו השופטים. לא נעים לראות נשיא לשעבר סגור בבית כלא, ועוד על עבירות "מן החמורות שבעבירות הקבועות בחוק הפלילי. עבירת האונס מחללת את כבודו של האדם ומבזה אותו. היא פוגעת בנפשו פגיעה קשה שלעתים אין לה מרפא".

אבל עוד הרבה פחות היה נעים לחשוב על אנס ומטריד מיני (שהשופטת ארבל כתבה בפסק הדין שיש לו שיטה) מסתובב חופשי, בלי שישב אפילו יום אחד במעצר בית, ובפרט ב-11 החודשים האחרונים, מאז הרשיע אותו בית המשפט המחוזי.

לכן זה יום שמח, יחסית, לאזרחי ישראל, ובעיקר לכל המוטרדים והמוטרדות, הנתקפים והנתקפות, הנאנסים והנאנסות, שהנה עיניהם רואות שכל האזרחים שווים לפני החוק (אך למי שבוחרים להיות אנסים ומטרידים בכל זאת עדיף להיות נשיא ולא סתם אזרח מהשורה), שלכל אשה יש זכות בלעדית על גופה וקווים אדומים שאין לאיש זכות לחצות אותם. זהו יום שמח עוד יותר משום שפסק הדין נותן חיזוק לכל המוטרדות והמותקפות, לכל מי שחששו לעשות כך, ללכת ולהתלונן, כי אם בארזים כמו קצב נפלה שלהבת, מה להן לחשוש מאזובי הקיר.

כדאי לכולנו לאמץ ללבנו ולמוחנו את מה שנכתב בפסק הדין על א' ממשרד התיירות: "חייה נחצים מבחינתה באופן דרמטי לתקופה שקדמה לעבודתה במחיצת המערער לבין התקופה שהיתה חשופה לפגיעות ולהשלכותיהן הקשות בכל המובנים, בשנים שחלפו מאז. הפגיעות שעברה, המיניות והנפשיות, ההתמודדות בהמשך, ערערו אצל א' את חוויית האמון והביטחון שלה בעצמה, בזולתה ובעולם". באפשרותו של פסק הדין להשיב לא' את אמונה במערכת המשפט. הלקח שאפשר ללמוד ממנו הוא שרצוי וכדאי למהר ולהתלונן במקרה של פגיעות והטרדות מיניות. במקום להניח להן להרוס את אמוננו וביטחוננו בעולם, מוטב לתת את אמוננו במערכת החוק והמשפט.

אבל הקביעה העקרונית החשובה ביותר, ועל כן המשמחת, העולה מפסק הדין, קשורה בניצול יחסי מרות כדי לכפות על הכפופים והכפופות יחסי מין, מעשים מגונים או הטרדות מיניות. לפי בית המשפט, היותו של האנס או המטריד בעל שררה דווקא מגבירה את חומרת העבירות שעשה, ויש להחמיר עוד יותר עם מי שעשו את מעשיהם המתועבים תוך ניצול יחסי מרות; "שכן המרות היא זו הנותנת לנאשם את ההזדמנות הקלה לבצע את זממו לעומת הכפופים לו, אשר מטבע הדברים מצויים הם בעמדה מוחלשת... הדברים נכונים גם כאשר מדובר במעשה מגונה או בהטרדה מינית הנעשים תוך ניצול המרות".

סוף סוף לא יוכל עוד איש - אם הוא טבח, קצין בכיר, מפקח במשרד החינוך או שר בממשלת ישראל - לטעון שהממזרים שינו את החוקים אבל שכחו לספר לו. קביעת בית המשפט היא חיזוק חשוב למלחמה במה שנחשב, עד לפני שנים לא רבות, טובות הנאה שבעלי מרות ראו עצמם זכאים לה מהכפופות והכפופים להם, כאילו מדובר בזכות הלילה הראשון. זהו - נקבע אתמול - החגיגה נגמרה. ודווקא משום כך, בסופו של דבר זה יום שמח.

משה קצבצילום: חן גלילי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ