נתניהו מתנגד לחוק השימוע למועמדים לעליון

ראש הממשלה הורה לגנוז את ההצעה לחייב את המועמדים להתייצב בוועדת החוקה של הכנסת. "עצמאות בית המשפט העליון היא מעל לכל"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה היום (שלישי) לגנוז את הצעת החוק המחייבת עריכת שימוע לשופטים המועמדים לבית המשפט העליון בפני ועדת החוקה של הכנסת. נתניהו התקשר היום לשר המשפטים, יעקב נאמן ולאחד מיוזמי החוק, ח"כ זאב אלקין, ודרש שלא להוסיף ולקדם את ההצעה. "אני מקדש את הפרדת הרשויות ואת שלטון החוק", אמר נתניהו לשניים. "עצמאותו של בית המשפט העליון היא מעל הכל, לא יהיה חוק כזה בממשלה בראשותי". החלטתו של ראש הממשלה התקבלה בעקבות עיון מחודש בנוסח החוק, ולאחר שביום ראשון האחרון ביקש לדחות בשבוע את ההצבעה עליו בועדת השרים לחקיקה.

הצעת החוק, שיזמו יו"ר הקואליציה אלקין וח"כ יריב לוין (ליכוד) קובעת כי בחירת שופטי בית המשפט העליון תעשה רק לאחר קיום שימוע פומבי בוועדת החוקה של הכנסת. על פי ההצעה, אם הוועדה תפסול את מועמדותו של השופט המיועד, הוא לא יוכל לכהן כשופט ונשיא בבית המשפט העליון. בנוסף, גם מועמדים לתפקיד נשיא בית המשפט העליון יידרשו לעבור שימוע דומה בפני חברי הכנסת החברים בוועדה. החוק יעניק לדרג הפוליטי, חברי הכנסת, זכות וטו על מינוי שופטים לעליון ועל מינוי נשיא בית המשפט העליון. ועדת החוקה של הכנסת נשלטת כיום על ידי רוב ימני-שמרני שיש לו ביקורת נוקבת על שופטי העליון.

במקביל, החלו אלקין, לוין והשר גלעד ארדן לגבש יוזמה חלופית שתחייב עריכה של שימוע פומבי למועמדים למשרות בבית המשפט העליון בפני הוועדה למינוי שופטים. על פי היוזמה המתגבשת, תוכן השימוע יפורסם לציבור הרחב לאחר קיומו.

אלקין אמר בתגובה להחלטתו של נתניהו, "הודעתו של ראש הממשלה לא הפתיעה אותי, כיוון שנאמרה כבר כשהצעת החוק הונחה לראשונה. עם זאת, הנימוקים הכבדים שעלו בדיון סביב ההצעה הצביעו על כך שיש מקום לשינויים בשיטה הקיימת לבחירת השופטים. הוצעו כמה נוסחאות פשרה לחוק כדי לשמר את עקרון השימוע ועקרון השקיפות, אך בפלטפורמה שונה מוועדת החוקה. אנחנו בוחנים את ההצעות האלה ברצינות". ח"כ לוין אמר, "אני נחוש להמשיך במאבק לשינוי פניה של מערכת המשפט, ומשוכנע כי יגובש הסדר על דעת ראש הממשלה, שיכלול שינויים של ממש במהלך בחירת השופטים".

אתמול תמכה הכנסת בשתי הצעות שאם יאושרו ישנו את פניו של בית המשפט העליון. הצעת החוק הראשונה, שאושרה בקריאה טרומית, עוסקת בשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, כך שתחוזק השפעתו של שר המשפטים יעקב נאמן בוועדה. הכנסת החליטה לקיים מסלול מזורז ונדיר לאישור הצעת החוק.

הצעת החוק השנייה, שאושרה בקריאה ראשונה, אמורה לאפשר לשופט אשר גרוניס להתמנות לנשיא העליון אחרי פרישתה של הנשיאה דורית ביניש. לגרוניס, הנחשב מתנגד לאקטיביזם השיפוטי של ביניש וקודמה אהרון ברק, יהיו פחות משלוש שנים לפרישתו כאשר ביניש תפרוש. לפי החוק הקיים הוא אינו יכול להחליפה מסיבה זו, והצעת החוק מיועדת לבטל מגבלה זו.

ח"כ יואל חסון (קדימה), תקף את החלטתו של נתניהו. לדבריו, "ייתכן שנתניהו העלה את הצעת החוק הזאת במטרה אחת: לגנוז אותה ולנסות לצייר את עצמו כשומר שלטון החוק, בשעה שהוא האיש שרומס את שלטון החוק. תחת האצטלה של החלטה זו, נתניהו יעביר את שאר החוקים נגד בית המשפט העליון מבלי למצמץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ