סיכוי נמוך שהדיל למינוי נעם סולברג לעליון ייצא לפועל

כך מעריכים חברים בוועדה לבחירת שופטים שתתכנס היום. לטענתם, הנשיאה ביניש צפויה לטרפד את המהלך שבמסגרתו ייבחר גם שופט המקורב לה

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

גוברות ההערכות כי ה"דיל" שבמסגרתו אמור היה להיבחר השופט נעם סולברג לבית המשפט העליון, לא ייצא לפועל - כך העריכו אמש חברים בוועדה לבחירת שופטים. הערב תתכנס הוועדה לבחירת שופטים, כשעל סדר יומה בחירת שלושה שופטים לבית המשפט העליון.

במסגרת הדיל, שהתגבש בחודשים האחרונים בוועדה, ימונה השופט צבי זילברטל - מקורבה של נשיאת העליון דורית ביניש - כנגד מינויו של סולברג. הדיל צפוי לאפשר גם את מינויה לעליון של נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דבורה ברלינר, שנחשבת מועמדת פשרה.

אלא שלפי ההערכות שנשמעו בימים האחרונים, וגם אמש, ביניש צפויה לטרפד את הדיל ולבקש לפתוח את רשימת המועמדים לשיפוט בבית המשפט העליון. לרשימה עשויים להתווסף גם מועמדים ממוצא מזרחי, בעקבות הלחץ שהופעל עם פרישתו של השופט אדמונד לוי, שהיה השופט המזרחי היחיד בבית המשפט העליון.

במגרש של ביניש

לא מן הנמנע כי חברים בוועדה יבקשו הערב למנות שופטים במינוי זמני, עד לבחירת שופטים קבועים, וזאת כדי להפחית מהעומס המוטל על בית המשפט העליון. בחודשים האחרונים עובד בית המשפט העליון בהרכב חסר, בעקבות פרישתם של לוי והשופטת אילה פרוקצ'יה, ויציאתו לחופשה של השופט יורם דנציגר.

ואולם, שר המשפטים יעקב נאמן מתנגד באופן עקרוני למינויים זמניים, וחושש גם שיאבד את חלון ההזדמנויות שמאפשר לו כרגע מינוי קבע של סולברג לבית המשפט העליון.

חברים בוועדה הסכימו בשבוע שעבר כי הכדור נמצא במגרש של ביניש, שבכוחה להביא לביטול הדיל, לדחות את הליך הבחירה ולאפשר לפתוח את רשימת המועמדים.

בוועדה לבחירת שופטים תשעה חברים, בהם שלושה שופטים. מכיוון שמינוי שופט עליון מחייב רוב של שבעה חברים, והשופטים נוהגים להצביע יחד, נדרש למעשה שיתוף פעולה עם חברי הוועדה - מה שמוביל לשיטת ה"דילים".

נימוקים נגד הדיל

בשבועות האחרונים מופעל על ביניש לחץ מגורמים שונים, בין היתר מצד מקורביה במערכת המשפט, ובהם שופטי עליון בדימוס. אלה הזהירו אותה מפני הסכנה שבקיום הדיל, שיאפשר תקדים, לפיו ימונה לכהונה מועמד - סולברג - הנישא על תמיכת פוליטיקאים.

ביום חמישי פנו לביניש 51 אנשי אקדמיה ורוח, בהם חתני פרס ישראל, והזהירו מפני הדיל למינוי סולברג. החותמים סבורים כי על ביניש להתנגד לדיל עם שר המשפטים יעקב נאמן, שמקדם חקיקה הפוגעת במערכת המשפט ובבית המשפט העליון.

בימים האחרונים העריכו גורמים המצויים במגעים בין חברי הוועדה כי ביניש תתקשה להכשיר את דיל סולברג משלושה נימוקים כבדי משקל: הראשון, ביניש תחשוש להיות זאת שהסכימה למינויו של סולברג, מועמד שאנשי ימין מריצים אותו לכהונה.

הנימוק השני הוא שביניש לא תרצה להיזכר כמי שבסוף כהונתה לא מכהן אף שופט מזרחי בבית המשפט העליון. השלישי, ביניש לא תרצה להיזכר כמי שרקחה "דיל" עם נאמן, דווקא בתקופה שבה הוא מקדם בגלוי הצעות חוק שפוגעות בבית המשפט העליון.

מחכים לגרוניס

מנגד, יש לציין כי סבב המינויים הנוכחי לבית המשפט העליון הוא סבב המינויים האחרון של ביניש, שתפרוש מכהונתה בפברואר בשנה הבאה. לאור האי-וודאות באשר ליחסי הכוחות בוועדה לבחירת שופטים לאחר חקיקת החוק שיכפה שריון של יו"ר לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, בוועדה, ביניש עלולה להחמיץ הזדמנות אחרונה למנות מקורב לה לתפקיד.

פתיחת רשימות המועמדים תגרור עיכוב בעבודת הוועדה, שכן על פי החוק יש לחכות 30 יום ממועד פרסום שמות המועמדים לשיפוט לצורך הגשת התנגדויות מטעם הציבור. נראה כי במצב כזה תתכנס הוועדה רק לאחר גיבוש "דיל" חדש, ולא לפני ינואר בשנה הבאה.

חברי ועדה מהימין העריכו כי לא מן הנמנע שביניש תיסוג מהדיל. בשיחות פרטיות אמר אחד מהם כי אם ביניש לא תאפשר קיומו של הדיל, תעוכב בחירת שופטים עד לאחר פרישתה של ביניש, בסוף פברואר.

הגורם העריך כי מחליפה הצפוי של ביניש בנשיאות בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, הזוכה לאהדת גורמים בימין בשל היותו שופט שמרן שממעט להתערב בהחלטות הממשלה והכנסת, הינו פרטנר קל מביניש בבחירת שופטים. הגורם העריך כי גרוניס לא יטיל בעתיד וטו על מינויו של סולברג וכי אפשר יהיה להגיע איתו להסכמות ענייניות באשר למינוי שופטים.

בפני חברי הוועדה מונח מכתב שכתבה נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, השופטת מוסיה ארד, שנכתב לפני כשנתיים, ובו שיבחה ארד את כישוריו המשפטיים של סולברג. היא ציינה לטובה את אישיותו, נועם הליכותיו ואהבת האדם הניכרת מהתנהלותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ