לראשונה מזה 12 שנים, נשים לא יבחרו דיינים

חשש מהקצנה בבתי הדין הרבניים, בעקבות דילים פוליטיים בלשכת עורכי הדין שסוללים את הדרך ליצירת רוב מוחץ לחרדים

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

לראשונה זה 12 שנים, בהרכב הוועדה למינוי דיינים לא תהיה אף אשה - כך מסתמן לקראת הבחירות שיתקיימו מחר בלשכת עורכי הדין לאיוש שני המושבים בוועדה מטעם הלשכה. דילים פוליטיים שנרקחים לקראת הבחירות בלשכה סוללים את הדרך ליצירת רוב מוחץ בוועדה לסיעות החרדיות על פני המחנה המתון, שמתחייב לפעול לטובת נשים עגונות ומסורבות גט. בארגונים למען זכויות נשים מזהירים שהרכב הוועדה החדש יחריף את ההקצנה בבתי הדין הרבניים.

ל"הארץ" נודע כי עו"ד יורי גיא-רון, יו"ר הלשכה לשעבר, לא מתכוון למלא התחייבות כתובה שנתן לפני חודשים ספורים - ערב הבחירות לראשות הלשכה - ולא יתמוך במועמדת היחידה לוועדה.

במערכת הפוליטית אומרים כי גיא-רון ויו"ר הלשכה המכהן, עו"ד דורון ברזילי, נלחמים להשפיע על הרכב הוועדה לבחירת שופטים, ולמעשה "מכרו" לשם כך את הוועדה למינוי דיינים. במסגרת המהלכים הנרקמים, גיא-רון וברזילי צפויים לתמוך רק במועמדים המקובלים על אחת משתי הסיעות החרדיות, ש"ס ויהדות התורה. ברזילי, שנתמך בבחירות על ידי רשימה חרדית עצמאית שמהווה אופוזיציה לש"ס וליהדות התורה, צפוי אף הוא להתנער מההתחייבות שלו כלפיה.

החלשת הציונים

בבחירות החשאיות בלשכה מתמודדים שבעה מועמדים על שני מושבים בוועדה למינוי דיינים. אם לא תהיה הפתעה, המועמדים שייבחרו יהפכו את החרדים לרוב סוחף. לצד היעלמות הקול הנשי, נראה גם כי הגוש הציוני בוועדה, שזה שנים נמנים עמו שני נציגי לשכת עורכי הדין, יצטמצם.

החוק שמקדם שר המשפטים יעקב נאמן בעניין הוועדה לבחירת שופטים - חוק שיחזק את יו"ר הלשכה - צפוי להשפיע גם על הוועדה למינוי דיינים. לפי החוק, רק אחד מנציגי הלשכה בוועדה יעמוד לבחירה, ואילו הנציג השני ימונה בידי יו"ר הלשכה. בכיר בש"ס אישר אתמול את הפרסומים בתקשורת החרדית, לפיהם המפלגה סגרה עסקה עם נאמן, שקובעת כי ש"ס תתמוך בהצעת החוק שלו בתמורה לכך שיו"ר הלשכה יבחר מועמד מוסכם עליה בוועדה למינוי דיינים. כחלק מהדיל, יו"ר ש"ס אלי ישי סיכם עם ברזילי כי מי שימונה על ידו יהיה עו"ד דורון שמואלי, המנכ"ל לשעבר של מחוז תל אביב בלשכת עורכי הדין, לו היכרות ממושכת עם יו"ר ש"ס אלי ישי.

עשו לנו לייק וקבלו את כל החדשות והעדכונים לפרופיל הפייסבוק שלכם

ומה באשר לנציג שיעמוד לבחירה? נציגיו של גיא-רון הם עו"ד אשר אקסלרוד - פרקליט פרטי שמייצג עמותות ואנשי עסקים חרדים; ועו"ד מרדכי אייזנברג - שעמד בבחירות ללשכה בראש רשימת "מאזני צדק", והימר על גיא-רון ערב הבחירות. לפני חצי שנה לקח אייזנברג את גיא-רון לביקורים מתוקשרים אצל בכירי המנהיגים החרדים-ליטאים, שחרגו ממנהגם וקיבלו חילוני מוצהר בבתיהם. ביקוריו של גיא-רון בבני ברק, בעיקר אצל הרב אהרן לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי, זיכו אותו כנראה בקולות חרדיים. כעת צפוי גיא-רון לגמול לתומכיו, ולזנוח את התחייבותו לתמוך באשה.

ערב הבחירות ללשכה כתב גיא-רון לקואליציית ארגוני הנשים: "זה 12 שנה שסיעתנו שולחת לכהונה בוועדה לבחירת דיינים עורכת דין מתאימה ומכובדת. אני מתחייב בפניכן להמשיך ולנהוג כך". בימים האחרונים העביר גיא-רון מסר לארגוני הנשים, כי בשל לחצים פוליטיים נבצר ממנו למלא את התחייבותו. גיא-רון לא השיב בעניין לפניית "הארץ".

"עניין קריטי לחיינו"

בין שבעת המועמדים של הלשכה לשני המושבים בוועדה למינוי דיינים יש אשה אחת בלבד - עו"ד בת שבע שרמן-שני, מנכ"לית "יד לאשה" ומנהלת הלשכה המשפטית של ארגוני הנשים. "זה מזעזע לגלות שהנשים שוב נדחקות לצד משיקולים פוליטיים", אומרת שרמן-שני. לדבריה, בוועדה יש שריון לארבעה גברים - שני הרבנים הראשיים ושני הדיינים - תפקידים השמורים לגברים בלבד. "דווקא בבתי הדין הרבניים, שבהם 50% מהמתדיינים הן נשים, אין ייצוג לנשים בבחירת הדיינים. אני מקווה שחברי המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין יתעשתו ויבחרו אשה".

פרופ' רות הלפרין-קדרי, ראש מרכז רקמן לקידום מעמד האשה באוניברסיטת בר-אילן, אמרה כי "לנוכח הסערה של מינוי שופטים, איש לא מתעניין במינוי הדיינים - עניין קריטי לחיינו. בציבור ישנה התעלמות מוחלטת ממערכת שכולה על טהרת הגברים, ואפילו בזווית המצומצמת והיחידה שבה אפשר להכניס אשה תהיה עכשיו נסיגה איומה. זה מעיד עד כמה לשכת עורכי הדין הפכה לכלי משחק במגרש הפוליטי".

נציג עצמאי נוסף בבחירות, עו"ד אסף פינק, אמר כי "הדילים הפוליטיים רומסים את המיעוט הליברלי בתוך הוועדה". פינק מקווה להפתעות בהליך הבחירה החשאי. לדבריו, "אם זה יקרה, אנחנו, הנציגים העצמאים, מבטיחים לפעול למנות דיינים שיהיו קשובים לכלל הציבור, בייחוד לנשים".

בשבוע שעבר קיבלו חברי המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין - הגוף הבוחר - עצומה שעליה חתומות חברות כנסת מכל סיעות הבית, בהן, בין היתר, שלי יחימוביץ' וציפי חוטובלי, המפצירות בהם לבחור אשה לוועדה למינוי דיינים. "מתוך היכרותנו עם הקושי לנשים במערכת בתי הדין הרבניים, שהנה מערכת גברית, אנו רואות חשיבות רבה כי בוועדה למינוי דיינים, בה יש נציגות גברית גורפת מכוח חוק, תשב אשה ראויה המכירה מקרוב את מערכת בתי הדין הרבניים", כתבו הח"כיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ