מכללה נפרדת לערבים ואיסור מכירת דירות: עמדותיו של הרב אליהו

"בצפת לא מוכרים אדמות לנוכרים", הכריז השנה בגאווה הרב שמואל אליהו, והדגיש כי "כולם מבינים את גודל הסכנה. איך אפשר להגיש אני גזען?"

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

הרב שמואל אליהו, רבה הראשי של צפת, נגדו הורה היום (שלישי) היועץ המשפטי להגיש כתב אישום בחשד להסתה לגזענות, הוא בנו של הרב המנוח מרדכי אליהו, לשעבר הראשון לציון (הרב הראשי הספרדי). הרב ידוע בעמדותיו הקיצוניות, ובעבר אף הוגש נגדו כתב אישום בגין הסתה לגזענות, בין השאר לאחר שקרא להרחיק את כל הסטודנטים הערבים מהמכללה בצפת, בעקבות פיגוע האוטובוס במירון.

הרב אליהו ציין בין השאר לרעה את המכללה בצפת כמקום בו יכולים להירקם קשרים פסולים בין יהודים לערבים, וטען כי הפתרון הטוב ביותר הוא הקמת מכללה נפרדת לסטודנטים ערבים, כך שבמכללה בצפת ילמדו רק סטודנטים יהודים. בראיון ב-2004 לגבי כרוזים שהופצו בצפת, בהם נכתב על "בנות יהודיות ששבויות בידי ערבים בכפר עכברה", אמר הרב כי "זה עוד סוג של מלחמה שהפלסטינים נלחמים בנו, ואנחנו חייבים לדעת כיצד להתגונן. מדובר בבחורות יהודיות בנות 25-15 שפותו בידי ערבים צעירים... אני גם יודע שבמרבית המקרים מדובר בגברים ערבים הנשואים לנשים ערביות, ואותן בחורות יהודיות נלקחות כמעין שפחות, והן אינן יכולות לברוח".

בראיון נוסף קרא אליהו שלא להשכיר ולמכור דירות לערבים. באותו ראיון אמר אליהו: "תגיד את המלה גזעני עשרים פעם, אני לא מתרשם מהמלים האלה. זה אגב גם איסור הלכתי. אסור למכור דירה לערבים, אסור להשכיר דירה לערבים". בשנת 2006 בוטל כתב האישום בעקבות הסדר לפיו התחייב הרב לפרסם מודעה שתבהיר את דבריו.

הרב אליהו בדיון בנושא השכרת דירות לערבים בכנס ירושלים, במארס

לפני יותר משנה, יצאו הרב אליהו ו-17 רבנים נוספים מצפת בקריאה שלא למכור או להשכיר דירה או חלקת אדמה בארץ ישראל לגוי. לאחר מכן הצטרפו עשרות רבנים נוספים מרחבי הארץ לקריאה זו.

לאחר מכתב רבני צפת נערך בעיר "כנס חרום" תחת הכותרת "המלחמה השקטה - נלחמים בהתבוללות בעיר הקודש צפת". דוברים בכנס התריעו אז על הכוונה להקים בעיר בית ספר לרפואה, אשר לדבריהם "עלול להחמיר את הבעיה עד מאוד, ולפגוע בקדושתה של עיר הקודש. כל מי שיש ביכולתו לפעול למניעת הקמת בית הספר בעיר, ראוי שיעשה כן ויבוא על שכרו מן השמים", נאמר בכנס.

ב"מכתב הרבנים" נכתב כי המוכר או המשכיר דירה לערבים גורם לירידת ערך משמעותית של הדירות הסמוכות, וכן כי "דרך חייהם של הערבים שונה מן היהודים, ומהם יש שצוררים לנו ויורדים לחיינו עד כדי סכנת נפשות".

בסוף מכתבם ביקשו הרבנים כי "על שכניו ומכריו של המוכר והמשכיר להתרות בו ולהזהירו, ואחר כך רשות בידם לפרסמו ברבים, להתרחק ממנו, למנוע מסחר איתו, לא להעלותו לתורה וכדומה עד שיחזור בו מהיזק רבים זה".

פעילות הרבנים נגד השכרת הדירות לערבים בצפת באה על רקע העובדה כי במכללה האקדמית בעיר לומדים כ-1,350 סטודנטים ערבים (סה"כ לומדים במכללה כ-2,200 סטודנטים) ובעקבות כך הביקוש העולה להשכרת דירות בעיר.

הרב אליהו קרא להרחיק ממכללת צפת את הסטודנטים הערבים

לפני 7 חודשים הוענק לרב אליהו "מגן כנס רמלה" על ידי שר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ. על המגן שהוענק לאליהו נכתב כי הוא ניתן "על פועלו, מעשיו ומסירותו למען שמירת הצביון היהודי בארץ ישראל".

במהלך הכנס אמר אליהו כי "יש היום מלחמה לרכוש אותנו בכסף. ברוך ה' שיש לנו הלכה ברורה. אני יכול לומר שאני גאה בציבור. בצפת פסק ההלכה עבד! ברוך ה' בצפת לא מוכרים אדמות לנוכרים. וגם לא שוכרים ולא מוכרים דירות. ללא הבדל בין דתיים וחילוניים".

באותו כנס תקף הרב גם את התקשורת, שלדעתו טיפלה בסיקור המכתב באופן לא ראוי, ואמר: "כולם מבינים את גודל הסכנה. הם אוכלים שכונה ועוד שכונה ואני צריך לתת דין וחשבון לאיזה עיתונאית? הפכנו להיות עבדים. להגיד לי שאני גזען? מי את שתגידי לי? מספיק שנתנו לנו זנב קרניים, מצות עם דם, מה לא אמרו על היהודים? מגפות שחורות? אני שמח מאד לשמוע ש-74% מהציבור לפי כל מני סקרים שנעשו בנושא, תומכים במכתב הרבנים... אני חושב שזו ההלכה, אני מאמין שזו ההלכה ויש לנו גב מהקדוש ברוך הוא". הרב אליהו הדגיש בכנס כי "הציבור בצפת שומע ולא משכיר דירות, למרות שלא פשוט לעמוד בפיתוי כאשר מציעים מחירים גבוהים" והוסיף כי "אם מישהו נלחץ אני לא מתבייש ואומר לו: 'אדוני זה אסור על פי ההלכה'".

במהלך השנה הוציא הרב אליהו מכתב ובו כתב כי "המאבק לשמירת אופיה המיוחד של העיר צפת מתחיל לשאת פירות כאן ובכל הארץ וצריך להמשיך בו. הוא לא נעצר בקריאה ובפסק הלכה אחד". המכתב נכתב בתוקף תפקידו של אליהו כרב העיר, ועל נייר מכתבים רשמי של הרבנות הראשית- המועצה הדתית צפת.

בשנה האחרונה הותקפו בצפת סטודנטים ערבים ובמכתבו ביקש אליהו להדגיש כי "למאבק הזה אין כלום עם גזענות ושנאה. כולו נועד רק לשמור על המדינה שלנו שתהיה יהודית" הוא הורה כי "אסור למאבק הזה לגלוש לאלימות, היא גם שלילית וגם מפריעה למאבק. אפשר לנצח וצריך לנצח ללא אלימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ