רפי איתן, הפטריארך היווני והתלונה על שוחד

המשטרה מטפלת בתלונה כי השר לשעבר עזר לאיש הדת הבכיר לרכוש את כתב ההכרה שלו בכסף. איתן: "איש לא עדכן אותי בפרטים"

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, העביר לאחרונה לבדיקת ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ, בקשה שהגיעה אליו לפתוח בחקירה פלילית בחשד שהפטריארך היווני-אורתודוקסי תיאופילוס השלישי רכש את כתב ההכרה שלו בכסף, בסיועו של רפי איתן, השר לשעבר לענייני גמלאים. את הבקשה העלה בשבוע שעבר הפטריארך היווני-אורתודוקסי המודח אירינאוס הראשון במסמך שהגיש לבית המשפט העליון. במקביל הונחה על שולחנו של פרקליט המדינה, משה לדור, בקשת בדיקה דומה.

במסגרת ההליך המתנהל בבית המשפט העליון בין אירינאוס לתיאופילוס טען אירינאוס, באמצעות עו"ד דניאל רובינס, כי תיאופילוס מונה כחלק מעסקת שוחד, שבמסגרתה הבטיח לשלם 13 מיליון דולר מכספי הפטריארכיה לקק"ל בתמורה לקבלת כתב הכרה מטעם ממשלת ישראל. לדבריו, לאחר שתיאופילוס מונה לתפקידו הוא לא עמד בהתחייבות הכספית שלו.

אירינאוס טען כי המהלך נעשה בסיועו של השר איתן, שעמד בראש ועדת שרים מיוחדת שהמליצה לממשלה להכיר בתיאופילוס. הוא ציין כי איתן לא שיתף את יתר השרים בפרטי העסקה והדגיש כי ללא הבטחת התשלום הממשלה לא היתה מכירה בתיאופילוס. "לא היתה כל סיבה אחרת להתחייבותו של תיאופילוס לתשלום הסכום בידי הכניסה לקק"ל אלא אך ורק מתן "'כתב ההכרה'", טען אירינאוס בפנייתו לבית המשפט. לדברי אירינאוס, תיאופילוס וקק"ל הגיעו להסכם מאחורי גבה של הממשלה, שעיכבה את ההכרה בתיאופילוס.

לחצו לייק וקבלו את מיטב חדשות "הארץ" אליכם לפייסבוק

אם אכן תיפתח חקירה פלילית בעניין זו תהיה תפנית דרמטית בפרשת מינויו של תיאופילוס, שהיתה ספיח לפרשת "עוקץ המיליונים". במרכזה של הפרשה עמדה הארכת תקופת החכירה של אדמות הפטריארכיה ברחביה וטלביה, שעליהן שוכנים הכנסת ומשכן הנשיא.

מסמכים שפורסמו ב"הארץ" ביולי האחרון חשפו את ההתרחשויות מאחורי הקלעים של בחירת תיאופילוס לפטריארך, מהלך שממשלת ישראל עיכבה במשך כשנתיים וחצי. בין השאר נחשף במסמכים כי השר לשעבר איתן פעל בהתאם לבקשת חברו הוותיק, איל הנדל"ן שמואל חייק, המוכר כאיש סוד של הימין הישראלי, לקידום הסכם שנרקם בין חברה-בת של קק"ל לבין הפטריארכיה בעניין חכירת האדמות. כל זאת ערב אישור הממשלה את מינוי הפטריארך תיאופילוס.

תכלית ההסכם בין קק"ל לפטריארכיה היתה לסלק תביעה של הפטריארכיה, שהוגשה לבית המשפט בעקבות "עוקץ המיליונים" נגד החברה-הבת של קק"ל. באופן מפתיע, על פי ההסכם, הפטריארכיה שהגישה את התביעה היתה זו שצריכה לשלם 13 מיליון דולר לקק"ל. בדיעבד התברר שביום שבו אישרה הממשלה את מינוי תיאופילוס שלח השר איתן פקס לחייק, ששהה בלונדון, ולפיו שוחח עם הפטריארך המיועד וקיבל את הבטחתו להאריך את ההסכם עם קק"ל. בינתיים תיאופילוס זכה להכרה מממשלת ישראל, ומספר חודשים אחר כך הכחיש באופן נחרץ כי נערך הסכם בין הצדדים שלפיו עליו לשלם 13 מיליון דולר.

פניות חוזרות של "הארץ" לפרקליטו של תיאופילוס לא נענו. השר לשעבר איתן מסר בתגובה: "דבר לא הגיע אלי, איש לא עדכן אותי בפרטים וזו הפעם הראשונה שאני שומע את הדברים. אני אומר באופן חד-משמעי שהשיקולים לבחור בין זה שמאשים לזה שמואשם היו על טהרת המקצוענות, הדיפלומטיות והענייניות של ממשלת ישראל. לא הייתי שופט יחיד". לשאלה מדוע לא שיתף את השרים במהות העסקה שנרקמה בין קק"ל לתיאופילוס השיב כי "העסקה לא היתה חלק מהשיקולים".

מדוברות קק"ל נמסר: "מדובר בנושא משפטי ישן וסבוך, טרם זמנה של הנהלת קק"ל הנוכחית, המתנהל בבתי המשפט זה שנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ