ניצחון לארגונים הירוקים: בריכות המלח בעתלית ואילת לא יופשרו לבנייה פרטית

שמונה שנים לאחר שהוגשה עתירה בנושא, הודיעה היום המדינה לבג"ץ כי היא מנועה מלאשר את ההסכם בין חברת המלח ודני דנקנר למינהל מקרקעי ישראל

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

הפרקליטות הודיעה היום (רביעי) לבג"ץ כי המדינה מנועה מלאשר את ההסכם בין חברת המלח למינהל מקרקעי ישראל, המאפשר לשנות את ייעודן של קרקעות בריכות המלח בעתלית ואילת לבנייה פרטית למען מטרות דיור. בתשובת הפרקליטות הוסבר כי לדעת היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שר האוצר מנוע מלאשר הסכם זה, שמונה שנים לאחר שהוגשה עתירה בנושא.

באוקטובר 2003 אושר הסכם במועצת מינהל מקרקעי ישראל, המעניק לחברת המלח זכויות בנייה בשטח בריכות המלח תוך שינוי ייעודן מתעשייה למגורים. התנועה לאיכות השלטון והחברה להגנת הטבע עתרו לבג"ץ באותה שנה בעקבות ההחלטה לאשר את ההסכם. החלטת מועצת מינהל מקרקעי ישראל הייתה טעונת אישור שר האוצר. היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז קבע ב- 2005 כי אולמרט, שכיהן אז כשר האוצר, לא יוכל לחתום על אישור ההסכם, שכן שימש בתפקיד יו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל בעת קבלת ההחלטה. באותה השנה הטיל בית המשפט העליון צו ביניים, ולאחר שנות דיונים רבות, בספטמבר השנה, חייב בית המשפט את משרד האוצר והמדינה להגיב לעתירה עד היום.

מאז שהוגשה העתירה טענה המדינה כי כל עוד לא ניתן אישורו של שר האוצר לעסקה בין חברות המלח למינהל, העתירה היא מוקדמת ולכן הנושא טרם בשל לדיון והכרעה שיפוטית. בשש השנים האחרונות השתנתה תשובת המדינה בנושא והתאפיינה בנוסח לקוני לפיו השר לא החליט בנושא, וכי העניין נמצא בבדיקה ויוכרע בקרוב.

בשנה שעברה, שבע שנים לאחר שהוגשה העתירה, הודיעה המדינה לבית המשפט כי חקירת המשטרה בנוגע לפרשת "הולילנד" נוגעת גם לפרשה זו ולאישים המעורבים בה. בשל כך, נדחה כל דיון בנושא עד לאחר קבלת ממצאי החקירה וההכרעה בנושא. העותרות טענו כי יש לדון בהיבטים האזרחיים של הפרשה, ללא קשר לחקירה פלילית.

וילות בעתליתצילום: מורן מעיין

נציג הפרקליטות המדינה בדיונים, עו"ד ענר הלמן, אמר כי החשודים בפרשה זומנו לשימועים. שניים מהם, דני דנקנר ומנהל המינהל יעקב אפרתי התייצבו, בעוד שאחיינו של האחרון, מאיר רבין, החליט לא להתייצב. "הדבר הזה יכול להעלות שאלות, האופציות רבות וזה שינה את התמונה", הבהיר עו"ד הלמן בנוגע להיעדרותו של רבין.

בתשובת המדינה לבג"ץ מהיום נכתב כי "בשל חשד כי ההליכים שהביאו לקבלת החלטת המועצה ולבחינת חוקיותה היו נגועים בפגמים חמורים- הגיע היועץ המשפטי לממשלה למסקנה, כי אין מנוס מהחזרת העניין כולו לבחינתו מחדש על ידי הנהלת מינהל מקרקעי ישראל, ולאחר מכן להביאו לדיון ולהחלטה מחודשת".

עוד נכתב בתשובת המדינה כי טרם התקבלה ההחלטה אם מי מהמעורבים בפרשה יועמד בסופו של דבר לדין ובגין אילו עבירות, אך ברור שישנם פגמים חמורים בהליכים. הלמן הוסיף בתשובתו למדינה כי בטרם תתקבל החלטה סופית על ידי מועצת מינהל מקרקעי ישראל, תינתן לחברות המלח האפשרות להביע את עמדתן בכתב.

עו"ד חגית הלמר מהחברה להגנת הטבע אמרה בתגובה להודעת הפרקליטות כי הם מברכים את המדינה על קבלת ההחלטה הנכונה, "לאחר שנים רבות של היגררות מפגם לפגם, מדחי לדחי, בכל הקשור לעסקת בריכות המלח". לדבריה, "הימנעות שר האוצר מלחתום על ההחלטה ולאשר את העסקה היא, ורק היא, יכולה להיות ההחלטה הנכונה ברמה הציבורית והמשפטית בנסיבות העניין הפתלתלות והקשות בהן החלה העסקה, נסיבות עליהן התריעה החברה להגנת הטבע כבר ב-2003".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ