חיים לוינסון
חיים לוינסון

שוטרים שפרצו ללא צו לבית משפחה ברחובות, ועצרו את אבי המשפחה באופן מבזה - ישלמו מכיסם 30 אלף שקלים, כך פסק השבוע בית המשפט השלום בירושלים.

כשלושה שבועות לפני האירוע, הגיעו שוטרי ימ"ר שפלה לבית המשפחה ברחובות ובידם צו זימון לחקירה עבור האב בו חשדו שהיה מעורב בניסיון הצתת צובר גז כדי למנוע את מהלך ההתנתקות, חודש קודם – אך האב לא היה בבית. כעבור שלושה שבועות, הגיעו שוב השוטרים לבית המשפחה, הפעם ללא צו חיפוש או מעצר. חמשת השוטרים, שהיו לבושים בבגדים אזרחיים, החלו לפרוץ את הדלת באמצעות מוט ברזל מאולתר. לאחר שפרצו את הדלת, לקחו את אב המשפחה כשהוא לבוש בפיג'מה.

האירוע כולו תועד על ידי המשפחה באמצעות מצלמת וידיאו שהונחה על אחד המדפים. הסרט הנציח את השוטרים מתנהגים באופן בריוני כשהם מאיימים שיעצרו את כל המשפחה בגלל התנגדותם לאפשר להם להיכנס ללא צו. גם לאחר שנכנסו לדירה ניתן לשמוע את אחד מהם, רב-פקד שרייבהנד, מורה לשוטר אחר: "שים עליה אזיקים על הפרעה לשוטר", וזאת רק משום שאחת הבנות צעקה עליו שלא ייגע במצלמת הווידיאו. עוד עולה בסרטון, כי אם המשפחה ביקשה לאפשר לבעלה להתלבש אך אחד השוטרים השיב לה: "מה את אומרת? אם אני ארצה אקח אותו גם עירום".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

עם יציאת השוטרים מהדירה, לאחר שאם המשפחה שבה וביקשה כי ישיבו לה את המצלמה, ענה לה אחד השוטרים כי "אנחנו בעלי הבית פה... עוד שניה אני מגלגל אותך לאוטו עם אזיקים כמו בעלך". כשהשיבה לו "יש לי 13 ילדים", ענה השוטר "אז שלא יהיו לבד היום בלילה, תיזהרי".

בעקבות האירוע, המשפחה תבעה את השוטרים באמצעות ארגון זכויות האדם ביש"ע ועו"ד חנוך רובין. שופטת בית המשפט השלום עירית כהן קבעה כי השוטרים פעלו ללא סמכות, ושלא בתום לב. עוד קבעה השופטת, כי עדותו של רפ"ק שרייהבנד אינה אמינה. השופטת הוסיפה כי בשל הנסיבות, הם ישלמו את הפיצוי בסך 30,000 שקל מכיסם.

מארגון זכויות האדם ביש”ע נמסר: "פסק הדין מלמד שלאזרח זכות להתגונן ולעמוד על זכויותיו כנגד עריצות של שוטרים הפועלים בחוסר סמכות. מבחינתנו – תם ולא נשלם, אנו נפעל על מנת שמסקנות פסק הדין לגבי השוטרים ייושמו גם באפיק הפלילי והמשמעתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ