איך הידרדר רכז מודיעין במשטרה לניסיון רצח

אבנר אברהם חשוד ששילם לרוצח שכיר כדי לחסל את הגרוש של בת זוגו. סנגורו: המתלוננים נגדו הם עבריינים שמנסים לסחוט טובות הנאה כמו סגירת תיקים

אלי אשכנזי וג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי וג'קי חורי

שלמה אברהם הגיע אתמול שוב לאולם המשפט שבו דנים בבקשות להאריך מעצרם של חשודים בעבירות פליליות בבית משפט השלום בנצרת, והביט בכאב בבנו אבנר. כמו בשני הדיונים הקודמים, מאז מעצרו ב-15 בנובמבר, השוטר אבנר אברהם בן ה-43 ישב כאחרון העבריינים, כשכובע הקפוצ'ון מסתיר את פניו.

עד לפני כמה שבועות הוא נמנה עם אלו שעומדים בצדו השני של האולם, כרכז מודיעין ותיק ובעל מוניטין בתחנות המשטרה בגליל המערבי.כעת הוא נחשד בניסיון לרצוח את הגרוש של בת זוגו. חוקרי מח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) הגישו אתמול הצהרת תובע בפני השופטת אילנית אימבר, וביום שני יוגש נגד אברהם כתב אישום בבית המשפט המחוזי בחיפה על ניסיון רצח, סחיטה באיומים, החזקת נשק ושיבוש מהלכי חקירה.

"אני שונא את המשטרה", אמר האב המיוסר. "32 שנים הייתי שוטר במשטרת ישראל ובני רצה ללכת בדרכי. מאז שהשתחרר מהצבא הוא במשטרה. הוא נתן את כל חייו למען המשטרה והמדים. הוא הביא הרבה הצלחות למשטרת ישראל וזו המתנה שהוא מקבל. מהיום שהפך לרכז מודיעין חששתי והזהרתי אותו שיגיע יום ועבריינים יתפרו לו תיק וינסו להפיל אותו".

לבקשת "הארץ", בייצוג עו"ד ירון חנין, התירו השבוע השופטים אילנית אימבר בבית משפט השלום בנצרת ויוסף בן-חמו בבית המשפט המחוזי בנצרת את פרסום שמו של אברהם. אברהם, לפי החשד, העביר כסף לרוצח שכיר כדי שירכוש אקדח ויחסל את ויסאם חטיב, הגרוש של סוהא, בת זוגו זה יותר משנתיים. הוא נעצר בביתו.

לטענת סנגורו של אברהם, עו"ד שאדי דבאח, "כנראה אכן היה כסף שהועבר לצד ג', אבל אני מבין שמדובר בחוב כספי או בהלוואה למקור מודיעיני". בחקירתו טען אברהם שהעביר כסף לצד שלישי כדי שזה יעקוב אחרי אלה שמאיימים על חייו, לדבריו. סוהא נעצרה גם היא וגם נגדה התעוררו חשדות בניסיון ושידול לרצח. אולם בעוד מעצרו של אהובה נמשך וכתב אישום תלוי מעל ראשו, סוהא שוחררה לפני שבוע.

בראשית השבוע, בהחלטה להאריך את מעצרו של אברהם, שנעצר כבר לפני שבועיים וחצי, כתבה השופטת כי "בשלב זה החשדות הפכו למוצקים יותר. אין חולק כי הראיות החדשות שנאספו תומכות בבקשת הארכת המעצר שהונחה בפני".

מי שהיה עד אתמול סנגורו של אברהם, עו"ד ארז מושקוביץ מהסנגוריה הציבורית, טען כי "המתלוננים נגד החשוד הם אסופה של עבריינים שמנסים להפליל אותו ככל יכולתם כדי להשיג טובות הנאה מהמדינה, בין בסגירת תיקים פליליים ובין בהפחתת תקופות מאסר". לדבריו, "מדובר במי שהיה שוטר מאוים בדרגה הגבוהה ביותר". מלבד בני הזוג נעצרו בחקירה שלושה חשודים נוספים, בהם אחיה של סוהא החשוד בעבירות נשק, אדם נוסף המעורב בתיווך וכן מי שהיה אמור לבצע את שליחותו של אברהם ולבצע את הרצח וכנראה הפליל אותו.

בעלה לשעבר של סוהא, בעל עבר פלילי, הורשע לפני כשנתיים בתקיפתה ונשלח ל-40 חודשי מאסר, שמהם ריצה 17, עד שזוכה לפני כשבועיים בחלק הארי של כתב האישום. בצעד חריג ביותר הורה בית המשפט לשחררו מכלאו ולנהל את המשפט כשהוא משוחרר, עוד בטרם זוכה.

בעת שנחקר על ידי עו"ד שלומי בלומנפלד, סנגורו של הגרוש, חטיב, בערעור על הרשעתו, הטיח הסנגור באברהם כי בעדותו במח"ש ציין כי הפעיל את סוהא כמקור מודיעיני. באותו דיון, במארס, ענה אברהם לאחת השאלות: "אם אתה אומר שאני וסוהא יחד לקחנו את ההפללה כנגד הנאשם וזאת במסגרת הקשר הרומנטי עם סוהא יאסין, אני משיב ‘שקר'". הסנגור לא השתכנע.

אולם היה זה מקרה אחר שהציף וחשף את הקשר בין השניים. זה קרה בעת שהוגש כתב אישום נגד אחיו של ויסאם חטיב וחברו, בטענה כי הציתו את מכוניתה של סוהא, כנראה כנקמה על שהתלוננה כי חטיב הכה אותה. כתב האישום בוטל על יד הפרקליטות כשהובהר להגנה שאברהם, שהיה אז רכז מודיעין במשטרת משגב, הוא שכתב את המזכר המשטרתי על הצתת הרכב.

דבר הרומן בין אברהם לבין המתלוננת לא הובא על ידי המשטרה לידיעת הפרקליטות, שהחליטה, מצדה לסגור את תיק ההצתה. בינתיים כבר הגישו השניים שנחשדו בהצתה תביעה אזרחית נגד אברהם ונגד משטרת ישראל, בגובה מיליון שקלים. לדברי עו"ד בלומנפלד, "כתב האישום נגד הלקוח שלי, בעלה לשעבר של החשודה, הוא חלק מעלילה שנרקחה נגדו. פרשת השוטרים הנוקמים מנהריה היא כלום לעומת המקרה הזה. ללא ספק מדובר כאן בסיפור מסריח".

מאז סגרה הפרקליטות את תיק הצתת הרכב של אברהם וסוהא, המשיך אברהם לעבוד במשטרה. לדברי עו"ד דבאח היה אברהם "מאוים על חייו בשלוש השנים האחרונות, כולל מידע קונקרטי שעומדים לחסל אותו". אברהם, לטענתו, חשש כי הגרוש מבקש לנקום בו ובסוהא בשל טענותיו כי תפרו לו תיק ומשום שעזבה אותו לטובת אברהם. "האיומים עליהם הלכו וגברו והוא לא זכה להגנה הראויה", טוען הסנגור. "אפילו לחצן מצוקה לא התקינו בביתו".

אביו של אברהם ליווה במבט את בנו הכבול שהובל על ידי אנשי יחידת נחשון. "הבן שלי ננטש על ידי המשטרה. אני מצטער שהוא התגייס. רצו שהוא יגמור כמו השוטר שניסו לחסל בנהריה, לא הגנו עליו, אבל הוא לא עשה את מה שמנסים לייחס לו. הוא נקי לגמרי".

סוהא מתגוררת כיום בביתם המשותף באחת הערים בצפון. בשיחה עם "הארץ" מדירתה היא נשמעת מבוהלת מאוד. "אני מרגישה חשופה לגמרי וכולם נגדי - כולל המערכת. כולם רוצים להתנקם בי ובבעלי בעיקר. אף אחד לא מוכן לקבל את העובדה ששוטר יהודי התאהב באשה ערבייה ושניהם נישאו. אני מאוד מקווה שחפותו של אבנר תוכח בבית המשפט והוא יחזור הביתה הכי מהר שאפשר".

רכזי מודיעין לא רואים בעבריינים פושעים אלא שותפים ולקוחות

אדם המבקש להתגייס למשטרת ישראל לא יוכל להגיש בקשה לכהן בתפקיד רכז מודיעין. מדובר בהליך מיון קפדני שנעשה רק לשוטרים המשרתים זמן רב ונבחנים תחת זכוכית מגדלת של המפקדים שלהם. הבחירה נעשית בעיקר בשל העובדה שמדובר בתפקיד רגיש ביותר, שדורש מהשוטר לעמוד בלחצים אדירים גם מצד העבריינים וגם מצד מפקדיו.

רכז המודיעין צריך לעשות את השינוי הכי משמעותי שיכול לעשות שוטר, וזה להכיר בעובדה שמעתה הוא לא רואה בעבריינים שאחריהם רדף פושעים, אלא שותפים ולקוחות. רכז המודיעין אמור להביא למשטרה את המידע הטוב יותר כדי לפענח מקרים פליליים ולמנוע עבירות. המידע האיכותי ביותר נמצא אצל מעורבים בפשיעה. ככל שהעבריין מעורב יותר בפשיעה, כך המידע שברשותו רב ואיכותי יותר. רכז המודיעין עובד ללא שוטרים נוספים והוא זאב בודד בשטח שמנהל את חיי היום-יום שלו עם עבריינים.

התלות הזו של הרכז בעבריינים ושל העבריינים ברכז המודיעין היא למעשה זו שפותחת את הפתח לבודדים שהיו עד היום לעבור את הקו הדק, ולהגיע למצב שבו רכז המודיעין מעדיף את האינטרסים של העבריין על פני האינטרסים של המשטרה. לדוגמה, איש מודיעין בשם טירן זלאי נשלח לארבע שנים וחצי בכלא, לאחר שחבר למשפחת הפשע חרירי. זלאי העביר מידע למשפחת חרירי על פשיטות בקזינו שהיה בבעלות המשפחה, והפך למעשה לפעיל בארגון הפשיעה.

יניב קובוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ