קצב החל בריצוי מאסרו: "היום מוציאים אדם להורג. מעולם לא פגעתי באיש"

הנשיא לשעבר המורשע באונס נכנס בשערי כלא מעשיהו בלי שהראה סימני חרטה. "יום אחד יפקחו עיניכם ותראו כי קברתם אדם חי", אמר ביציאתו מביתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, החל הבוקר (רביעי) בריצוי שבע שנות המאסר שנגזרו עליו בגין הרשעתו בביצוע שורת עבירות מין, בהן אונס. לפני הכניסה נפרד קצב בחיבוק. עם כניסתו, הוא יפגוש קצין מודיעין, ואח"כ עובדת סוציאלית ורופא.

"בתסכול וזעם שמים היום מסתיים מאבק עקוב מדם ללא הפוגה במשך חמש וחצי שנים", אמר קצב לכלי התקשורת שהמתינו מחוץ לביתו בקריית מלאכי, בדרך אל בית הכלא. "כל מכריי יודעים שהאשמות אינן נכונות, כי הם מכירים אותי. ככל שנאבקתי יותר על חפותי, כך הם נלחמו בי יותר. במדינת ישראל מוציאים היום אדם להורג על סמך התרשמויות, בלי ראיות. מוציאים להורג לאחר שמנעו ממני להביא ארבעה עדי הגנה בזמן אמת".

"יום אחד תיחשף האמת. יבוא היום, אינני יודע מתי זה יהיה, איתכם או בלעדיכם, איתי או בלעדיי", הוסיף הנשיא לשעבר. "יש דבר גרוע יותר מהרשעת נשיא לשעבר - זה כשהמדינה מכניסה לכלא סב לנכדים ונשיא לשעבר על לא עוול בכפו. מעולם לא פגעתי באיש, נהגתי בכבוד כלפי הכל, אשה וגבר, זוטר או בכיר. לא רחמים אני מבקש, אבל מבקש מכם – אל תלכו עיוורים אחרי פסק הדין. תקראו את הכל במסמכי הערעור. במסמכי הערעור החסויים שהוגשו לבג"ץ יש את הזיכוי".

"יום אחד בוודאי יפקחו עיניכם ותראו כי קברתם אדם חי", סיכם קצב את דבריו. "אם יש צדק, שיופיע מיד - אך אם יופיע אחרי מותי ימוגר כיסאו לעד". לאחר הדברים החלו הסובבים את הנשיא לשעבר בקריאות "משה תהיה חזק", "הוא זכאי", "צדיק", "מדינה של עבריינים". משם עשה קצב את דרכו לכלא מעשיהו.

קצב נכנס לכלא

בבוקר הגיעו לביתו של קצב חברים ובני משפחה שערכו במקום תפילת שחרית, האחרונה כאדם חופשי של הנשיא לשעבר. המשטרה גידרה את הכניסה לכלא מעשיהו ברמלה, שבאגף התורני בו ייכלא קצב, תחמה את נתיב הכניסה לכלא, ומנעה מעיתונאים וסקרנים לחסום את נתיב הגישה לשעריו.

אמש העניק קצב ראיון טלפוני לסוכנות הידיעות אי-פי בו התעקש על חפותו. "זה מצב של סוריאליסטי שלא היה קורה בשום מדינה דמוקרטית בעולם", אמר קצב. "זה היה משפט ללא הוכחות, זו גרסה מול גרסה - אי אפשר לשלוח אדם לכלא על בסיס התרשמות, בלי הוכחות, בלי ראיות, עדי ראייה מהימנים שבאמת ראו משהו, תביאו ד.נ.א, תביאו משהו - לא היה להם כלום", אמר הנשיא לשעבר שהוסיף כי "הפכנו לאיראן ולערב הסעודית, שם מרשיעים אדם בגלל חיבוק".

אתמול, ביומו האחרון מחוץ לכלא נפגש קצב עם בני משפחתו וחברים, שהתפללו עמו ותמכו בו. בבוקר הוא בחר להעניק ראיון לעיתון ניו יורק טיימס, בו שב וטען כי הוא חף מפשע. "הכל שקרים ואין לי חרטות", אמר קצב לכתב איתן ברונר. ברונר אמר כי קצב "מתנהג כמו אדם שתפרו לו תיק, שמוענש על לא עוול בכפו". הוא סיפר שקצב לא עשה הכנות מיוחדות לקראת כניסתו לכלא, וטרם החליט אם לנצל את תקופת מאסרו לצורכי לימודים.

בשלב הראשון, צפוי קצב להיכלא בתא המיועד לאסירים בעלי נטיות אובדניות, בו מותקנות שתי מצלמות אבטחה. דלת השירותים והמקלחת בתא מאפשרת לראות את רגליו ופלג גופו העליון של האסיר, כדי למנוע ממנו לפגוע בעצמו.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בשב"ס החליטו לאפשר לקצב לחלוק תא עם השר לשעבר שלמה בניזרי, שנעתר לבקשה ללוות את הנשיא לשעבר בתקופה הראשונה של מאסרו. בניזרי ביקש לאפשר לו לשהות עם קצב שלא לעיני המצלמות, ועל כן אלה יופעלו רק כאשר יעזוב. אם בכל זאת יחשבו שירותי הרווחה שקצב עלול לפגוע בעצמו, בניזרי יועבר חזרה לתאו הקודם וקצב יישאר בתא הפיקוח תחת השגחה מלאה.

נציב שירות בתי הסוהר, רב-גונדר אהרון פרנקו, הורה לתגבר את האגף התורני עם כניסתו של קצב, אולם לפי שעה אין כל כוונה שסוהר יאבטח אותו 24 שעות ביממה.

האגף התורני נחשב אגף "ידידותי" יחסית לשאר האגפים בכלא, אולם חלים בו כללים נוקשים שקצב יצטרך לעמוד בהם. כך, למשל, מדי יום קמים האסירים לתפילה ברבע לחמש בבוקר, ולאחר מכן מתחיל סדר יום תורני שמסתיים בשעה 22:00, עם נעילת דלתות התא. באגף אין מכשירי טלוויזיה.

Read this article in English: Katsav ahead of prison sentence: Today Israel is executing an innocent man

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ