בעקבות חוות הדעת של היועץ המשפטי |

נתניהו דוחה את הדיון על חוק העמותות

הדיון, שהיה אמור להתקיים בממשלה ביום א' הקרוב, נדחה בעקבות ביקורתו החריפה של וינשטיין, שטען במכתב ששלח לרה"מ כי לא יוכל להגן על החוק

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לדחות בשלב זה את הדיון בחוק העמותות ולא לקיים אותו בישיבת הממשלה בראשון הקרוב, כך אמרו הערב (רביעי) גורמים בלשכתו. לדבריהם, נתניהו החליט לדחות את הדיון בשל חוות הדעת שקיבל בנושא מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

"ראש הממשלה מעוניין לשקול את הדברים לאור המכתב שקיבל ולהחליט כיצד להמשיך ולטפל בהצעת החוק הזו", אמר היום גורם בלשכת ראש הממשלה.

וינשטיין תקף בחריפות את הצעות החוק המבקשות להגביל תרומות ממדינות זרות לארגונים הפועלים בישראל, המכונים "חוק העמותות". "לא אוכל להגן עליהן בבג"ץ אם יעברו בכנסת", כתב וינשטיין במכתב ששלח לראש הממשלה בסוף השבוע.

"מדיניות היועץ המשפטי לממשלה היא למעט ככל הניתן בהכרזה על חוקים כלא חוקתיים, זאת בשל הכבוד למלאכת החקיקה של הממשלה והכנסת", כתב וינשטיין לראש הממשלה. "לאור מובהקות המקרה שלפנינו, מוצדק לחרוג ממדיניות זו. משמעות הדבר היא שאם הצעות חוק אלה יבשילו לחוקים לא ניתן יהיה להגן עליהן בעתירות שיוגשו לבג"ץ. כך בכוונתי להצהיר בכנסת ואחר כך בבית המשפט העליון". מדובר בצעד יוצא דופן שבו בחר וינשטיין לנקוט, כאשר הוא מבהיר לנתניהו באופן מפורש כי לא יוכל להגן על הצעות חוק שהקואליציה תמכה בהן, בהנחה שהחוקים יעברו ויוגשו עתירות לביטולן.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במכתב יוצא הדופן שכתב וינשטיין לנתניהו הוא מכנה את שתי הצעות החוק שגיבשו חברי הכנסת אופיר אקוניס ופאינה קירשנבאום, כהצעות ש"לוקות בפגם של אי חוקתיות" וקובע כי אינן מידתיות. "הן פוגעות פגיעה קשה בשורה של זכויות חוקתיות ובהן חופש הביטוי, חופש ההתאגדות והזכות לשוויון. במקום לאפשר שיח פתוח ו'שוק רעיונות' יעיל, הן מבקשות לחסום את הביטוי. הן מציבות את ישראל בשורה אחת עם מדינות בודדות שנקטו מהלך דומה, אשר ספק אם ראוי שמדינת ישראל תתקנא במשטר הנהוג בהן ותנהג כמותן", כתב וינשטיין.

בתוך כך, היום מתח שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, ביקורת חריפה על הצעת החוק. "בריטניה מודאגת מאד מהצעות החוק להגבלת מימון ארגונים לא ממשלתיים על ידי מדינות זרות. הדבר ישפיע באופן מהותי על פרויקטים הממומנים על ידי בריטניה ומדינות אחרות במטרה לתמוך בזכויות אדם וערכים אוניברסליים ואף יראה כצעד החותר תחת עקרונות הדמוקרטיה שישראל נוסדה על פיהם".

Read this article in English: Netanyahu shelves cabinet discussion on bill to limit foreign funding to NGOs

בנימין נתניהו בישיבת ממשלהצילום: אמיל סלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ