המדינה מבקשת להתקין מצלמות נסתרות בבתי חשודים

עמדת משרד המשפטים נחשפה במהלך דיון בחוק האזנות הסתר בכנסת, וגררה ביקורת חריפה. ח"כ חנין: צילום אנשים בביתם, הוא דבר שחורג מגבולות המותר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

משרד המשפטים מבקש לאפשר להתקין מצלמות נסתרות בבתי חשודים כדי לתעד את התנהלותם ללא ידיעתם במסגרת חוק האזנות הסתר. החוק הקיים מאפשר למשטרה להתקין בבתי חשודים רק אמצעים להאזנות סתר קוליות. הדברים נחשפו היום (שני) בישיבת ועדת החוקה של הכנסת, שדנה בתיקון לחוק האזנות הסתר. יו"ר הוועדה ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו) הביע תרעומת על הסעיף ושאל בציניות את נציגי משרד המשפטים: "אתם מתכוונים לשים את המצלמות בחדר השינה או בסלון?".

עו"ד אלעזר כהנא מהייעוץ המשפטי במשטרה הסביר בדיון כי "צפיית הסתר בנוסף להאזנת הסתר נדרשת משום שישנן עבירות, כמו שוחד למשל, בהן אנשים יכולים לא לדבר ועדיין תתבצע עבירה". עו"ד כהנא הוסיף כי הוא מתקשה להמשיך ולפרט משום "שעל דברים מסוג זה יש תעודת חיסיון בבית משפט, ולא בכדי, כך שלפרט זאת כאן זאת בעיה". נציגת משרד המשפטים, עו"ד רביד דקל, אמרה כי "יכולת השמע בלבד, לא נותנת לפעמים אינדיקציה מוחלטת לביצוע עבירה".

ח"כ רותם ענה לדברים ואמר שהוא "מצפה כי במקרים כאלה תבוא המשטרה ותבקש בקשה ממוקדת לצפייה שכזאת, ולא בצורה גורפת, כך שעל כל האזנת סתר יהיה ניתן גם לצפות בסתר". ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר: "האזנת סתר היא אילוץ, אבל צילום אנשים בביתם, הוא דבר שחורג מגבולות המותר, ואם הוא נעשה הוא חייב להיעשות תחת כללים נוקשים ומיוחדים. ברור ש'בחברת האח הגדול' שבה הכל מצולם, העולם יותר בטוח, השאלה אם אנחנו רוצים לחיות בחברה כזאת".

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

  עו"ד דקל הגיבה לטענות של ח"כ חנין על שימוש היתר בכלי החקירה של האזנות סתר: "בשל החודרנות והמשמעות הקריטית של כלי החקירה הזה, היועץ המשפטי לממשלה מפקח מידי חודש על צווי האזנות". היא ציינה כי משרד המשפטים יבחן את טענות חברי הכנסת בעניין הצילום הנסתר והבעייתיות שבהכנסתו הגורפת לחוק.

  בנוסף לכך על פי הצעת החוק, יורחבו העילות להאזנות הסתר כנגד העוסקים ב'מקצועות חסויים' כגון: חבר כנסת, עו"ד, פסיכולוג ועובד סוציאלי, ומעתה יהיה ניתן להאזין לאלה גם בחשד שעברו עבירות של הלבנת הון. סעיף נוסף קובע כי במקרה שאחד מבעלי מקצועות אלה נקלע במקרה להאזנת סתר, כלומר במקרה שהוא איננו מושא ההאזנה, ימשיכו החוקרים את ההקלטה, אך יפסיקו להאזין לה, זאת על מנת שלא לפגוע בחסינותו על פי החוק. על פי הצעת החוק הממשלתית, על מנת שיהיה אפשר לעשות שימוש בחומר החקירה, יאלץ שופט לקרוא או להאזין לכלל החומר החסוי, עובדה שעלולה להשפיע על עומס העבודה של השופטים.

  על פי מסמך שהוכן במחלקה המשפטית של ועדת החוקה, כמות האזנות הסתר עולה באופן עקבי מידי שנה . ב-2010 הוגשו 2,283 בקשות לבית המשפט, כאשר, לדוגמא, ב-2008 הוגשו 1,797 בקשות, וב-2004 הוגשו 962 בקשות, ועל פי המסמך, צפוי כי השימוש בהאזנות אלה ילך ויגדל.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ