67% מהמעורבים ברצח הם ערבים |

נתניהו בכנסת: שילוב הערבים בחברה הישראלית יביא לצמצום הפשע במגזר

בדיון קרא רה"מ למגזר הערבי להתלכד ולהגדיל את שלטון החוק; המפכ"ל: הפסקנו להשתמש בביטוי "רצח בשל חילול כבוד המשפחה" בחברה הערבית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (שני) לנתוני הפשיעה הקשים במגזר הערבי, וקרא לציבור במגזר להתלכד כדי להילחם בפשע. נתניהו דיבר בדיון של הוועדה הפרלמנטרית לבדיקת העסקת עובדים ערבים בשירות הציבורי, שדנה היום בפשיעה במגזר הערבי, וכינה את הפשע במגזר "טרור אזרחי" ו- "מערב פרוע".

נתניהו קרא לציבור הערבי "להתלכד באמצעות חברי כנסת, ראשי רשויות וראשי דת ולהגדיל את שלטון החוק במגזר הערבי ולתת חיים נורמליים של שקט וביטחון אישי לכל אזרח ואזרחית במגזר הערבי. זה דבר הכרחי. ישנה כמיהה ותחינה בציבור הערבי לשחרר אותו מהטרור האזרחי".

"בכלל הציבור יש ירידה בפשיעה ולעומת זאת יש עלייה במגזר הערבי" אמר ראש הממשלה. "אנחנו מחוייבים לפעול לשנות את זה". נתניהו הוסיף כי לא ניתן להגביר את האכיפה מבלי להגדיל באופן משמעותי את שילובם של ערביי ישראל בשוק העבודה, היזמות וההשכלה הגבוהה. "מגמת ההשתלבות בחברה הישראלית תפוגג רבים מהמתחים", אמר ראש הממשלה.

דברים דומים אמר גם יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, שהשתתף בדיון ואמר כי האחריות לשילוב המגזר בחברה מוטלת על המדינה ועל ראשי המגזר. "תופעות האלימות קשורות בטבורן לקשיים ולמצוקות של המגזר הערבי בכללו במדינת ישראל, לאחוז הנמוך של העובדים הערבים בשירות המדינה שרחוק מלשקף את שיעור המגזר הערבי באוכלוסייה הישראלית, לניכור, לחוסר האמון והחשדנות שחשים רבים מקרב המגזר כלפי מוסדות המדינה, כלפי מערכות החוק והמשפט", אמר ריבלין.

"במגזר שמרגיש כי הוא חי בשוליה של מדינת ישראל - הדרך להתמודדות עם בעיית הפשיעה, האלימות והעבריינות במגזר הערבי, עוברת גם היא, בהכרח, דרך שינוי מעמדו ומקומו של המגזר הערבי; דרך שילובו והשתלבותו במרקם החיים, החינוך והתעסוקה הישראליים. האחריות לשיתוף פעולה ולשינוי, מוטלת על מדינת ישראל ועל ראשי המגזר הערבי".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

יו"ר הוועדה, ח"כ אחמד טיבי, אמר בדיון כי שיעור הערבים-ישראלים המעורבים במעשי רצח גבוה פי שלושה משיעורם באוכלוסייה הכללית, ועומד על 67%.

מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו הודיע בדיון כי המשטרה החליטה להפסיק להשתמש בביטוי "רצח בשל חילול כבוד המשפחה" בחברה הערבית, בשל הקונוטציות החיוביות העולות ממנו. במקומו, לדברי דנינו, הונחו השוטרים להשתמש בביטוי "רצח במשפחה".

לדבריו, "רצח נשים במגזר הערבי מכונה, בצורה מקוממת, רצח על רקע חילול כבוד המשפחה. במגזר היהודי הוא מכונה רצח על רקע רומנטי. ואנחנו אומרים - אין כבוד ברצח. גבר הרוצח אישה, אין לו כבוד. זה מעשה פרימיטיבי ונפשע. ולכן אין להקל בסוג כזה של פשיעה. אין לתת הסברים או הצדקות או רקע או שימוש במונחים חיובים. לא כבוד ולא רומנטיקה".

דנינו פנה לטיבי ואמר לו כי "הפסקנו את השימוש במונח רצח על רקע כבוד המשפחה. יש הוראה חדשה שלפיה אנחנו מכנים את המקרים האלה 'רצח במשפחה". טיבי הוסיף כי "יש חלון הזדמנויות: יש דיון פנימי נוקב בחברה הערבית. האחריות היא גם שלנו. ישנו גינוי מובהק, חריף, נוקב למעשי הרצח, לרצח נשים. הדברים האלה קורים באומץ. אנחנו קוראים לכם (למשטרה) לאסוף את הנשק. לטפל בפשיעה. אם מתרחש מעשה רצח, לפענח".

השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' התקשה להציג נתונים על היקף הפשיעה בחברה הערבית, בשל היעדר דיווח מספק. "מה שמדווח, תוסיפו לזה מספר כפול", אמר.

השר הוסיף כי בשנת 2011 דווחו למעלה מ-1,100 מקרי ירי במגזר הערבי. "הנשק הלא חוקי הוא דבר שקיים בחלק גדול מהבתים במגזר", סיפר השר. "בשנה החולפת היו כשלושים איומים על ראשי רשויות במגזר הערבי. זה מראה על חוסר ביטחון ועל ניסיונות לפגוע בשלטון החוק. פגיעה בח"כ או בראש רשות היא דבר חמור מאוד ואסור לנו לאפשר זאת. מעל 30% מהאסירים הפליליים הם מהמגזר הערבי. זה נתון קשה מאוד. 45% מכלל ההרוגים בתאונות הם מהמגזר הערבי".

מוקדם יותר היום הוגשה סקירה של קרן המטבע ודו"ח על המצב הכלכלי-חברתי של המדינה לשר האוצר יובל שטייניץ ולנגיד בנק ישראל סטנלי פישר. הסקירה מצביעה על הבעיות העיקריות של ישראל: אי-שילוב חרדים וערבים בעבודה. "שתי הקהילות רוצות לעבוד, ויש לעודד את ההכרה ביעד זה. אילו התעסוקה, השכר ושיעורי הפריון בקהילות אלה היו דומים לאלה השוררים בקבוצות אחרות, כל שנה היה התוצר הישראלי גבוה ב-15% לערך מרמתו הנוכחית, וההכנסות הפיסקליות השנתיות היו גם הן גבוהות יותר בשיעור של כ-5% מהתמ"ג. היות שקבוצות אלה עתידות לגדול עד כדי מחצית האוכלוסייה בתוך 30 שנה, משיעור העומד על רבע כיום, בעיות אלו של השתתפות בכוח העבודה הן בקנה מידה מקרו-כלכלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ