פרשת רשות המסים |

שולה זקן הורשעה במרמה והפרת אמונים

בית המשפט קבע כי ראש לשכת רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, סייעה למקורבים להתמנות לתפקידים ברשות. השופט: "גרסתה אינה מחזיקה מים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בית משפט השלום בירושלים הרשיע היום (ראשון) את שולה זקן, לשעבר ראש לשכתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, במרמה והפרת אמונים בפרשת רשות המסים. זקן הורשעה שסייעה למקורבים להתמנות לתפקידים בכירים ברשות. השופט חיים לי-רן לא קיבל את טענותיה בנושא ואמר כי "גרסתה אינה מחזיקה מים, ורב הפרוץ בה על העומד".

בהמשך דבריו כותב השופט כי זקן פעלה מתוך "מניע פסול וזר מאין כמוהו, והיא 'מסגירה' לידיו של האח (אחיה יורם קראשי, שהורשע גם הוא בפרשה - ע"ז) את המפתח ללשכת השר. היא עובדת ציבור הפועלת ממניע אישי, ובניגוד לאינטרס הכללי שהיא מופקדת על שמירתו". הוא הוסיף כי יש במעשיה "אבק של שחיתות". הדיון בטיעונים לעונש נקבע ל-24 באפריל.

לפני הכניסה לדיון אמרה זקן: "כפי שאמרתי ביום הראשון שהגעתי לכאן, יש לי אמון מלא בבית המשפט. להבדיל, מחוסר אמון מלא שיש לי בגורמים אחרים". גם ביציאה היא הפגינה אמון בבית המשפט. מנגד, עורך דינה, מיכה פטמן, אמר כי "אנחנו מאוד מאוכזבים מהכרעת הדין. לא משלימים עם התוצאה הזאת, נערער עליה". לדבריו, ההכרעה התבססה רק על העדות של ג'קי מצא ויורם קראשי, שכזכור הורשעו במסגרת עסקת טיעון. לדבריו, הם הודו בעובדה שלא היתה במסגרת העסקה.

בית המשפט התייחס לכך בהכרעת הדין, וקבע כי ההרשעה מתסמכת מלבד עדותיהם של מצא וקראשי גם על האזנות סתר של המעורבים בפרשה, על עימות שערכה המשטרה בין מצא וזקן ועל דברי שאר העדים בפרשה.

זקן בבית המשפט, היום

עורך דין יוחאי בן שמואל מהפרקליטות אמר כי "זוהי ההרשעה השמינית בפרשת רשות המסים. פרשה חמורה ועגומה במסגרתה כל הנאשמים הורשעו עד כה בבתי המשפט". על דבריו הוסיף עורך הדין יוסי אלון מהפרקליטות כי בכוונתם לבקש מאסר בפועל לזקן. "בהחלט מדובר בפרשה שסופה שליחת הנאשמים אל מאחורי סורג ובריח".

עשו לנו לייק וקבלו את הכתבות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

שלושה מהמורשעים בפרשה כבר נידונו לעונשי מאסר בפועל: ג'קי מצא נידון לשנת מאסר, יורם קארשי, אחיה של שולה זקן, נידון ל-7 חודשי מאסר ויגאל סער, נציג רשות המסים בארה"ב לשעבר, נידון היום לחמישה חודשי מאסר בפועל ו-12 חודשי מאסר על תנאי. ארבעת המורשעים האחרים נדונו לעבודות שירות.

ראשון החותמים על הסדר טיעון בפרשה היה ג'קי מצא, שנידון לשנת מאסר בפועל לאחר שהורשע לפי הודאתו בארבעה עבירות של מרמה והפרת אמונים ועבירה אחת של סיוע במתן שוחד. אחריו, הודיע סמנכ"ל למינהל לשעבר ברשות המסים, שמואל בוברוב, כי הגיע להסדר טיעון בשל מצבו הבריאותי. בוברוב הורשע בארבע עבירות של מרמה והפרת אמונים ונגזרו עליו שישה חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות.

זמן קצר לאחר מכן, חתם גם רו"ח קובי בן גור שפעל יחד עם קארשי לקידום ולמינוי מקורביהם באמצעות הפעלת לחצים על מצא, על הסדר טיעון עם הפרקליטות. בן גור הורשע בשתי עבירות של מתן שוחד ובשתי עבירות של שידול עובדי ציבור להפרת אמונים תוך פגיעה בציבור. נגזרו עליו שישה חודשי מאסר שירוצו בדרך של עבודות שירות תוך התחשבות במצבו הבריאותי. בעקבות זאת, עירערה הפרקליטות לבית המשפט העליון בדרישה שיוטל על בן גור עונש של מאסר בפועל.

לפי כתב האישום המתוקן, שהתקבל במסגרת הסדר הטיעון של מצא, הודה כי בהמשך לסיוע שקיבל מבן-גור וקארשי לצורך בחירתו לתפקיד מנהל הרשות, השניים פנו אליו ותבעו ממנו לפעול למען האינטרסים שלהם ולמנות ולקדם עובדים ברשות המסים. מצא הודה שהוא איפשר להם דריסת רגל בקבלת החלטות ברשות המסים, כשהוא יודע שלשניים אינטרסים אישיים ועסקיים ברשות המסים ושהם חפצים בביסוס ההשפעתם בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ