בימין מברכים: "השמאל הרדיקלי עזב את העליון"

ח"כ יריב לוין מהליכוד אמר כי "עם תום כהונתה לא תוכל עוד ביניש לקדם את האג'נדה הפוליטית בה היא מאמינה מכס המשפט"

אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

חברי כנסת מהימין בירכו הבוקר על פרישתה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש. יו"ר האיחוד הלאומי ויוזם חוק גרוניס, יעקב כץ (כצל'ה), אמר בכנס ירושלים: "שלום לשופטת ביניש ולא להתראות. שופטת שנויה במחלוקת שהאידיאולוגיה השמאלית-רדיקלית שלה הנחתה אותה, והשפיטה היתה רק כלי עבורה". לדברי כץ, ביניש "שירטטה את המטרה בחץ, וסימנה את עיגול השפיטה סביבו. היא לקחה את החוק לידיים ועשתה בו כבתוך שלה. אחרי שחוקקנו את חוק גרוניס, השלב הבא יהיה חקיקה שבג"ץ לא יבטל חוקים, ומיד אח"כ - החלה רטרואקטיבית של החוקים שבוטלו".

ח"כ מיכאל בן ארי האשים את ביניש באפליה כלפי מתנחלים. בן ארי אמר כי "ביניש הנהיגה מדיניות מפלה וגזענית נגד יהודים. הכשירה בנייה ערבית לא חוקית, בעוד שכלפי מתנחלים נקטה באפס סבלנות, פגעה בזכויות מפגיני גוש קטיף ושלחה ילדים וילדות למעצרים עד לתום ההליכים בגלל הפגנות. אך ביניש תיזכר בעיקר כמי שהתבלבלה וסברה שהיא נבחרה לנהל את המדינה והכנסת והממשלה הם כלי שרת בידיה".

יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין, אשר מעורב בצעדי חקיקה שונים שמטרתם להגביל את כוחו של בית המשפט, טען דברים דומים. לוין אמר כי "בית המשפט העליון, תחת הנהגתה של הנשיאה ביניש נקט גישה אקטיביסטית קיצונית, והפך את עצמו לשחקן במגרש הפוליטי. מיעוט שמאלי-רדיקלי, אשר נבחר בשיטה של 'חבר מביא חבר' ללא כל שקיפות, ניסה בשורה של פסיקות תמוהות ואף פוסט-ציוניות להכתיב את ערכיו לחברה כולה. די אם נזכיר את פסקי הדין אשר אפשרו את התמודדותם של מפלגת בל"ד וח"כ זועבי, שהעניקו זכות תביעה לדיראני ושהפקירו את שמו הטוב של קצין צה"ל סרן ר'. כל זאת, בצד דעת המיעוט של הנשיאה, אשר ביקשה לפסול את חוק האזרחות ולפתוח את שערי הארץ להגירה ערבית, שפירושה חיסולה של מדינת ישראל כמדינה יהודית".

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

לוין הוסיף כי "עם תום כהונתה לא תוכל עוד הנשיאה ביניש לקדם את האג'נדה הפוליטית בה היא מאמינה מכס המשפט, אלא לכל היותר תוכל לנסות ולהצטרף לחבריה היושבים על ספסלי האופוזיציה בכנסת. נותר רק לקוות כי בית המשפט העליון ישוב למלא את תפקידו המרכזי והחשוב כרשות שופטת, ולא כגוף המבקש לנהל את המדינה מעל ראשן של הרשויות הנבחרות".

ביניש וגרוניס, היוםצילום: דודי ועקנין

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, תקף בראיון לגלי צה"ל את פסיקתה בעניין חוק טל. לדבריו, "קיבלנו ממנה פליק לפנים, זה היה נראה כאילו שהיא מתכוננת לפריימריז". הוא אמר כי מדובר ב"מעשה שלא ייעשה", והוסיף כי "בייניש לקחה את הנושא הרגיש הזה, שהיא יודעת שהוא לא מעשי ולא ניתן לעשות אותו בסכין חדה. מדובר בנושא מצפוני שנוי במחלוקת. הייתי רוצה ששופט חרדי יפסוק שלימוד תורה זה נשיאה בנטל".

גפני אמר עוד כי "לפי התנהלותה של ביניש בשבוע האחרון נראה שפניה לכיוון פריימריז. היא חיכתה ארבע שנים עם הכרעתה בנושא חוק טל והביאה אותו בימיה האחרונים בתפקיד". הוא הזכיר שהפסיקה נמסרה דקות לפני מהדורות החדשות בטלוויזיה ובתיאום עם התקשורת וטען כי "ביניש פעלה משיקולי פריים טיים. בנושא כה רגיש ומהותי לא חותכים בסכין חדה לעיני כל המצלמות".

פעיל הליכוד משה פייגלין, שהתמודד מול ראש הממשלה בנימין נתניהו על ראשות המפלגה, התייחס לפסק הדין האחרון שבו בחרה ביניש להיפרד מכסאה, כשהיא קובעת כי שימוש ברכב לא יביא לשלילת הבטחת הכנסה. לדברי פייגלין, "בערמומיות רבה בחרה נשיאת העליון היוצאת להיפרד מתפקידה בהקראת פסק דין שאי אפשר שלא להסכים לתוכנו, אולם משמעותו היא פסילת חוק של הכנסת, ושהריבונות מצויה למעשה אצל שופטי העליון ולא אצל נבחרי העם. יש לקוות כי השופט גרוניס ינקה את השולחן מן המורשת הקלוקלת של שהותירו השופט אהרון ברק והאשה אשר מינה להמשיך את דרכו".

חברי כנסת מהמרכז ומהשמאל נפרדו מביניש במלים חמות יותר. יו"ר האופוזיציה ציפי לבני שוחחה עם בייניש ואמרה לה כי "פרצת דרך כאשה הראשונה בראשות הרשות השופטת בישראל. עבדנו ביחד בהיותי שרת משפטים, וידענו גם חילוקי דעות, אולם המאבק של ימינו אליו נדרשת בתפקידך זה הוא שונה לחלוטין - הוא מאבק על איזו מדינה אנו משאירים לילדינו. בית המשפט העליון מייצג את הערכים החוקתיים של ישראל מול קבוצה המבקשת להשליט את ההלכה כמקור הסמכות על החברה. אני יודעת שזה מאבק לא פשוט למי שעומדת בראש הרשות השופטת , ואת עמדת בחזית המאבק על ערכי הדמוקרטיה של המדינה על כך מגיעה לך כל ההערכה״.

יו"ר העבודה שלי יחימוביץ' אמרה על ביניש כי "מדובר במנהיגה חשובה, שידעה להתמודד בנחישות ובאומץ לב מול לחצים של ראשי שלטון, שביקשו לפגוע בשלטון החוק. היא השאירה אחריה פסיקות מדהימות ופורצות דרך: היא אסרה על הכאת ילדים ופסלה לחלוטין מכות כגישה חינוכית, היא שרטטה את גבולות ההפרטה בכך שמנעה את הפרטת הכלא כשקבעה כי כוח וכליאה הם בסמכות הריבון בלבד ואין למוסרם לבעלי הון, ועוד. מאחלת לה ולנו שתמשיך לפעול בזירה הציבורית ולהשפיע על הפיכתה של החברה הישראלית לחברה צודקת ואחראית יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ