הפסיקות האחרונות: חוק "האח הגדול" ובידוק ערבים בנתב"ג

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

בשלושת החודשים הקרובים שלאחר פרישתה מכס נשיאות בית המשפט העליון, תפרסם דורית ביניש שורת פסקי דין בעתירות עקרוניות. הבוקר, בטקס סיום כהונתה, תקריא הנשיאה היוצאת תמצית מפסק דין בשלוש עתירות שדרשו לבטל סעיף בחוק הבטחת הכנסה לפיו נשללת קצבת הבטחת ההכנסה ממי שבבעלותו או בשימושו רכב מנועי. העתירה הראשונה הוגשה ב-2004 על ידי ארגון עדאלה והשתיים הנוספות הוגשו שנה מאוחר יותר, על ידי עמותת איתך-מעכי - משפטניות למען צדק חברתי ונשים שנפגעו מהחוק, ועל ידי האגף לסיוע המשפטי במשפטי המשפטים.

בעתירות נטען כי הוראות החוק אינן סבירות באופן קיצוני משום שהן לא עושות כל אבחנה לעניין סוג הרכב ושוויו, הצורך ברכב ובשימוש בו ואינן נותנות כל משקל לנסיבות האישיות של תובעי הבטחת הכנסה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

אין זה פסק הדין האחרון שתפרסם ביניש. בין התיקים בהם היא צפויה להכריע - אלא אם לא תספיק ותעביר אותם לשופטים אחרים - נמצאות העתירות נגד חוק נתוני תקשורת, המכונה חוק "האח הגדול". העותרים, בהם האגודה לזכויות האזרח, טענו כי החוק, המאפשר למשטרה ולרשויות נוספות לקבל בחברות הסלולר ומספקיות אינטרנט מידע אישי על כל אדם, עומד בסתירה לזכות החוקתית לפרטיות. עתירות נוספות הממתינות לביניש הן עתירות נגד שירות שדות התעופה, השב"כ ומשרד התחבורה בדרישה להפסיק להשתמש בלאום הערבי כקריטריון בביצוע בדיקות ביטחוניות בשדות התעופה; תיקון עתירות נגד פקודת מס הכנסה שמפלה יישובים ערביים בקבלת הטבות מס; ועתירה ותיקה שמונחת על מדפי הארכיב בבית המשפט העליון מ-1999, הדורשת לבטל את ההכרזה על מצב חירום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ