חסר בית רצח בת 80 והסתיר גופתה תחת ערמות מלח

לינה דולגופולסקי, בת 80, נרצחה בידי חסר בית שהתגורר בביתה. בנה חיים סיפר ל"הארץ" את הרקע לרצח."יש לי אינסוף תחושות אשמה", אמר הבן

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג

"היא היתה אשה מאוד אינטליגנטית, הלכה לקונצרטים, ידעה המון שפות. היה לה חוג חברים גדול", סיפר היום ל"הארץ" חיים דולגופולסקי, בנה של לינה בת ה-80, תושבת שכונת גילה בירושלים, על רקע פרסום פרטים חדשים בפרשת הירצחה. גופתה של דולגופולסקי נמצאה בביתה לפני כשלושה שבועות. זמן קצר לאחר מכן עצרה המשטרה את מיכאל אהרונסון, דייר רחוב שהתגורר בביתה בחודש שקדם למעשה, בחשד כי הוא הרוצח.

על פי החשד לאחר שרצח אותה, הטמין אהרונסון את גופת המנוחה בתוך קרוב ל-150 ק"ג של מלח במשך כשבוע, לפני שנמצאה לבסוף. את המלח רכש החשוד במספר חנויות ברחבי ירושלים. במהלך החקירה הצליחו חוקרי מרחב מוריה במשטרת ירושלים להתחקות אחר החנויות השונות בהן רכש את המלח. עוד עלה כי החשוד הטמין את גופת המנוחה מתחת לחפצים שונים בתוך חדר בבית אותו נעל. במהלך השבוע שלאחר הרצח, עד למציאת הגופה, המשיך אהרונסון להתגורר בביתה של הנרצחת ואף אירח שם חבר, ולא התיר לו להיכנס לחדר הנעול.

לינה דולגופולסקי

מי שהזעיק את המשטרה לבסוף היה בנה של המנוחה, חיים דולגופולסקי. ל"הארץ" הוא אמר היום כי חשד שדבר מה לא היה כשורה רק בבוקר היום בו נמצאה לבסוף גופת אמו, לאחר שלא שמע ממנה במשך מספר ימים. כוחות הכיבוי שהזעיק לבית האם פרצו את הדלת לדירה, אולם תחילה לא מצאו דבר שעורר את חשדם. "כשכוחות הכיבוי לא מצאו אותה שמחתי מאוד כי חשבתי שהנה - היא בסדר", אמר הבן. אלא ששעתיים מאוחר יותר הוא החליט בכל זאת להגיש תלונה בעניין במשטרה. כשכוחות המשטרה הגיעו למקום, הם הבחינו בחשוד נכנס לדירה ונועל מאחוריו את הדלת. השוטרים נכנסו דרך החלון, ומצאו את גופת המנוחה היכן שהחשוד הטמין אותה, כשעליה סימני דקירות סכין. אהרונסון נעצר זמן קצר לאחר מכן.

את המנוחה פגש החשוד לפני כחודשיים בחנות ספרים לדוברי רוסית בירושלים, אותה נהגו השניים לפקוד מעת לעת. "הוא לא נראה לה כמו אחד זרוק", סיפר בנה. "אלא אדם שהציג את עצמו כספק שחקן, ספק צייר - איש אמנות". בעל החנות סיפר לה כי הוא למעשה מתגורר ברחוב, מה שעורר את חמלתה כלפיו. היא החליטה לשכן אותו אצלה עד שימצא פתרון אחר. "חשבתי שאסור לה לארח אותו. לא משום חשש, אלא כי לא ייתכן שהיא תארח אדם לתקופת זמן שאינה קצרה", אמר הבן. לדבריו, כאשר נוכחה כי ניסה לגנוב חפץ שהיה אצלה בבית, הבינו השניים כי עליה לסלקו מן הבית. "זה הדליק אצלנו נורה אדומה", סיפר. "אמרתי לה: 'את צריכה להגיד לו שילך'. כשביקשתי את זה ממנה חשבתי שמדובר באדם סביר שאם אומרים לו ללכת הוא ילך. לא העליתי בדעתי שזה ייגמר ככה".

שעת הכושר לסילוקו נקבעה במהלך נסיעה שביצע החשוד לחיפה, שם, התברר בדיעבד, הוא אף מחזיק בדירה. חיים דולגופולסקי ביקש מאמו כי תחליף את המנעולים, אלא שהיא נמלכה בדעתה והעדיפה בסופו של דבר שלא להוציאו מביתה בדרך כזו. "היא אמרה שאין צורך, ושהיא תבקש מאהרונסון יפה שיעזוב וישאיר המפתח אצלה". מחקירת המשטרה עולה כי הדבר לא עלה יפה, וכי זו היתה העילה שהביאה את החשוד לרצוח את המנוחה בדקירות סכין מרובות. "השכנים סיפרו שהם שמעו ויכוחים שעלו מן הדירה", סיפר אתמול בנה. "זה צירוף מקרים בלתי סביר לחלוטין. משהו שאף אחד לא היה יכול לצפות... כאילו לקוח מתיאטרון אבסורד".

לינה דולגופולסקי עלתה ארצה ממוסקבה בשנת 74' יחד עם בנה חיים ובתה אילנה. "היא אהבה את החום האנושי בירושלים", סיפר הבן בכאב. "היתה אדם מאוד חיובי, מאוד דינמי. שמרה מאוד על בריאותה, הלכה קילומטרים ברגל, גם בגיל 80, הקפידה מאוד לאכול בריא. מעבר לזה היא היתה אשה מאוד אינטליגנטית, הלכה לקונצרטים, ידעה המון שפות. היה לה חוג חברים גדול".

באשר לאופן הטראגי שבו סיימה את חייה, אמר הבן: "יש לי אינסוף תחושות אשמה: למה לא התקשרתי ביום שהיא נעלמה, למה לא החלפתי מנעולים בזמן, למה לא התעקשתי שהוא (החשוד, ע"ר) לא ייכנס לבית". עם זאת סיפר כי להפתעתו הוא אינו חש כעס כלפי החשוד ברצח. "ניסיתי לחשוב עם עצמי 'האם אני רוצה במותו?' - לא. 'האם יש לי כעס עליו?' - אני לא בטוח", אמר.

במשטרה טוענים כי בדיקות המעבדה שנמצאו על בגדיו של החשוד והממצאים בזירה "מוכיחים מעל לכל ספק את החשדות המיוחסים" לאהרונסון. נוסף לכך, בדיקה פסיכיאטרית שעבר מצאה אותו כשיר לעמוד לדין. ביום חמישי תגיש נגדו הפרקליטות כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים באשמת רצח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ