מאסר עולם נגזר במצרים על שני אזרחים ישראלים

השניים הורשעו בהעברת נשק דרך מעבר טאבה. אחד מהם נמצא במצרים, וקרוביו טוענים כי נפל בפח. גורם ישראלי: החלטה תמוהה, הוכחנו כי לא היה מעורב

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בית משפט במצריים גזר היום (שני) מאסר עולם על שני אזרחים ערבים ישראלים ואזרח אוקראיני, לאחר שהורשעו בהברחת נשק מישראל למצרים דרך מעבר טאבה. שנים מהנאשמים - האוקראיני אדוארד באבלוביץ' , ותושב כפר קרע מועאד' זחאלקה - עצורים מאז אוקטובר אשתקד, וגזר הדין בבית המשפט לעניינים פליליים באל אסמאעיליה ניתן בנוכחותם. האזרח השלישי שוהה בישראל, וגזר הדין ניתן בהעדרו. בנוסף למאסר בפועל, הטיל בית המשפט על כל אחד משלושת הנאשמים קנס כספי בסכום של 63 אלף לירות מצריות.

על פי הדיווח בתקשורת המצרית, זחאלקה, המשמש כמדריך תיירים ועובד באזור אילת, נעצר באוקטובר במעבר טאבה ובחזקתו ארגז מעץ שניסה להכניס לסיני. בארגז נמצאו רובה ארוך ותחמושת.

לטענת התביעה המצרית, זחאלקה הודה בחקירתו כי הנאשם השלישי, מאמון עבד אל פתאח אלעלימי, הנושא בתעודת זהות ישראלית, ביקש ממנו להעביר את הארגז לנאשם מאוקראינה, העובד בתחום התיירות בשארם א-שייח. זחאלקה ציין בחקירתו כי הוא הסכים להעביר את הארגז שקיבל באזור בית לחם, בלי לדעת שהוא מכיל נשק ותחמושת, וכי עשה זאת לבקשת חברו האוקראיני והנאשם השלישי בשל הקשר איתם בתחום התיירות.

עוד נטען כי השלושה ניסו ככל הנראה לנצל את העובדה שהם דמויות מוכרות בתחום התיירות בסיני, וניסו להבריח את הנשק, שבדרך כלל משמש את כוחות הביטחון המצריים בחצי האי. התביעה לא ציינה מה הסיבה להברחת הנשק והאם הוא היה מיועד לגורמים פליליים הפעילים בסיני, ולא ייחסה לשלושה עבירות הנוגעות לביטחון המדינה או תכנון פיגועים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

מעבר טאבהצילום: מורי חן

גורם ישראלי המעורה בפרטי הפרשה הביע זעם על ההחלטה. לדבריו, זחאלקה, שעבד כנהג אוטובוס בחברת תיירות גדולה שבבעלות קרוב משפחתו (הנאשם הישראלי השני), התבקש להעביר את הארגז על ידי גורם פלסטיני בבית לחם, שבבעלותו גם חנויות לתיירים, והוא לקח את הארגז בלי לדעת מה יש בתוכו.

לדברי אותו גורם, במסגרת המאמצים לסייע לזחאלקה, המודיעין הפלסטיני בבית לחם העביר דו"ח מפורט על החקירה שניהל בפרשה, והוכיח כי זחאלקה כלל לא מעורב בה, וכי לא היה לו מושג על תוכנו של הארגז. לדבריו, התביעה המצרית ובית המשפט החליטו להתעלם מראייה זו: "ההחלטה תמוהה מאוד, צריך לזכור שמדובר בחברת תיירות שמכניסה מאות אלפי תיירים לסיני, ואין להם שום אינטרס לפגוע ביחסים. הבן אדם בתמימותו לקח את הארגז והסתבך, חבל שהתביעה ובית המשפט לא לקחו ברצינות את הדו"ח של המודיעין הפלסטיני".

בני משפחתו של זחאלקה סירבו הערב להגיב לפניית "הארץ", אולם מכר שלהם סיפר כי הם היו בהלם מגזר הדין החמור. מכריו של זחאלקה בכפר קרע ציינו כי מדובר בבחור שעבד בתיירות ומוקד חייו היה באילת, וכי על פניו מדובר באדם תמים שאין לו נגיעה לפשע ולמעשים פליליים, וכלל הנראה הוא נפל בפח כתוצאה מתמימות.

יש לציין כי לצד המישור המשפטי בני המשפחה ניסו להפעיל גורמים מדיניים ופוליטיים בניסיון לעזור לבנם. בין השאר הם יצרו קשר עם סגן השר איוב קרא וח"כ ישראל חסון בשל קשריו עם גורמי המודיעין המצריים. חסון ניהל בעבר מגעים לשחרורו של אילן גרפל, ומעורב בניסיונות לשחרור עודה טראבין, הכלוא במצרים מזה 11 שנים.

סגן השר איוב קרא אמר שמדובר בגזר דין לא מידתי, ובהחלטה שהיא יותר פוליטית מאשר משפטית, ונוגעת למערכת היחסים העכורה בין מצרים לישראל. "ניסינו במהלך החודשים האחרונים לפעול מול הגורמים הכי בכירים במצרים למנוע את העמדתו לדין ומתן גזר דין, מאחר שזה מסבך את מצבו. לצערנו הרב זה לא הועיל, למרות שמדובר באדם חף מפשע. אנחנו נמשיך לפעול בניסיון לשחררו בהקדם האפשרי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ