"הסטייט אוף מיינד" של אולמרט יכריע, לא העובדות

בשבוע שעבר הסתיימו הדיונים במשפטו של רה"מ לשעבר. מרבית החומרים ידועים רק למעטים. הוויכוח היה על הפרשנות למעשי אולמרט

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

בשנתיים וחצי האחרונות נאספת קהילה של כ-25 אנשים באולמה של נשיאת בית המשפט המחוזי בירושלים, שלוש פעמים בשבוע - ביום שני, ביום שלישי וביום חמישי. בקבוצה שלושה שופטים, כתריסר עורכי דין ומתמחים, שלושה או ארבעה יועצי תקשורת, ארבעה או חמישה עיתונאים, מקליט, שני מאבטחים, כמה עוזרים משפטיים, מנהלת לשכה אחת וראש ממשלה אחד. בדימוס. ביום חמישי שעבר התקיים הדיון האחרון והקבוצה הקטנה התפזרה, עד למתן ההכרעה במשפט השחיתות הגדול בתולדות המדינה - משפט אהוד אולמרט ושולה זקן. לדברי גורמים משפטיים, ההכרעה תינתן בתוך שלושה חודשים.

יום הדיונים האחרון התאפיין, כמו המשפט כולו, בעוינות בין התביעה להגנה, בעקיצות הדדיות ובהתבצרות בעמדות שנחפרו לפני שנתיים. "שמענו כאן עולם הפוך, ברוח ימי החג", פתח התובע, אורי קורב, בהתייחסו לנאומי הסיכומים של ההגנה, "עולם שמציג את רשויות האכיפה כמסמני מטרות". עו"ד אלי זהר תקף את קורב: "בא-כוח התביעה ניצל את היום הזה להשתלחות חסרת רסן, תוך זריקת כל רפש אפשרי על ההגנה".

משפט אולמרט הבליח לעתים לסדר היום הציבורי. אך רוב המהלכים, הראיות והעדויות מוכרים היום בעיקר לאותם 25 אנשים. מי שרוצה להבין את משפט אולמרט צריך להתעלם מהדם הרע בין הצדדים ולצלוח ים של פרטים, מסמכים ועדויות. 122 עדים וכמעט 18 אלף עמודי פרוטוקול. המשפט היה קרב חפירות בין צדדים, ללא תמרונים גדולים ותפניות דרמטיות. הוויכוח, במיוחד בשלבים האחרונים של המשפט, הוא לרוב לא על העובדות אלא על הפרשנות שלהן. ויכוחים על ה"סטייט אוף מיינד" של אולמרט וזקן: מה הם חשבו כשביצעו את העבירות לכאורה, עד כמה היו מודעים למעשים שנעשים סביבם.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

כך, למשל, שני הצדדים מסכימים שנוצרו יתרות כסף ממימון עודף של נסיעות בפרשת "ראשונטורס". התביעה טוענת שזו היתה שיטה פלילית שיזמו אולמרט וזקן. ההגנה ניסתה לשכנע שזה היה בסך הכל בלבול ביורוקרטי. מבחינת התביעה, זו הפרשה החזקה ביותר.

ההגנה, שנוהלה בישיבות ממושכות של עיון איטי ומתיש באין-ספור מסמכים, ביקשה להראות שמה שהתביעה רואה כשיטה היה למעשה אנדרלמוסיה בלשכת אולמרט. ההגנה הראתה שהיו נסיעות רבות שלא רק שלא נצברו בהן עודפים, אלא היו חוסרים.

"עצם העובדה שיש 'נסיעות חוסר' סותרת את התמונה של מרמה ותואמת תמונה של חוסר סדר", אמרה עו"ד נוית נגב, שייצגה את אולמרט. על כך השיב התובע קורב בדיון המסכם ביום חמישי: "זה כמו שלוקחים את החומה הסינית בונים עליה עוד קטע קטן ומפילים אותו, ואז טוענים שהפילו את החומה הסינית. דווקא כשיש לך עודפים בהחלט יכולה להיות לך גם יצירה מודעת של חוסרים", הוסיף קורב.

טיעון הגנה נוסף בפרשת ראשונטורס נגעה למודעות שלו לפרטים. "זו הזיה של התביעה", אמר אולמרט מעל דוכן העדים. "אני לא ידעתי שיש חשבון כזה. אף אחד לא אמר לי שיש כזה. לא ידעתי שהצטברו כספים כאלו". הבעיה של אולמרט בטיעון שלו הם מסמכים, לפעמים עם כתב ידו עליהם, הדנים בפרטי-הפרטים של הנסיעות. "הנאשמת ורייצ'ל הן לא שתי פיות שהכניסו לנאשם כספים ללא ידיעתו", אמר קורב בתגובה. "זה קורה באגדות, זה לא קורה בחיים (...) הוא עסק גם עסק בבוכלטריה, עסק גם עסק בעניינים הלוגיסטיים המפורטים של הנסיעות".

שני הצדדים גם אינם חלוקים על כך שהיתה קופה במשרד של עו"ד אורי מסר, ושהיו בה כסף מזומן, שחלקו לפחות הגיע ממשה (מוריס) טלנסקי. אך הם בהחלט חלוקים על הגדרת הכסף הזה. לטענת התביעה אלו כספים לשימושים פרטיים שהוחזקו ב"כספת סודית". לטענת ההגנה, אלו תרומות פוליטיות חוקיות ששימשו להוצאות פוליטיות בתקופה שבין בחירות, ולכן אינם כפופים לחוק מימון המפלגות.

"אם אלו כספים פרטיים", אמר ביום חמישי שעבר עו"ד נבות תל-צור, המייצג את אולמרט בפרשה זו, "אז למה לא נעשה בהם שימוש - למשל, לצמצום החוב בבנקים?". טיעון הגנה נוסף הוא ההחלטה של הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום נגד נשיא המדינה, שמעון פרס, שגם הוא קיבל תרומות ולא דיווח עליהן. קורב, מצדו, הצביע על כך שההגנה לא הצליחה למצוא שימוש כלשהו שעשה אולמרט בכספים הללו למטרות פוליטיות.

גם בפרשת "מרכז ההשקעות" אין ויכוח על כך שאולמרט, בהיותו שר התמ"ת, קיבל החלטות הקשורות לחברות שייצג עו"ד מסר. הוויכוח הוא על התודעה של אולמרט בעת ההחלטות. התביעה טוענת שאין שיבות לתודעה שלו ושדי בקשרים ההדוקים והכספיים בין אולמרט למסר ליצור ניגוד עניינים פלילי. בהגנה מצביעים על כך שגם המדינה מסכימה שלא שהחלטות אולמרט לא הושפעו מקרבתו למסר.

בבסיס כל האישומים והפרשות עומדים האמינות והנאמנות של האנשים שהקיפו את אולמרט - זקן, מסר, טלנסקי, עובד יחזקאל, רז-ריסבי ואחרים. הפרקליטות השתמשה בכולם נגד אולמרט, ואולמרט מצדו קבל על כולם: זקן ומסר עשו פעולות כספיות ללא ידיעתו, טלנסקי הוא שקרן וגוזמאי, יחזקאל היה אחראי ל"כספים הפוליטיים" ורז-ריסבי מבולבלת ונשברה במשטרה.

אפילו נגד זקן, שבחרה לטענת התביעה שלא להעיד כדי לא להפליל את אולמרט, נרמז שעשתה פעולות ללא ידיעת אולמרט. "אנחנו טוענים שכולם פעלו בתום לב, אין לנו טענות כלפיהם", מבהיר מקורב לאולמרט, "אבל התביעה עיוותה את הדברים שלהם, הדביקה קטעי משפטים והפעילה עליהם לחץ נורא כדי להגיע לאולמרט".

הטיעון הבסיסי של ההגנה הוא שאולמרט נרדף על ידי מערכת צמאת דם, שהחליטה להפילו מכס ראש הממשלה. עו"ד זהר אף הרחיק לכת וצירף לסיכומי ההגנה מסה של הסופר אחד העם, "חצי נחמה" משנת 1893, על עלילות הדם נגד היהודים. בשורות האחרונות למסה מופיע מעין דיאלוג: "'וכי אפשר שכל העולם חייבים והיהודים זכאים? "אפשר ואפשר, ועלילת הדם תוכיח. פה הרי היהודים זכאים וטהורים כמלאכי השרת: יהודי ודם! היש שני הפכים גדולים מאלו? - ואף על פי כן...".

אולמרט על ספסל הנאשמים: משועשע, משועמם - אך תמיד מעורב

הראיות, העדים והנימוקים המשפטיים מספרים רק חלק מסיפור משפטו של אולמרט: הסיפור הגדול הוא הדרמה האנושית. ראש ממשלה, שגם בהשוואה לקודמיו וליורשיו ייחשב רב פעלים - ניהל שתי מלחמות ושני תהליכי שלום, הפציץ כור גרעיני (לפי פרסומים זרים), הורה על חיסול רמטכ"ל חיזבאללה עימאד מורנייה (לפי אותם פרסומים) - מוצא עצמו מחשב חישובי פנקס ומתמקח, במשך עשרות שעות, על מספר נקודות הנוסע המתמיד בכרטיס הלקוח שלו בחברת התעופה, או כמה מאות דולרים היו, או לא היו, במעטפות של טלנסקי.

לאורך רוב הדיונים ישב הגיבור העיקרי של המשפט על הספסל לשמאל השופטים. לפעמים היה משועמם ולפעמים משועשע, אבל כמעט תמיד מעורב עד הפרט הקטן ביותר: משגר פתקים לסנגוריו, ממלמל הערות כלפי העדים, משלח מבטים ציניים לתובע ומבטים תמהים מלווים בנענוע בראשו לשופטים, כאילו אינו מאמין שזה מה שאומרים עליו.

כאשר החל אולמרט את עדותו הוא ביקש להרחיב את יריעת הדיון - כפי שפרקליטיו הסבירו, כדי שהשופטים לא יחשבו שדמותו מתמצאת בכתב האישום. "נולדתי במצודת שוני", גולל אולמרט, "מבצר צלבני במורדות הכרמל. אחרי הרבה שנים, קק"ל החליטה לשחזר את המקום והתגלה תיאטרון רומי מופלא...".

"אולי תכוון את העד", הציעה לסנגור עו"ד זהר ראש ההרכב השופטים, הנשיאה מוסיה ארד. "יכול להיות שאלו דברים ששייכים לעבר רחוק, אבל בסוף זה מתחבר יחד למי שאני ולמי שייצגתי, לא לאיש שמנסים לצייר", השיב אולמרט והמשיך לתאר את ילדותו.

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ