תעשיית חטיפות הפליטים בדרך לישראל: כליאה, התעללות, אונס וסחיטה

לפי כתב האישום שהוגש נגד תושב רהט, החוטפים בסיני מענים את הפליטים ומשמיעים את צעקותיהם בטלפון לקרוביהם בתל אביב

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניר יגנה

כתב אישום שהוגש שלשום נגד תושב רהט, יוסף אל-קרנאווי, המואשם בהשתייכות לארגון שחטף אריתראים וסודאנים בסיני, חושף את המערכת המשומנת של חטיפות מבקשי מקלט בסיני ואת הסכומים הגבוהים, בסך עשרות אלפי דולרים, שנדרשים בני משפחותיהם לשלם כדי לשחררם. את כתב האישום הגישה עו"ד שרית שמש, מפרקליטות מחוז דרום, לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. אל-קרנאווי מואשם בקשירת קשר לביצוע פשע, הסתרת חטוף, סחיטה בכוח וסחיטה באיומים.

לפי כתב האישום, ביוני 2011 פנו תושב סיני אבו אוואד, ותושב רצועת עזה אבו ג'מיל מעזה, לאל-קרנאווי וביקשו ממנו לעזור להם בגביית כסף מקרובי חטופים. אל-קרנאווי נדרש ליצור קשר טלפוני עם קרובי המשפחה והחברים של אריתראים וסודאנים שנחטפו בסיני, ולקבל מהם את דמי הכופר בעד שחרורם. לאחר שקיבל אל-קרנאווי את הכופר, הוא מסר אותו לחברי חוליית החוטפים.

לפי כתב האישום, בין אל-קרנאווי והחוטפים סוכם שהוא יקבל 300 דולר אם יגבה מקרובי החטופים דמי כופר בסך 20 אלף דולר או פחות, על כל תביעה; ואם יגבה סכום גבוה מ-20 אלף דולר, הוא יקבל 450 דולר בעד כל תביעה מבני משפחה. מיוני 2011 ועד סוף פברואר 2012, נטען בכתב האישום, גבה אל-קרנאווי חמש פעמים בחודש עשרות אלפי דולרים בעבור החוטפים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ביולי 2011 חטפה החוליה אזרח אריתריאה בסיני. לפי כתב האישום, הם כפו על החטוף הסגר בבית, יחד עם 70 חטופים אחרים, ושם שהו כולם בעינים מכוסות. בתקופת הכליאה הם הרעיבו את החטוף, הכו אותו ואיימו עליו שאם לא יתקשר למשפחתו ויבקש ממנה כופר בסך 25 אלף דולרים, הם יהרגו אותו.

לאחר תקופה קצרה שלח אל-קרנאווי את אחיו לתל אביב לקבל מבני המשפחה 15 אלף דולרים ככופר בעד שחרור בן משפחתם. יום למחרת קבלת הכסף, ביקשו החוטפים מבני המשפחה 10,000 דולרים נוספים. לפי כתב האישום, אל-קרנאווי נסע יחד עם ילדיו לתל אביב לקבל את 10,000 הדולרים הנוספים.

במקרה נוסף המפורט בכתב האישום, נחטפו שתי אזרחיות אריתריאה בסיני. הן נכלאו בבית סגור עם 40 חטופים, כשהן כבולות בשרשרות. בתקופת הכליאה הן הורעבו, והחוטפים הכו אותן במקלות ועינו אותן במכות חשמל. חוטף אנס את אחת החטופות.

על פי כתב האישום, החוטפים דרשו מבני המשפחות של החטופות 40 אלף דולר בעד כל אחת מהן. הם איימו שאם לא יתקבל הכופר, הם יוציאו את הכליות מגופן. על פי כתב האישום אנשי החולייה נהגו להתקשר למשפחה ולהשמיע להן את זעקות החטופות. מי שאסף את הכסף בעד השתיים היה אל-קרנאווי.

במקרה נוסף המפורט בכתב האישום נחטף אריתריאי על ידי החוליה בסיני. לאחר שכלאו אותו, התקשרו החוטפים לחבריו הפליטים השוהים בישראל ודרשו דמי כופר בסך 33 אלף דולר, ואיימו כי יהרגו את החטוף אם לא יתקבל הכופר. חברי החטוף גייסו את הסכום, נפגשו בתחנה המרכזית בתל אביב עם אל-קרנאווי, ונתנו לו 33 אלף דולר תמורת שחרור חברם. אל-קרנאווי נסע לחברון כדי להעביר את הכסף לחברי החוליה, ושם נעצר על ידי משטרת ישראל.

מוטי עשור, מפקד חוליית פח"ע לכיש, במחוז דרום של המשטרה, שניהל את החקירה, סיפר כיצד פועלת מערכת חטיפות הפליטים. לדבריו, "הסודנים והאריתראים עוברים בסיני כדי להגיע לישראל, ובסיני יש משפחות שמתמחות בהברחות וגובות מהם כסף כבר כמה שנים, תמורה הברחה לישראל. לפני כשנה בערך החליטו המשפחות לעשות מזה סחר - הם מחזיקים את הפליטים בכוח ודורשים בעדם כופר, בין 39 אלף ל-40 אלף דולר".

לדברי עשור, "הפליטים שמוחזקים אצלם מקבלים אפשרות להתקשר לבני משפחה וחברים בישראל. בשלב מסוים הם מאיימים על החברים ובני המשפחה והם נותנים להם לשמוע עינויים של החטופים.

לדברי עשור, "יש מערכת משומנת של חוטפים, תושבים ברצועת עזה וסיני וחלפני כספים בחברון. הם הגיעו לאל-קרנאווי. הוא עסק בהובלות והכיר סוחרים מעזה, וכך הגיעו אליו. הם היו מפנים אותו למפגשים בתל אביב כדי שיקבל את הכסף. לאחר שאישר טלפונית את קבלת הכסף, הם שחררו את החטוף. אל-קרנאווי מודה בחמישה מקרים, אבל לדעתנו יש הרבה מקרים נוספים. יש קרובי חטופים שחוששים להגיש תלונה כי הם שוהים בלתי חוקיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ